Чорнобиль не має минулого
З квiтневої ночi 1986-го Чорнобильська земля стала називатись зоною - скалiченою, непридатною для життя мiсцевiстю. Аварiя на Чорнобильськiй АЕС показала, наскiльки небезпечна позбавлена контролю сила атома i як неймовiрно важко вгамувати її.
Душевні, добрі, сильні, вперті -
змогли стихію подолать.
Комусь прийшлось назавтра вмерти,
Комусь - ще довго помирать.
Бій без траншей і без окопів...
Він увійшов у пам’ять літ.
Спасли чорнобильці Європу.
А може, цілий світ.
Для мене особисто цей вірш – про подвиг людей, які ризикували собою, своїм здоров’ям заради нашого з вами майбутнього, а для самих чорнобильців – це їхнє життя.
Ліквідаторами аварії на Чорнобильській АЕС було багато наших земляків. Серед них – Микола Володимирович Сотнік, житель Богуславки. Ось що він розповідає про ті часи.
- Про аварію на Чорнобильській АЕС почув 1 травня 1986 року, мені виповнилося 24 роки, був одружений. Працював механізатором у місцевому колгоспі «Зоря». Незадовго до трагедії, а саме у 1984 році, демобілізувався з лав Радянської армії, був водієм, службу проходив у автомобільному полку Київського військового округу.
7 травня 1986-го моїй донечці виповнився рік, а через тиждень мене ви-кликали повісткою до райвійськкомату. Нас повезли до Харкова на медкомісію, потім до Чугуєва, звідти літаком до Білої Церкви. Далі - машинами до 25 бригади, а там вже розподілили по баталь-йонах, мене - в автобатальйон.
У мої обов’язки входило возити на АЕС залізобетонні плити для укриття реактора. Доводилося в чергах стояти по 2-3 години і одного разу, випадково, коли підвозив жінку-дозиметриста, дізнався, що там, де ми працювали, випромінювання складало 240 рентген за годину. Крановики працювали по 15 хвилин, а ми – годинами. У мене особисто 32 виїзди в першу зону.
На жаль, ніхто з керівництва не проводив з нами роз’яснювальні бесіди про шкідливість невидимого ворога – радіації.
Коли закрили саркофагом реактор, мені видали інший автомобіль, і ми почали вивозити верхній шар грунту з території АЕС у кар’єр. А назад везли пісок.
Також возив дошки, котельні, інші будмате-ріали для облаштування працівників, які залишалися в Чорнобилі на зиму.
Всього під час ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС я був 117 днів - по 8 грудня 1986 р.
І вже у 1987 році у мене почалися проблеми зі здоров’ям, довелося звернутися до радіологічного інституту. Там поставили діагноз, згідно з яким довелося перейти на легшу роботу. І лише в 1992 році моє захворювання (як і більшості чорнобильців) пов’язали з роботою на АЕС і дали групу інвалідності.
З того часу минуло багато років, пішли з життя мої друзі, знайомі. Та я досі не можу забути того періоду, коли моє життя розділилося на «до аварії» і «після». До – коли я був молодий, здоровий, а після – коли з кожним роком моє здоров’я підкошувала доза опромінення радіацією. Зараз щороку доводиться лягати в лікарню, і досі не виходжу надовго на сонце.
І все ж життя продовжується. Разом з дружиною Ларисою виховали трьох дітей, допомагаємо виховувати трьох онуків.
Олена КОЛЕСНІКОВА.