Разное

АСПІРАНТ У НОВОПЛАТОНІВЦІ

БУВАЛЬЩИНА

АСПІРАНТ У НОВОПЛАТОНІВЦІ

(Продовження. Поч.. див. у попередніх номерах).

На початку 1969-го наказом ректора Харківського університету, професора Володимира Гнатовича Хоткевича (син відомого українського письменника) я був переведений із заочної аспірантури в стаціонарну. Для мене то була велика подія, адже нарешті отримав жаданий шанс прилучитися до викладацько-професорської еліти Харкова. Тож почував себе, як кажуть, на сьомому небі. Ще б так: аспірант престижної кафедри російської літератури  одного з найавторитетніших і найстаріших університетів не лише України, а й усього  Союзу, маю доступ до  наукових бібліотек, архівосховищ, відкрито шлях до  різноманітних відряджень  та літературознавчі конференції тощо. Сам собі голова -  працюй спокійно над дисертацією.

 

Потягло мене тоді на «богему». Як і багато моїх колег, за тодішньою молодіжною модою відростив на голові довге волосся, відпустив бороду. Відповідно «епікірувався»: темні окуляри, шорти, біла бавовняна  блуза, босоніжки.

Однак, що добре для міста, то не завжди  прийнятне на селі. На канікули наступного літа я поїхав  у Новоплатонівку, де мешкали мої рідні – дід Стефан Климович і мати Галина Стефанівна. Поява в селі патлатого, бородатого аспіранта викликала дивну реакцію. В цілому то була реакція, так би мовити, категоричного неприйняття.

Якщо дід до мого богемного вигляду ставився, принаймні зовні, байдуже, то мати аж із себе виходила: «Нащо ти ото бороду завів? Ще наносишся її в  старості. Збрий і поїдь у Борову – пострижись! Не  сором мене!». Як не переконував її, що, мовляв, така у Харкові мода, вона мене не лише не розуміла, а й  не хотіла розуміти: будь, як усі – підстрижись під «бокс». Ледь не тужила: «Мені вже люди виговорюють!».

Не  краще  складалися мої відносини й з сусідами. Підходе якось до нашої хати сусід Петро Кузьмич Герасименко (хай царствує на тому світі!) і питає, лукаво усміхаючись у козацькі вуса: «Що, в тебе, мабуть, грошей немає, щоб підстригтися, і на бриття?». «Ні, - кажу, - Бог милував – водяться». «Так чого ж ти смішиш людей та ще й в трусах у магазин за хлібом ходиш?».

І так на кожному кроці. Лише деякі місцеві  дівчата, далеко не всі, зацікавлено споглядали на мою бороду. А з дорослими, дідами, бабусями – біда. Так вони й не  второпали, що означає оте слово «аспірант».

Пригадую, як погожого серпневого вечора сиджу  на лавці з одним дідком. Балакаємо про те, про се, зокрема, він питає «на що» я вчуся. Під кінець дідок підвівся, сперся на ціпок і ввернув: «Так ти, значить, учися на завгара». «Який завідувач гаража, що ви мелете!», -  кажу у відповідь, ледь утримуючись, аби не заматюкатися.

Отакі то проблеми поставали більш, ніж півстоліття тому перед харківським філологом-аспірантом, носієм, здавалося б, високої цивілізації в далеко не глухому і не забутому Богом приоскільському селі…

Надворі вже ХХІ століття. Тепер не здивуєш моїх земляків навіть екстарагантною міні-спідницею (фактично без  спідниці!), у якій минулого літа шмарувало Старою вулицею Новоплатонівки заїждже п’ятнадцятирічне дівчисько. Нічого собі!.

Михайло ГОМОН.

(Далі буде).