Общество

Реформи в пенсійній системі

Реформи в пенсійній системі

З 1 жовтня 2011 року вступив у силу Закон України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи». Заступник начальника управління Пенсійного фонду України в Борівському районі Світлана Іващенко розповіла в інтерв’ю, які зміни відбудуться з прийняттям нового Закону.

 

 - Світлано Феофанівно, розкажіть, будь ласка, як підвищуватиметься пенсійний вік для жінок?

- Законом передбачено поетапне підвищення пенсійного віку для жінок з 55 до 60 років. Як компенсація на період підвищення віку пенсія жінок буде збільшуватися на 2,5% за кожні півроку більш пізнього виходу на пенсію.

До 1 січня 2015 року право дострокового виходу на пенсію за віком мають жінки, яким виповнилося 55 років за наявності страхового стажу не менше 30 років та за умови звільнення з роботи. У цьому випадку розмір їх пенсії зменшується на 0,5 відсотка за кожний місяць дострокового виходу на пенсію.

 - Яку позицію ухвалено щодо скорочення надвисоких пенсій? Чи запроваджено обмеження розміру пенсій?

- Передбачено встановлення максимального розміру пенсії на рівні 10 розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Виходячи із розміру прожиткового мінімуму за вересень 2011 року, ця сума становить 7640 грн.

Закон зворотної дії не має, тому обмеження пенсії максимальним розміром не стосується тих пенсіонерів, які оформили пенсію до 1 жовтня 2011 року.

У той же час передбачено, що пенсії, які перевищують встановлений максимальний розмір, не будуть індексуватися або підвищуватись до того часу, коли їх розмір відповідатиме максимальному.

Обмеження пенсій максимальним розміром стосується всіх категорій пенсіонерів, незалежно від того, за нормами якого закону їм призначено пенсію.

 - Зміни пенсійного забезпечення для працюючих пенсіонерів – у чому саме вони полягають для тих, хто вже на пенсії і тих, хто оформлятиме пенсію в жовтні 2011 року?

- Пенсії, призначені до набрання чинності законом, виплачуватимуться у тих самих розмірах, без будь-яких змін.

Також не передбачено будь-яких обмежень у виплаті пенсій пенсіонерам за виключенням спеціальних пенсій, тобто виплата трудових пенсій буде здійснюватися в повному обсязі, незалежно від розміру отримуваної зарплати. Не виплачуватимуть лише пенсії працюючим пенсіонерам, пенсії яким призначено відповідно до Закону України «Про зайнятість населення» та ст. 21  Закону України «Про основні засади соціального захисту ветеранів та інших громадян похилого віку».

Механізм перерахунку пенсій працюючих пенсіонерів збережено.

Пенсіонер, який після призначення пенсії продовжує працювати, через 2 роки матиме право на черговий перерахунок.

 - Який необхідний страховий стаж для пенсії за віком та як розраховується надбавка за понаднормовий стаж роботи?

- Мінімальний необхідний страховий стаж для набуття права на пенсію за віком – 15 років. Тривалість страхового стажу для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі збільшена з 20 до 30 років для жінок та з 25 до 35 років для чоловіків. Доплата за понаднормовий стаж роботи встановлюється у розмірі 1 % основного розміру пенсії, але не більше 1% мінімальної пенсії за віком.

 - За скільки років треба брати заробіток тим, хто виходитиме на пенсію після вересня 2011 року?

Для обчислення пенсії враховуватиметься заробітна плата за весь період страхового стажу, починаючи з 1.07.2000 р. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами для обчислення пенсії також братиметься заробітна плата за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року та за весь період роботи після 1 липня 2000 року.

Для обчислення заробітку, з якого буде призначатися пенсія, братиметься середня заробітна плата по Україні за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а перерахунок пенсії проводитиметься із середньої заробітної плати, з якої призначено (перераховано) пенсію.

 - Чи будуть зміни в призначенні пенсій лікарям, учителям?

- Законом збережено право виходу на пенсію за вислугу років, тобто за наявності 25 років спеціального стажу призначається пенсія незалежно від віку. Крім того, даній категорії працівників передбачена виплата одноразової грошової допомоги при виході на пенсію в розмірі 10 призначених місячних пенсій.

 - Які зміни відбудуться в пенсійному забезпеченні держслужбовців?

- По-перше – це встановлення максимального розміру на рівні 10 прожиткових мінімумів для осіб, які втратили працездатність, та зниження відсотка для визначення розміру пенсії з 90% до 80% заробітку.

По-друге, виплата спеціальних пенсій (державним службовцям, науковим працівникам, працівникам органів прокуратури та суду, органів місцевого самоврядування, журналістам) за період роботи буде здійснюватися у розмірі трудової пенсії. Після звільнення з роботи – виплата пенсії здійснюється у розмірах, визначених спеціальними Законами.

Також встановлено поетапне підвищення пенсійного віку держслужбовців – для чоловіків до 62 років, для жінок – 60 років.

2 комментария на “Реформи в пенсійній системі

  1. Чи може хтось пояснити чому наступ на соціальні права громадян називають реформами. Чи, може, за Януковичем, погіршення становища простих громадян це і є реформи?

  2. А Шо тут нового, такі ж реформи їдуть вже 2 десятиліття . Все в рамках генеральної лінії розвитку України і світу ( а де тут смайлики !?)

Комментарии закрыты.