Розвиваючи тваринництво
Останнім часом тваринницька галузь стала непопулярною і серед товаровиробників, і серед населення. Вже немає тих масових черід корів, що спостерігалися ще не так давно, та й свинопоголів’я зменшується. Тож на фоні такого становища особливо звертаєш увагу на людей, які незважаючи на все, прагнуть відродити тваринницьку галузь. Про це веду мову з господарем особистого селянського господарства Олегом Назарьком.
- Ви маєте дві вищі освіти – закінчили Харківську зооветеринарну академію, факультет менеджменту і отримали економічну освіту. Чому вирішили займатися саме тваринництвом?
- Спокон-віків українці займалися і рослинницькою, і тваринницькою галузями. Рослинництвом займаюся, будучи керівником ТОВ ЦОВТ «Акваторія». І, маючи власні корми, задав собі питання: а чому не просто продавати зерно, а й надалі використовувати його, вкладаючи у тваринництво. Тобто, займатися замкнутим циклом виробництва: вирощування зернових – виробництво м’яса і молока та молочної продукції. Адже при цьому і собівартість продукції буде відповідною.
- З чого все починалося?
- Вже досить тривалий час тваринницькі приміщення колишнього «Племсервісу» не використовувалися за призначенням. Тож вирішили разом із дружиною їх викупити і оформили особисте селянське господарство. Провели капітальний ремонт приміщень і розмістили придбане поголів’я. Зараз у нас є офісне приміщення, душова, кімнати для відпочинку, спору-джуємо приміщення для переробки молочної продукції. Роботи було багато, та правду говорить народна мудрість: «Гору долає той, хто йде.»
Ми живемо у сільгоспрайоні і маємо займатися тваринницькою галуззю, а не купувати привозне м’ясо.
- У вас є невелике свинопоголів’я, дійне стадо і молодняк ВРХ, а нещодавно придбали овець?
- Гадаю, господарство має бути різноплановим, тому вирішили зайнятися відтворенням не лише ВРХ, свиней, а й вівцепоголів’я. На даний час маємо намір закупити іншу породу свиней, а також придбали певну кількість овець.
- Як гадаєте, чи справді у нас є дефіцит м’яса? Адже на ринку, начебто, весь час є і свинина, і курятина, і яловичина.
- Якщо відкинути м’ясо сумнівної якості, розморожене і завезене невідомо звідки, можна сказати, що дефіцит справді є. Бо та кількість м’яса, що надходить на ринок, не покриває необхідного мінімуму, яке має споживати населення.
- Нещодавно прочитала, що в Данії, загальна площа якої у 1,5 рази більша від Київської області, вирощують 26 млн. свиней, з яких 5 млн. з’їдають, 20 млн. голів продають. І це дуже позитивно впливає на економіку країни.
- Справа в тому, що, займаючись у нас тваринництвом, не можна розбагатіти. Але головне, що є справа, яка нам до душі. Принаймні, на свій кусень хліба з ковбасою ми заробляємо. І є впевненість у завтрашньому дні.
- Щоб тваринництво приносило прибуток, необхідно, в першу чергу, визначитися з технологією утримання худоби.
- Звичайно. У нас окремо утримується маточне поголів’я, є приміщення для групи дорощування і відгодівлі. Дійне стадо невелике, та все ж процес доїння механізовано. Також механізовано процес видалення гною, водопоїння і годівлі свиней.
- На даний час у вас досить широкий асортимент продукції, яку ви реалізуєте на ринку Борової. Чи маєте пос-тійних клієнтів?
- Наша продукція користується попитом на ринку, бо ціни на неї доступні для населення. Тож вже маємо і постійних клієнтів. На даний час виробляємо молоко, сири, масло, вершки, сметану.
Хочу наголосити на тому, що наша продукція – якісна. Корови всі паспортизовані, маємо ветсан-свідоцтво. Ми використовуємо лише власні корми, не додаємо хімічні стимулятори росту тощо.
Інтерв’ю провела Олена КОЛЕСНІКОВА.
Компания ТагАз анонсировала выпуск нового пятдверного спортивного купе. Можно посмотреть фото нового Тагаз Акелла и оценить достижения современного автопрома.