Разное

Посів овочевих культур

Посів овочевих культур

Посів овочевих культур визначають залежно від екологічних особливостей того чи іншого виду рослин, кліматичних особливостей району і бажаного строку одержання врожаю.

Якщо мають на меті одержати врожай якнайра-ніше, то висівати насіння або висаджувати розсаду треба дуже рано, як тільки грунт прогрівається до потрібної для проростання насіння температури. Оскільки різні овочеві культури вимагають неоднакової температури для свого проростання і неоднаково переносять приморозки або спеку, їх треба висівати  не в один час. Першими, як тільки грунт можна вже обробляти, висівають горох, літню редьку, кріп, щавель,  ревінь, буряк. За ними, днів через 10—12 від початку польових робіт, садять ревінь розсадою, ранню капусту, цибулю, картоплю, ще через 10—15 днів сіють кукурудзу, квасолю, огірки, гарбузи, кабачки і, нарешті, дині, кавуни. Як минуть весняні приморозки, висаджують розсадою помідори, перець, баклажани. Час між  висівом перших і останніх культур становить приблизно 35—40 днів.

   Способи висіву  насіння

Висівають овочеві культури різними способами: розкидним, рядковим, гніздовим і широкосмуговим.

Розкидним способом городники інколи користуються, якщо сіють у надранні строки, або якщо на одиниці площі потрібно виростити велику кількість рослин. При цьому ускладнюється догляд. Тому частіше овочеві сіють рядковим способом.

Рядкова сівба може бути вузькорядною, широкорядною і стрічковою. При вузькорядній сівбі відстань між рядками становить 10 — 15 см, а при широкорядній — більше. Вузькорядним способом сіють культури з малою площею живлення (редиску, столові коренеплоди на пучкову продукцію, кріп, листковий салат, шпинат, цибулю на перо і сіянку, горох, щавель), а широкорядним — з більшою (коренеплоди для зберігання, цибулю-ріпку, боби, квасолю, огірки, помідори, капусту, цукрову кукурудзу та ін.).
  Стрічковий спосіб сівби полягає в тому, що відстань між рядками неоднакова — одне чи кілька вузьких міжрядь чергуються з одним широким. Такий спосіб сівби на городі за-стосовують для культур, що потребують невеликої площі живлення. У стрічці може бути 2 — 6 і більше рядків. Чим більше рядків у стрічці, тим більше рослин розміщується на одиниці площі. Проте для зручності проведення робіт з догляду за рослинами ширина стрічки не повинна перевищувати 90 — 100 см, а ширина вузьких міжрядь — 15 — 20 см. Широке міжряддя призначається для проходу городника при виконанні робіт з догляду за рослинами та збирання врожаю. Ширина його повинна становити 40 — 60 см. Стрічковий спосіб сівби застосовують часто при ущільненні посівів, коли в міжряддях основної культури висівають рядок культури — ущільнювача.

При рядкових способах сівби насіння в рядку розміщується нерівномірно, а тому рослини рано починають пригнічувати одна одну. Щоб запобігти цьому, сходи потрібно проріджувати. Але якщо насіння висівати не в рядок, а смужкою шириною 8 — 12 см, рослини розмістяться рівномірніше і посіви можна не проріджувати. Таким способом можна сіяти коренеплоди, цибулю, проте широкосмугове розміщення рослин дещо ускладнює боротьбу з бур’янами, тому застосовувати його слід на чистих від бур’янів ділянках.

Методи рівномірного   посіву насіння овочів

Для рівномірнішого висіву дрібного насіння у рядку чи смузі перед сівбою його слід змішувати з піском чи сухою землею (1:5). Рівномірного розміщення насіння в рядку можна досягти, висіявши його на паперові стрічки. Техніка такої сівби проста.
На паперову стрічку наносять смужку клейстеру із борошна і на ній на потрібній відстані розкладають насінини. Коли стрічки просохнуть, їх загортають і зберігають до весни. Навесні стрічки розкладають на поверхні грунту насінням униз і присипають землею шаром 2 — 3 см. Папір розмокає і не перешкоджає з’явленню сходів. Така сівба дає змогу економити насіння, сіяти в ранні строки, не проводити прорідження посівів.
  Гніздовий спосіб сівби (садіння) відрізняється від рядкового тим, що рослини в рядку розміщують не по одному, а гніздами. Це дає змогу економити насіння. Якщо відстань між гніздами в рядку і між рядками однакова, то спосіб називають квадратно-гніздовим, якщо в гнізді залишають лише одну рослину — квадратним. Квадратним і квадратно-гніздовим способами висівають (висаджують) культури, які потребують більших площ живлення — капусту, помідори, огірки, баштанні, картоплю, цукрову кукурудзу та ін.

Гарних вам врожаїв!