Авторское, Новости Украины

З 1 жовтня 2014 року суттєво змінився порядок надання житлових субсидій

Постановою Кабінету Міністрів України від 6.08.2014 № 409 внесено зміни до Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 22.09.1997 року № 1050), згідно з якими:

-          комісії позбавляються права приймати рішення про надання субсидії на збільшену понад норму площу житла;

-          передбачається враховувати дохід на рівні прожиткового мінімуму для працездатних осіб, які зареєстровані на житловій площі і декларують відсутність доходу, або доходи яких менше прожиткового мінімуму;

-          субсидія надаватиметься одному із зареєстрованих членів домогосподарства, на якого відкрито особовий рахунок (нині субсидія на загальних підставах призначається лише власнику житлового приміщення);

-          для осіб, які перебувають у шлюбі, зареєстровані і проживають окремо, субсидія призначається на со-ціальну норму житла (нині субсидія призначається без урахування додаткових 10,5 кв. м. на сім’ю);

-          сума субсидії, яку органами соціального захисту населення переказано на рахунки виконавців/виробників житлово-комунальних послуг для оплати їх вартості в розмірі соціальних нормативів і яка не використана домогосподарством внас-лідок економії споживання послуг, зараховується виконавцем/виробником як оплата обов’язкової частки платежу домогосподарства на наступний розрахунковий період;

-          субсидія призначається, виходячи із соціальних нормативів користування житлово-комунальними послугами, і перерахунок розміру призначеної субсидії за фактичними обсягами споживання послуг не здійснюється;

-          якщо в установленому порядку здійснено відключення споживачів від централізованого теплопостачання та населення для обігріву приміщень використовує побутові електроприлади, то для розрахунку субсидій в опалювальний сезон застосовуються соціальні нормативи користування електропостачанням для індивідуального опалення. Зазначені розрахунки здійснюються на підставі акта обстеження матеріально-побутових умов сім’ї та акта обстеження стану зовнішніх і внутрішньобудинкових електромереж на їх відповідність вимогам нормативно-правових актів.

Стосовно визначення розміру обов’язкової частки плати за житлово-комунальні послуги, тверде паливо, скраплений газ

Постановою внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 27.07.1998 № 1156 „Про новий розмір витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива у разі надання житлової субсидії”.

Відповідно до зазначених змін:

-          змінюється розрахунок відсотка обов’язкового платежу сім’ї, який визначатиметься для кожного домогосподарства індивідуально в залежності від сукупного доходу;

-          виключаються положення щодо можливості зменшення обов’язкового платежу громадян внаслідок економного споживання послуг;

-          перерахунок розміру призначеної субсидії за фактичними обсягами споживання послуг не здійснюється.

Розмір обов’язкової частки плати за житлово-комунальні послуги для отримувачів субсидії визначатиметься у наступному порядку:

-          обчислюється середньомісячний сукупний дохід сім’ї за попередні 6 місяців;

-          середньомісячний сукупний дохід ділиться на кількість членів домогосподарства, і таким чином визначається середньомісячний дохід на одну особу;

-          дохід на одну особу ділиться на розмір прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць (у 2014 році - 1176 грн), тобто визначається співвідношення середньодушового доходу родини до розміру прожиткового мінімуму на одну особу;

-          отриманий результат ділиться на 2, а потім множиться на 15% (за базовий варіант взято обов’язкову плату за житлово-комунальні послуги у розмірі 15% доходу родини при доході на одного члена сім’ї на рівні двох прожиткових мінімумів), і таким чином визначається відсоток обов’язкової плати за житлово-комунальні послуги.

Приклад:

у житловому приміщенні зареєстрована сім’я, що складається з чоловіка, дружини та двох дітей. Розмір плати за житлово-комунальні послуги, виходячи із соціальних норм та соціальних нормативів користування послугами становить 400 гривень. Чоловік та дружина працюють, дохід за 6 місяців складає 24 000 гривень. Середньомісячний сукупний дохід сім’ї складає 4 000 гривень (24 000 грн:6=4 000 грн). Середньомісячний сукупний дохід на одну особу складає 1 000 гривень (4 000:4=1 000 гривень).

Визначається обов’язкова частка плати за послуги (%):

1 000:1176:2*15=6,38%

Тобто сім’я повинна сплачувати за житлово-комунальні послуги 255,2 грн (4 000*6,38%), а решта плати за житлово-комунальні послуги є субсидією (400 грн – 255,2 грн=144,8 грн).

Стосовно соціальних норм житла та соціальних нормативів користування житлово-комунальними послугами для надання пільг і субсидій Постановою Кабінету Міністрів України від 6.08.2014 № 409 „Про встановлення державних со-ціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування” (далі – Постанова) затверджено соціальні норми житла (для оплати користування житлом, централізованого та індивідуального опалення) та соціальні нормативи користування житлово-комунальними послугами (централізоване постачання холодної і гарячої води, централізоване водовідведення, електропостачання, газопостачання, вивезення побутових відходів) для надання пільг та субсидій на оплату житлово-комунальних послуг. Встановлені нормативи споживання послуг наведено у додатку.

Звертаємо увагу, що Постановою передбачено застосування регіональних коригуючих коефіцієнтів до соціальних нормативів користування послугами газопостачання та електропостачання для індивідуального опалення (додаток до постанови Кабінету Міністрів України від 06.08.2014 № 409).

Постановою встановлені єдині для всієї України соціальні нормативи споживання холодної і гарячої води, водовідведення, вивезення побутових відходів. До 1.10.2014 року норми споживання цих послуг для надання пільг і субсидій встановлювались органами місцевого самоврядування.

Слід зазначити, що со-ціальний норматив споживання теплової енергії на опалення житла Постановою не передбачено. Для нарахування пільг і субсидій на оплату послуги з централізованого опалення застосовуються норми споживання, встановлені органами місцевого самоврядування.

Оскільки нарахування плати за централізоване постачання холодної і гарячої води у разі відсутності лічильників буде здійснюватися за нормами, затвердженими органами місцевого самоврядування, а пільги і субсидії надаватимуться на соціальний норматив. Постановою передбачено, що нарахування плати за користування відповідними послугами для інвалідів війни у разі відсутності лічильників буде здійснюватися згідно з со-ціальними нормативами, встановленими Постановою.

Додаток

Нормативи споживання послуг: норма житла - пільгова -        21 м2 на особу + 10,5 м2 на сім’ю ( з 1 жовтня не змінюється);

субсидії - з 1 жовтня            -           13,65 м2 на особу + 35,22 м2 на домогосподарство.

Споживання природного газу:

на опалення -

11 м3 на 1 м2 площі(в опалювальний період) - норма до 1 жовтня;

7 м3 на 1 м2 площі * коригуючий коефіцієнт (в опалювальний період) з 1 жовтня.

На газову плиту (приготування їжі)         - 9,8 м3 на особу       до 1 жовтня,

6 м3 на особу - з 1 жовтня.

На газову плиту і підігрів води      -18,3 м3 на особу      до 1 жовтня;

9 м3 на особу - з 1 жовтня.

На газову плиту і водонагрівач -23,6 м3 на особу          - до 1 жовтня; 18 м3 на особу - з 1 жовтня.

Водопостачання:

Постачання холодної водивстановлювались органами місцевого самоврядування 7,9 куб.м на особу до 1 жовтня.          Встановлені єдині норми для всієї України - 4,0 куб м на особу ( за відсутності централізованого постачання гарячої води) з 1 жовтня.

Споживання електричної енергії:

на опалення -

28 кВт.год на 1 м2 площі (в опалювальний період) - до 1 жовтня;      -

65 кВт.год на 1 м2 площі * коригуючий коефіцієнт (в опалювальний період) - з 1 жовтня.

У будинках, не обладнаних стаціонарними електроплитами - 75 кВт.год на сім’ю з 1-2 осіб + 15 кВт.год на іншого члена сім’ї - до 1 жовтня;,  120 кВт.год на сім’ю з 1 особи + 30 кВт.год на іншого члена сім’ї (за відсутності централізованого постачання гарячої води та газового водонагрівача), 90 кВт.год на сім’ю з 1 особи + 30 кВт.год на іншого члена сім’ї (за наявності газового водонагрівача) - з 1 жовтня 2014 року.

Для визначення со-ціального нормативу користування природним газом та електроенергією для індивідуального опалення для Харківської області застосовуються коригуючи коефіцієнти: для індивідуальних житлових будинків – 1,094, для багатоквартирних житлових будинків – 0,520.

Звертаємо увагу одержувачів субсидії, яким було призначено субсидію на 6 місяців з травня 2014 року по жовтень 2014 року, на необхідність подання нової заяви і необхідних документів у жовтні 2014 року для призначення субсидії на новий термін. Для всіх інших одержувачів за призначенням субсидії звертатись до управління соціального захисту населення з початку опалювального сезону, жителям сільської місцевості - до уповноважених осіб сільських рад.

Отримати додаткову інформацію Ви маєте можливість за телефоном “гарячої лінії” 6-11-18 щоденно (крім вихідних).