Общество

Щоб хліб, як сонце, сяяв на столі у кожній хаті… 2013

Щоб хліб, як сонце, сяяв на столі у кожній хаті…

pole2013-1Нелегка праця хлібороба, але дуже почесна. Людям, які вирощують хліб,  присвячено тисячі віршів,  про них складають пісні. Саме завдяки скромним трударям, з мозолястими руками, засмаглим на пекучому сонці, хліб завжди є на столі у кожній хаті.  А скільки зусиль докладено, щоб посіяти,  виростити і вчасно зібрати урожай!

Збирання ранніх зернових розпочалося в усіх господарствах нашого району. За оперативними даними управління агропромислового розвитку Борівської районної державної адміністрації станом на 2 липня урожай озимої пшениці зібрано на площі , валовий збір склав, середня урожайність - , зерно переважно ІІ і ІІІ класу. 

Разом із першим заступником голови Борівської райдержадміністрації Володимиром Могильовим і агрономом управління агропромислового розвитку Володимиром Кавуном ми побували на жнивах у деяких господарствах.

pole2013-2

pole2013-3

pole2013-4

pole2013-5

pole-2013-6

На полях СТОВ агрофірми «Новий шлях» у суботу пройшов сильний дощ, тож у понеділок збирати зерно почали не з самого ранку. Коли ми під’їхали, техніку якраз підготували до збиральних робіт. З новими силами, перепочивши  на вихідних завдяки опадам, працівники агрофірми виїхали в поле. Жнива у агрофірмі «Новий шлях» розпочалися 24 червня. До збирання - 855 га озимої пшениці, більшу половину врожаю вже зібрано. Урожайність складає 43, 7 ц/га, валовий збір на 2 липня -  2756 тонн зерна, якість - не нижче ІІ класу. Для нинішнього року, який не балував сприятливою погодою,  жнивну кампанію можна назвати успішною. Досягти таких результатів вдалося, в першу чергу, завдяки людям, які від самого посіву пшениці і до її  збирання добросовісно ставляться до своєї роботи. Однією з головних умов  злагодженої роботи колективу є правильна, чітка організація праці. Генеральний директор агрофірми Олексій Гомон завжди  організовує роботу так, щоб люди встигали й попрацювати, й перепочити, й смачно поїсти.  Щоб виростити й зібрати щедрий урожай, важливою є праця агронома. Агроном СТОВ «Новий шлях» Віктор Северин має  великий досвід роботи, тож добре знає секрети отримання високих врожаїв:

- Насамперед потрібно обрати для посіву високоякісні сорти. Ми сіємо насіння, перевірене часом, яке стабільно дає високі врожаї, - Єрмак, Єсаул, Одеська 267. Велику роль відіграє підживлення рослин, захист їх від шкідників, бур’янів і хвороб. Якщо всі необхідні агрозаходи проводити якісно і вчасно, незважаючи на погодні умови, можна отримати непоганий урожай.

Техніку до збирання врожаю готували під керівництвом головного інженера Віталія Павленка і начальника машинного двору Юрія Грабаря. Всі працівники намагалися зробити ремонт як можна якісніше,  ніхто не хоче  стояти на ремонті, адже за один день у жнива працівники добре заробляють. Та й кожен розуміє, що від однієї людини залежить успіх всієї команди.

 Приємно бачити, що поряд з досвідченими комбайнерами трудиться молодь, готується достойна зміна працівникам, які через кілька років підуть на заслужений відпочинок. Своїм досвідом ділиться з сином Віталієм Сергій Северин - вони разом жнивують на комбайні Дон-1500, на такому ж комбайні  комбайнер Юрій Марченко працює з молодим помічником Євгеном Волохатим, комбайном Кейс керують Олександр Забийворота і Валерій Хомчик, ще на одному Доні-1500 трудяться комбайнери  Василь Бараннік і Віктор Купріянов. До речі, син комбайнера Олександра Забийвороти Сергій теж працює в агрофірмі – разом із Володимиром Горенком  на тракторі Стайгер проводить дискування полів.

Технічним обслуговуванням займається мобільна бригада, до якої входять зварювальник Володимир Соколов, токар Олександр Бараннік, автозаправники Олег Родін і Олександр Северин, водій чергового автомобіля Іван Петренко.

Зерно від комбайнів на тік відвозять водії Володимир Єрмола, Сергій Бондаренко, Олег Родін, Володимир Солодовнік, Олександр Козлов. На скирдуванні та відвезенні соломи працюють Олег Рибалко, Сергій Гунько, Олександр Гарнат, Сергій Гунько, Олег Недозім, Андрій Чемерис, Олексій Безкровний,  Ігор Заворуєв. Більшість з цих механізаторів - молоді хлопці, але своїми вміннями вони не поступаються досвідченим працівникам.  Заходи з протипожежної безпеки здійснюють водії пожежної машини Володимир Ладанець і Олександр Кармазін, тракторист Сергій Павленко. Відвезення зерна з поля контролює   Ростислав Северин.

У полі працівники й снідають, і обідають, і вечеряють. Смачну їжу готують для них кухарі Тетяна Янчинська, Тетяна Гладюк і Олена Сергійчук, а доставляє її на поле разом із мінеральною водою Олексій Шило. Воду для технічних потреб підвозить Владислав Северин.

На току машини з зерном зустрічають завідуюча током Тамара Печериця, вагарі Зінаїда Грабар і Тетяна Швидка, оператори ЗАВ-20 Роман Солонічев, Максим Романченко, робочі Михайло Романченко, Світлана Білан, водій Віталій Вразовський. 

Щоб у працівників був стимул трудитися наполегливо, щоб кожен знав суму  заробленої за день зарплати, економіст агрофірми Артем Ворохобін разом з обліковцем Оксаною Родіною щоденно роблять замір скошеної площі, слідкують за тим, щоб не було зайвих витрат палива і нараховують заробітну плату. Тож обідньої пори працівники чекають з нетерпінням не тільки, щоб підкріпитися, а й щоб дізнатися, скільки заробили за попередній день. Зібрати  озиму пшеницю планується  за 10 робочих днів. Разом із  трудівниками, задіяними на жнивах, хвилюються за хід робіт  працівники бухгалтерії, тваринницьких ферм, усі, хто трудиться в агрофірмі: від успіху жнивної кампанії залежить стабільність фінансового стану господарства.

 Завітали ми й на поле агрофірми «Світанок», поспілкувалися з керівником господарства Тамарою Головченко, агрономом Олександром Козловим і комбайнером Борисом Гоєм.

Ранні зернові на полях господарства посіяно на площі 1456 га. З них 1171 га - озима пшениця, 260 га - озимий ячмінь, 25 га гороху. Збирати пшеницю розпочали 27 червня, за кілька днів вдалося скосити 50% посіяних площ.

- Ми вирішили цього року задіяти під час жнив два  комбайни Джон Дір і два Кейси: у минулих роках жнивували на Дон-1500, були значні втрати зерна, - розповідає керівник а/ф «Світанок» Тамара Василівна. - За один день ми збираємо 450 тонн пшениці, зерно переважно ІІ і ІІІ класу. На комбайнах трудяться Борис Гой, Олександр Вернигора, Володимир Чуб, Юрій Лестіньков, перевозять зерно водії Микола та Анатолій Сидоренки, Володимир Колеснік, Олександр Мозговський, Олександр Стрельник, Геннадій Любий, Олександр Панченко, Іван Гриценко. Усе зерно очищається на якісному зерноочисному обладнанні «Алмаз». На току працюють завідуюча током Ольга Рубцова, Наталія Пантелій, Олександр Піхлецький, Віталій Богатир, Дмитро Горбатко, робочі току – Олексій Науменко, Микола Липа, Катерина Давидова, Наталія Сідельникова. Всі працівники трудяться дуже старанно,  ставляться до своєї роботи з великою відповідальністю. Розуміючи, яким важливим є  кожен день у жнива, молоді працівники агрофірми відмовилися відпочивати на День молоді, хоча їм був запропонований вихідний. За роботу в святковий день  вони отримали грошову винагороду – премію в розмірі 500 гривень. Хочу подякувати агроному Олександру Козлову,  водіям, комбайнерам, усім працівникам, які трудяться на жнивах, за порозуміння, працелюбність, добросовісність.

 Кожного працівника у агрофірмі «Світанок» цінують, адже підібрана команда, яка не раз виправдовувала довіру керівництва. Працівників забезпечують триразовим харчуванням (їжу готують Ольга Скрипник та Ольга Літвінова), мінеральною водою. У кожного окремо свій столовий прибор, термос, у якому привозять гарячу  їжу. 

Є в господарстві власна лабораторія, де перевіряється якість зерна. З кожного поля зерно складається окремо,   щоб точно визначити, який сорт дав найкращі результати, на яких полях найвища урожайність. Серед визнаних господарством сортів озимої пшениці  - Трипільська, Єрмак, Донецька 48, Богдана, Антонівка.

 На площі 854 га збирають урожай озимої пшениці трудівники СТОВ «Шийківське» (керівник Володимир Устименко). Збирання  прямим комбайнуванням здійснюють три екіпажі. На Кейсі - Євген Устименко, Станіслав Коваленко, відвозять зерно від їхнього комбайна Микола Калюга, Анатолій Головатенко. На Донах-1500 трудяться комбайнери Віктор Дударенко, Микола Коваленко, Олександр Нікітенко, Геннадій Віннік,  на відвезенні зерна - Василь Фалько, Юрій Безкоровайний. Одразу після скошування пшениці трактористи Володимир Горенко, Сергій Забийворота на Стайгері проводять дискування полів. 

 Про хід жнив розповідає керівник СТОВ «Шийківське» Володимир Устименко:

-          В цілому результатами жнив ми  задоволені. Хід збиральних робіт під чітким контролем агронома Ніни Устименко, інженера Олега Нікітенка.  Незважаючи на несприятливу для вирощування озимої погоду  (на деяких полях господарства не було жодного дощу),  вдалося отримати непоганий урожай зерна.  Завдяки злагодженій  роботі за короткий термін зібрано більшу половину врожаю. Якість зерна – ІІ клас. Урожайність на рівні минулого року – 35, 7 ц/га. Для протипожежної безпеки на полях чергує пожежна бригада у складі Олександра Кравцова, Сергія Шепілова, технічну допомогу надає зварювальник Віталій Бурлачка.  Ніна Колесова і Наталія Коваленко готують для працівників сніданки, обіди, вечерю. Надаємо допомогу пайовикам – якщо їм  потрібна солома, Василь Печений відвозить її з полів кожному додому. Під час жнив особливих проблем не виникало, робимо все для того, щоб зібрати урожай швидко, якісно, без значних втрат.

Коли під’їхали на поле ФГ «Схід Борової» (керівник – Наталія Сосновик), виконавчий директор господарства Юрій Сосновик привіз працівникам обід, і щоб дати чоловікам відпочити,  сам сів за кермо Кейса і пройшов кілька останніх загінок.  Площа озимої пшениці до збирання була невеликою – 100 га, двома комбайнами (Кейс і Дон) комбайнери Віктор Шапошніков і Василь Похвалій впоралися за два дні. Відвозили зерно з поля водії Олег Гончаров, Андрій Воронов. Тепер  у господарстві готуватимуться  до збирання ячменю, потім збиратимуть урожай гречки. І хоча землі в господарстві небагато, до неї ставляться дбайливо, по-господарськи, виконуються всі необхідні агрозаходи. Особливо приємно, що вирощуються різні культури, адже не секрет, що  більшість невеликих господарств займається в основному вирощуванням соняшнику, який дає найбільший прибуток, але нещадно знищує родючість землі.

В усіх господарствах, яких ми побували, було помітно, що до кожного свого працівника ставляться з повагою, як і має бути, адже вони виконують найпочеснішу місію на землі – вирощують хліб.

Тетяна ГУНЬКО.