Общество

Нарощувати виробництво

Нарощувати виробництво

Nazarko1Тваринництво, на відміну від рослинництва, потребує до себе уваги не лише щодня, а й щоночі. А ще потребує немалих капіталовкладів. Як говорять самі виробники, тваринництво для них - зайвий головний біль, тож більшість позбулися його.

Але все ж є господарства у районі, в яких не лише утримують тварин, а й планують збільшувати поголів’я. Як йдуть справи в тваринницькій галузі СТОВ «Добробут плюс», розповідає керівник господарства Василь Назарько.

 

- Тваринництвом почали займатися з розвитку молочарства. На даний час, окрім великої рогатої худоби, маємо і свинопоголів’я.

- Чому вирішили займатися вирощуванням свиней?

- Ця галузь завжди була прибутковою завдяки багатоплідності, скоростиглості, великій забійній вазі тварин при порівняно незначній витраті кормів на одиницю продукції. Ще слід зважити на те, що корми для групи відгодівлі – власного виробництва.

- Ефективність свинарства залежить від генетики, технології вирощування, годівлі, здоров'я тварин і кормів. Знаю, що цим показникам ви приділяєте багато уваги.

- В структурі собівартості свинини найбільшу частку складають витрати на корми – до 70%. Загальновідомо, що нестача поживних речовин, особливо білка, а також амінокислот, вітамінів, макро- та мікроелементів, спричиняє зниження приростів, збільшення строків відгодівлі, перевитрати кормів та собівартість свинини.

Важливе місце посідає і селекція. Тому дуже ретельно ставимося до цього. Ми завжди в пошуку племінних хряків для відтворення стада і покращення породи.

- Ви перші в районі за останні роки почали займатися не лише вирощуванням молодняку свиней, а й відгодівлею.

- Так, на фермі господарства утримуємо маточне поголів’я і групу дорощування і групу відгодівлі. Вважаю, що ми створили хороші умови для збереження даного поголів’я. Поросята утримуються на теплих полах, для свиноматок і молодняку закупляємо спеціальні комбікорми, вітаміни. Весь процес вирощування спочатку вивчили досконально і лише потім обрали оптимальні умови, які нас задовольнили.

- Правильно підібрати технологію вирощування молодняку – велика справа. Тут необхідно все передбачити – і відлучення поросят від маток, і перехід на інші корми, і ще багато чого.   

- Відлучення для поросят – це докорінна зміна у їх житті, і якщо не врахувати всі фактори стресу, це може призвести до зменшення кількості споживання корму, зниження маси, неоптимального розвитку. Важливо також, щоб поросята при відлученні мали певну живу вагу.

Що стосується кормів, то ми їх ретельно обираємо, адже від того, як розвиватиметься мале порося, залежить його подальша продуктивність, а саме - як набиратиме прирости живої ваги.

- Ви плануєте збільшити поголів’я ВРХ, в тому числі і дійне стадо?

- Маємо таке бажання і фінансові можливості, але для цього нам слід зміцнити кормову базу, а саме -  отримати землю на території селищної ради для заготівлі кормів і для випасання худоби. Ви ж розумієте: якщо буду привозити корма з Пісок-Радьківських, де орендую земельні паї, це дуже вплине на собівартість молока.

Nazarko2

Про вирощування свинопоголів’я розповідає директор ТОВ «Акваторії» Олег Назарько.

- Нещодавно я придбав тваринницькі приміщення, які раніше належали Харківському об’єднанню «Племсервіс». Коли закінчаться відновлювально-ремонтні роботи у всіх приміщеннях, планую вийти на проектну потужність – 1000 голів. Тобто, в нашому господарстві вирощуватиметься не менше 1000 голів свиней на рік.

- Зрозуміло, що під ремонтно-відновлювальними роботами мається на увазі величезний обсяг робіт. Адже приміщення вже давно не експлуатуються і з них винесено все, що можна було винести.

- Так, роботи зараз багато, але як говорять, «игра стоит свечей». Тим паче, що тваринницька галузь (і не лише в нашому районі) занепала. І її слід якнайшвидше відроджувати.

- Чим саме займаєтеся зараз?

-  Необхідно привести до ладу приміщення, «залатати» всі дірки, відремонтувати клітки,  відновити водопостачання, механізований процес роздачі кормів та видалення гною. Одне приміщення вже повністю готове до роботи, зараз займаємося маточником, і згодом наладимо приміщення, де утримуватимемо групу відгодівлі.

- Тобто, ви плануєте повний цикл виробництва: від відтворення до відгодівлі?

- Звичайно, а як інакше? Все має бути згідно з науково обґрунтованими технологіями. Тим більше, що для повного циклу виробництва свинини у нас є все: спеціалісти, кормова база, необхідне обладнання і головне – бажання.

- У вас вже є свинопоголів’я?

- Так, на даний час на фермі утримується близько 200 голів свиней. Нещодавно поставили у стійло корів та телиць. Тож плануємо надалі займатися і молочарством. А взагалі плани великі.

- Бажаю, щоб вони всі здійснилися.

Підготувала Олена КОЛЕСНІКОВА.