Слідчий - професія за покликанням
1 липня слідчі України відзначають професійне свято. Про професію слідчого більшість людей знає з телесеріалів і детективів. Але кіношні й слідчі з детективів відрізняються від справжніх. Якими вони є в реальному житті, зрозуміла, поспілкувавшись із начальником слідчого відділення Борівського РВГУМВС України в Харківській області Олександром Рибалком. Робота для слідчих часто стає сенсом життя. Незважаючи на невисоку зарплату, ненормований робочий день, вони не жалкують про свій вибір, адже слідчий - професія за покликанням.
Олександре Вікторовичу, Ви - слідчий з великим досвідом роботи, багато років очолюєте слідче відділення. Якою людиною, на Вашу думку, має бути слідчий?
- Перш за все, розумною і творчою. Добре знати специфіку роботи системи правоохоронних органів і процесуальне законодавство, вміти застосовувати його в роботі. Слідчий повинен мати розвинений інтелект, уміння використовувати у мисленні закони логіки, високий рівень відповідальності, кому-нікабельності, моральної культури.
- Чому Ви вирішили стати слідчим?
- Мабуть, моя доля була передбачена ще в День мого народження - я народився в День радянської міліції. З дитинства мріяв бути корисним людям, боротися за справедливість, тому вже в 7 років твердо вирішив, що стану слідчим. З роками, щоправда, в мене з’явилася ще одна мрія - навчатися в спортивній школі: мав гарні показники в спорті, був двократним чемпіоном по кросу серед школярів м. Ку-п’янська і Куп’янського району. Але дитяча мрія перемогла. Закінчивши 11 класів, вступив до Харківського університету внутрішніх справ.
-Батьки не були проти Вашого вибору?
- На той час і мама, й тато працювали в колгоспі, родина жила небагато, і батьки дуже пишалися, що їхній син вступив до престижного ВУЗу. Так як закінчив школу із золотою медаллю, складав лише один іспит, а заняття спортом у школі допомогли мені, коли здавав фізичні нормативи. Тож несподівано для всіх і для самого себе я зробив крок до омріяної з дитинства професії.
- Навчання було цікавим?
- Перші 2 роки давалися важко: цей час ми знаходилися на казарменому режимі. В навчанні - багато теорії, а мені цікаво було відчути себе справжнім слідчим. Тому дуже гарно запам’яталося, як нас уперше взяли в патруль охороняти громадський порядок м. Харкова. Того дня разом із працівниками патрульно-постової служби ми брали участь у затриманні грабіжників, тоді відчули себе міліціонерами по-справжньому.
- Де починали освоювати професію слідчого?
- Після закінчення університету мене направили працювати в Ку-п’янський МВВС України в Харківській області. Працювати було цікаво з першого дня. Злочинність у ті роки «процвітала», нудьгувати не доводилося. В нашому відділенні гармонійно поєдналися молодість і досвід - молоді працівники добре знали теорію, а старші колеги ділилися досвідом, тож наше слідче відділення мало гарні показники розслідування справ. Через кілька років мене призначили заступником відділення, потім я його очолив.
- А як потрапили працювати до нашого району?
- Начальником Ку-п’янського міськвідділу міліції був Валерій Гура. У 2004 році його призначили на посаду начальника Борівського РВ ГУМВС України в Харківській області, і він запропонував мені перейти в слідче відділення цього райвідділу. У 2000 році мені пропонували роботу в УБОЗі, але тоді я не погодився, мабуть, не був готовий до змін, а цього разу вже не роздумував: хотілося змінити обстановку, попрацювати в новому колективі.
- Як до Вашої роботи ставиться родина?
- Дружина звикла, що, на жаль, не можу приділяти достатньо уваги їй, дітям, часто працюю у вихідні, тому їй доводиться і займатися вихованням дітей, і вести домашнє господарство. Коли переїжджали жити в Борову, дружині було нелегко кинути все знайоме з дитинства і жити в чужому краї серед незнайомих людей. Але вдячний їй за те, що зрозуміла й підтримала, була поруч зі мною у нелегкий для мене час. Через 5 років ми переїхали назад у Ківшарівку, бо дружина не змогла знайти в Боровій роботу, тепер мені доводиться кожного дня долати відстань у кілька десятків кілометрів.
- А Ваші сини не мріють бути, як папа - слідчим?
- На щастя, ні. У них зовсім інші мрії. Чесно кажучи, я цьому радий. Не хотів би, щоб мої діти пов’язали своє життя з міліцією: ця робота забирає багато часу, його не вистачає на рідних, захоплення, відпочинок.
- Слідче відділення підпорядковується слідчому Управлінню в Харківській області. Чи співпрацюєте з іншими відділеннями райвідділу?
- Співпрацюємо тісно й плідно, адже виконуємо одне завдання - боремося зі злочинністю. Про результати нашої роботи свідчить відсутність особливо тяжких злочинів, скоєних проти життя та здоров’я людини.
- Що побажаєте своїм колегам напередодні свята?
- Успіхів у роботі, отримувати задоволення від служіння народу, і, звичайно ж, сімейного затишку в родинному вогнищі, яке своїм теплом зігріватиме й надихатиме на успішні справи.
Підготувала Тетяна ГУНЬКО.