На захисті дітей
У Борівській районній державній адміністрації є Служба у справах дітей, яку очолює Наталія Мірончук. Вона розповіла про основні напрямки роботи Служби.
Начальник Служби у справах дітей Наталія Мірончук:
- Основними напрямками нашої роботи є забезпечення додержання вимог законодавства щодо встановлення опіки та піклування над дітьми, їх усиновлення; здійснення контролю за умовами утримання і виховання дітей у закладах для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, ведення обліку дітей, які опинились у складних життєвих обставинах, дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського
піклування, усиновлених, влаштованих до прийомних сімей, дитячих будинків сімейного типу та соціально-реабілітаційних центрів (дитячих містечок); влаштування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування до сімейних форм виховання, перевірка стану виховної роботи з дітьми у навчальних закладах, порушення перед органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування питання про притягнення до відповідальності згідно із законом фізичних та юридичних осіб, які допустили порушення прав, свобод і законних інтересів дітей; відвідування дітей, які опинились у складних життєвих обставинах.
-Скільки в нашому районі проживає дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування?
- На кінець І кварталу цього року в районі є 13 дітей-сиріт і 46 дітей, позбавлених батьківського піклування.
- Якщо виникла ситуація, коли дитина залишилася сиротою або її батьків позбавили батьківських прав, які форми влаштування таких дітей є пріоритетними?
- За умови втрати дитиною батьківського піклування відповідний
орган опіки та піклування вживає вичерпних заходів щодо
влаштування дитини в сім’ї громадян України на усиновлення, під
опіку або піклування, у прийомні сім’ї, дитячі будинки сімейного
типу. До закладів для дітей-сиріт та дітей, позбавлених
батьківського піклування, незалежно від форми власності та
підпорядкування, дитина може бути влаштована в разі, якщо з певних
причин немає можливості влаштувати її на виховання в сім’ю.
- Чому не завжди вдається влаштувати дітей на усиновлення, під опіку чи піклування?
- Однією з основних причин є те, що не дозволяється влаштовувати окремо в сім’ї сестер і братів. Так, наприклад, на обліку в районі є п’ятеро дітей, позбавлених батьківського піклування. На даний час вони перебувають у інтернатному закладі, тому що ніхто не наважується взяти на виховання одразу п’я-тьох дітей. Крім цього, батькам, позбавленим батьківських прав, іноді дають час на виправлення, і діти не хочуть іти в прийомні сім’ї, бо сподіваються, що мама виправиться і забере їх додому. З Борівського району в інтернатних закладах на даний час перебувають 11 дітей.
- Яка форма влаштування дітей найбільше поширена в нашому районі?
- Найбільше дітей-сиріт та позбавлених батьківського піклування перебувають під опікою та піклуванням - 36 чоловік, 12 дітей проживає в прийомних сім’ях, і, як вже зазначалося, 11 - в інтернатах.
- Яку допомогу надає Служба людям, які вирішили взяти дитину на усиновлення, під опіку чи в прийомну сім’ю?
- Ми ведемо облік потенційних усиновлювачів, допомагаємо їм у пошуці дітей, оформленні відповідних документів.
- Іноді бувають випадки, коли прийомні батьки не знаходять спільної мови з дітьми. Чи контролює Служба прийомні сім’ї, батьків, які взяли дітей під опіку?
- Систематично ми проводимо обстеження житлових умов таких сімей, але більше про них знають селищний, сільські голови, вчителі загальноосвітніх шкіл, вихователі дитячих навчальних закладів, тому вони допомагають нам у цій роботі. Вони ж і повідомляють про дітей, які живуть у сім’ях, що опинилися в складних життєвих обставинах. При райдержадміністрації створена комісія з питань захисту прав дітей, її очолює голова райдержадміністрації Микола Кравцов. Члени комісії призначають опіку або піклування, дають дозвіл на влаштування дітей до прийомних сімей лише ретельно зваживши всі обставини, враховуючи, перш за все, інтереси дитини. Але, дійсно, іноді виникає така ситуація, коли прийомні батьки або люди, які взяли дітей під опіку чи піклування, не впоралися з вихованням, діти з такої родини вилучаються і ми шукаємо нових батьків, які готові взяти дітей на виховання.
- Ви часто спілкуєтеся з дітьми, які проживають у прийомних сім’ях або під опікою, піклуванням. Чи почувають ці діти себе щасливими, чи не позбавлені вони того, що мають діти, які проживають у повноцінній родині?
- В будь-якому віці важко жити без батьків. І коли в житті складається так, що діти залишаються без мами, тата, вони, частіше за все, ображені на долю, замикаються в собі, стають невеселими. Але, потрапляючи в прийомні сім’ї або під опіку, вони починають відчувати, що потрібні комусь, що їх люблять, цінують, пишаються їхніми успіхами, і потроху їхнє маленьке сердечко заповнюється любов’ю до тих, хто їх підтримує, з’являються нові друзі, цікаві захоплення. Батьки, які наважилися на нелегкий крок, - взяти на виховання чужу дитину - зазвичай роблять усе, щоб дитина була щасливою. Не завжди це вдається легко, іноді на це витрачаються місяці або й роки, але хочеться подякувати всім прийомним батькам за титанічну працю, залізну витримку й за любов, якою вони щедро діляться з дітьми. Дітям у їхнє свято - День захисту дітей - і на кожен день бажаю веселого, гарного настрою, радісних посмішок, багато приємних сюрпризів і подарунків. А найголовніше - любові, щоб вони відчували її протягом всього життя, щоб осявала вона їм життєвий шлях, і тоді на ньому все задумане здійснюватиметься з легкістю.
Підготувала Тетяна ГУНЬКО.
Хорошо, когда у нас есть кому заботиться о детях, но иногда мы не впереди планеты всей. Бывает полезно узнать как такие проблемы решают в других государствах - новости Израиля сегодня для примера почитать.