Кредитна спілка «Карат» - швидка фінансова допомога
Майже у кожної людини в житті бувають ситуації, коли терміново необхідні гроші: на лікування чи навчання, на відпустку чи якусь довгоомріяну річ. Перебираючи в думках всі варіанти, де можна взяти гроші, зрештою, розуміємо, що вихід один – взяти кредит.
Багато жителів Борівського району звертаються за допомогою для вирішення своїх проблем до кредитної спілки «Карат». Про появу, розвиток і перспективи спілки розповіла керуючий відділенням КС «Карат» смт Борова Зоя Іванівна Шатохіна.
Зоє Іванівно, розкажіть, будь ласка, що таке кредитна спілка, про її заснування. Як все починалося?
Кредитна спілка – це неприбуткова організація, заснована фізичними особами на кооперативних засадах з метою задоволення потреб її членів у взаємному кредитуванні та наданні фінансових послуг. Наша кредитна спілка «Карат» була зареєстрована 30 травня 2003 року як громадська організація в Куп`янському районному відділі юстиції і з цього дня бере початок своєї роботи. Починали все з 10 тисяч гривень, які надала інша кредитна спілка як фінансовий стартовий капітал. На перших порах весь пакет документів при оформленні кредиту чи депозитного вкладу множили і обробляли вручну. На сьогоднішній день - це солідна організація, яка налічує 26 осіб керуючого та обслуговуючого персоналу, з сучасною комп`ютерною технікою, відеоспостереженням, своїм автотранспортом та приміщеннями. Очолює кредитну спілку постійно діючий голова правління Хлопоніна Тетяна Петрівна.
Борівське відділення було створене у лютому 2004 року. Спочатку працювала я одна, та по мірі збільшення обсягу роботи чисельність досягла 4 чоловік. У нас дуже дружний і згуртований колектив, бо працюємо на користь людям, допомагаємо вирішувати їхні проблеми – надаємо юридичну консультацію чи пораду, підтримуємо фінансово чи морально.
Скільки на сьогоднішній день спілка налічує членів і чи діє вона в інших районах?
Кредитна спілка «Карат» налічує майже 6,5 тисяч чоловік, з них більше 1400 чоловік в Борівському районі. Має свої відділення в смт. Великий Бурлук, смт. Шевченкове, смт. Борова, м. Куп`янськ та м.Ізюм.
Які умови кредитування, що потрібно для того, щоб взяти кредит, або покласти гроші на депозит?
Перш за все слід відзначити, що наша кредитна спілка постійно працює на підставі ліцензій, наданих Державною комісією з регулювання ринків фінансових послуг, що дає можливість залучати внески від членів кредитної спілки (ліцензія АВ №534961) та надавати фінансову допомогу (ліцензія АВ №399744). Першою умовою скористатися нашими послугами є членство, тобто, людина повинна стати членом кредитної спілки, написавши заяву на вступ, та ознайомитися із Статутом та положеннями, на підставі яких працює спілка. При собі потрібно мати оригінал та копію паспорта, ідентифікаційного коду. Для отримання кредиту необхідна ще й довідка про доходи за останні 6 місяців. Людям, які хочуть зберігати у нас кошти, є три варіанти вкладів на вибір.
Якщо людина не працює офіційно, чи є в неї можливість взяти кредит?
Звичайно, можливо при умові, що людина займається веденням особистого селянського господарства, має корову, чи землю і може надати довідку з сільської чи селищної ради або заручитися поручителем, який працює.
Хто є найактивнішими членами спілки, з якою метою вони звертаються до вас?
Це люди різного віку, різних професій. Пенсіонери часто беруть кредити на придбання побутової техніки, на ремонт житла, зокрема на його утеплення, на придбання економічних газових котлів, на свердловини. Значну суму коштів видаємо на навчання та лікування. Деякі члени кредитної спілки брали грошові кредити по 7-12 разів і більше. Та одна сім`я скористалася кредитом 21 раз. Перший кредит пішов на лікування господаря і вже згодом, маючи земельну ділянку до 2-х гектарів, подружжя придбало міні-трактор та знаряддя до нього, зробили ремонт житла, облаштували садибу, використовували кошти на інші потреби. Також користуються нашими послугами керівники фермерських господарств, приватні с/г виробники, одноосібники та підприємці.
Всього за 2004-2011 роки нами видано майже 5 тисяч кредитів. В середньому за рік ми кредитуємо членів кредитної спілки на суму близько 3 млн. грн., середній розмір одного кредиту складає 7,3 тис. грн.
Кредити неможливо було б видавати, якби люди не клали свої гроші на депозити. Скільки грошових внесків має КС «Карат»?
Всього на депозитах спілки знаходиться близько 10 млн. грн., із них в Борівській філії майже 2 мільйони. На цю суму в рік ми виплачуємо більше 300 тис. грн. нарахованих відсотків. Це відчутна фінансова підтримка для наших вкладників.
А чи захищені вклади в Кредитній Спілці і чи є у вас контролюючі органи?
Так. Оскільки кредитна спілка є неприбутковою організацією, то всі нерозподілені прибутки, згідно з рішенням загальних зборів членів спілки, направляються на поповнення резервного капіталу, який налічує на сьогодні більше 2 млн. грн. Крім того, наша Кредитна спілка є учасником Стабілізаційного фонду кредитних спілок України, дійсним членом Національної асоціації кредитних спілок України. Підконтрольна такому органу, як Держфінпослуг. Тож в умовах постійних змін в законодавстві та нестабільності в економіці, завдяки цим об`єднанням ми відчуваємо підтримку, допомогу і залишаємося проінформованими з усіх питань, що стосуються нашої життєдіяльності.
Якою бачите роботу кредитної спілки «Карат» в майбутньому?
Наша повсякденна діяльність спрямована на зростання довіри і зміцнення позиції на фінансовому ринку. Незважаючи на кризові явища, інші проблеми, ми віримо, що наша кредитна спілка ростиме й міцнітиме з кожним роком і розуміємо, що ми знаходимося лише на початку довгого шляху свого розвитку. Зі свого боку докладатимемо всіх зусиль, щоб бажаючих стати членами кредитної спілки «Карат» ставало все більше, і вони знаходили у нас підтримку і взаєморозуміння, а девіз спілки «Надійність помножена на гарантію» став запорукою нашої стабільності.
Інтерв’ю брала Тетяна ГУНЬКО.