Жнива - 2012 завершуються
Цьогорічні жнива наближаються до свого завершення. Станом на 25 липня в господарствах району вже закінчено збирання озимих: пшениці, жита, ячменю, рапсу, а також гороху. Ярого ячменю зібрано на 60% посіяних площ, до збирання вівса приступлять у найближчі 2-3 дні, бо посіви ще не достигли. Всього ранніх зернових та зернобобових зібрано на площі 15,9 тис. га (82% від посіяних площ), середня врожайність – 27,7 ц/га.
Про хід нинішніх жнив веду розмову з агрономом управління агропромислового розвитку РДА Володимиром Кавуном.
- Володимире Володимировичу, кожного року жнива – особливі. Які складнощі виникали цього року у сільгоспвиробників?
- На цьогорічних жнивах задіяно 105 зернозбиральних комбайнів, навантаження на один агрегат складає
- Всі ми пам’ятаємо, які несприятливі погодні умови були протягом минулорічної осені під час сівби озимих, взимку та навесні. І все ж, незважаючи на це, середня врожайність озимої пшениці досить непогана?
- По всіх категоріях господарств зібрано 12,6 тис. га озимої пшениці, намолочено 35,4 тис.т зерна. І середня врожайність, як для нинішнього року, дійсно, непогана – з кожного гектара зібрано по 28 центнерів зерна.
Найбільшу врожайність озимої отримали у ФГ «Слобода» (керівник Б.І.Головченко), агрофірмах «Світанок» (генеральний директор Т.В.Головченко), «Новий шлях» (генеральний директор О.А.Гомон), «Ізюмське» (керівник Г.П.Сало) – відповідно 40 ц/га, 36 ц/га і по 34,1 ц/га у двох останніх господарствах.
Значно нижча від середньорайонної врожайність озимої у невеликих фермерських господарствах, що свідчить про їх обмежені фінансові можливості та загальну культуру землеробства.
- Вирощуванням озимого ріпаку у районі займається лише одне господарство – «Восток агро 2004» (керівник В.М.Шевченко). Можливо, дана культура не дуже прибуткова?
- Дійсно, вирощуванням озимого ріпаку в ра-йоні займається лише дане господарство. Його посіяно було
Справа в тому, що для того, щоб вирощувати озимий ріпак, необхідно мати певний досвід. Урожай ріпаку починають збирати першим, і після його реа-лізації господарство отримує кошти, які можна використати для подальшого проведення жнивної кампанії. До того ж, дана культура є хорошим попередником для озимої пшениці.
- Цьогорічна врожайність ярого ячменю - 28,7 ц/га, що досить непогано, як для тих погодних умов, що були навесні.
- Дану культуру зібрано на площі
Є господарства, що досягли високих показників у вирощуванні ячменю: у ФГ «Схід Борової» (керівник Н.М.Сосновик) отримано по 39 ц/га, агрофірмі «Світанок» і ФГ «Слободі» - по 37 ц/га, у СТОВ «Добробут плюс» (керівник В.В.Назарько) - 35 ц/га.
- Останнім часом зменшуються посівні площі під вирощування гороху?
- Так, на жаль, вирощуванням гороху в районі займаються лише 4 господарства: СТОВ «Добробут плюс», СФГ «Моноліт» (ке-рівник С.Г.Супрун), ФГ «Нива 2006» (керівник О.Г.Калюга) та СК «Восток» (керівник А.Я.Ровчак). На сьогодні ціна на горох є економічно вигідною для виробників. І, що не менш важливо, дана культура є хорошим попередником для озимих культур. Тож, вважаю, необхідно приділити більше уваги вирощуванню гороху.
Як бачимо, жнива цього року розпочалися раніше, ніж зазвичай, і незабаром дійдуть до фінішу.
Олена КОЛЕСНІКОВА.