Общество

Чудотворні ікони з гори Афон — у Борівському храмі

Чудотворні ікони з гори  Афон - у Борівському храмі

hram1У післяобідню пору 30 липня три чудотворні ікони зі Святої гори Афон (що в Греції): Іверська ікона Богоматері, Пресвятої Богородиці «Всецариця» (Пантанасса) та великомученика Пантелеймона прибули до Борівського Свято-Різдво-Богородичного храму.

Під урочистий передзвін  чудотворні образи внесли до храму, де їх вже з нетерпінням чекали віряни. Кожен з них прийшов поклонитися іконам і помолитися за здоров’я своє і рідних, прихожани прикладали до святинь хрестики, іконки і просили здоров’я, допомоги. Просили за все, що є добре  та принесе користь ближньому. І черга до ікон, мов жива ріка, не закінчувалася до пізнього вечора, адже всі знали, що ікони були привезені на Борівщину лише на добу. І вже наступного дня їх передали до храму смт. Шевченкове.

hram2Святкове Богослужіння на честь прибуття чудотворних ікон провели настоятель Борівського храму протоієрей отець Іоанн та настоятель Піско-Радьківського храму отець Олексій.

hram3З цікавістю всі слухали історію цих благодатних образів.

Ікону Божої Матері, що іменується «Іверською», переказ приписує кисті святого апостола і євангеліста Луки. З кінця десятого століття образ перебуває на Афонській горі в Іверському монастирі, що дав ім’я чудотворному образу. Ікона знаходиться при вході до монастиря, в місці, визначеному самою Пресвятою Богородицею, тому носить ще назву «Вратарниця».

Перебуваючи при брамі монастирській, вона часто не допускає в обитель людей, які мають на душі будь-який нерозкаяний гріх. На Святій Горі кажуть, що коли свята Вратарниця залишить Афон, то він припинить своє існування. Це буде означати, що близький кінець всього життя на Землі. У соборному храмі Іверського монастиря навпроти царських врат висить велика невгасима лампада - «Лампада Вратарниця», яка дуже хитається в ті дні, коли насувається лихо з глобальними наслідками для світу.

Ця чудотворна ікона багатьом людям дала зцілення – духовне, тілесне, а також  надію на одужання.
  Чудотворна ікона Пресвятої Богородиці «Всецариця»  (Пантанасса) ще у XVII в. була прославлена в Греції. У цей час вона перебувала в соборі обителі Ватопеди на Афоні. Ікона Божої Матері «Всецариця» має особливу властивість і Боже дарування зціляти ракову хворобу після молитви (Акафіста), яку співають Богородиці Пантанассі. Саме ім’я ікони —Всецариця, Bсeволодарка — говорить про особливу всеосяжну силу образа,  Всецариця має благодать зціляти страшенну із хвороб сучасного людства. Списки із чудотворної ікони нині є в Олексіївському і Новоспаському монастирях, і в Дитячому онкологічному центрі в Москві.

Пантелеймон Цілитель - християнський святий, шанований у лику великомучеників, цілитель, лікар, який не брав мзду за зцілення.

Прикладаючись до ікони Cвятого великомученика і цілителя Пантелеймона, люди просять про зцілення при загальному нездужанні і при будь-яких хворобах, бо великомученик Пантелеймон все своє життя присвятив стражденним, хворим і убогим. Він  безкорисливо лікував всіх, хто звертався до нього, зцілював рани, лікував усі хвороби.

Шанування святого Пантелеймона прийшло на Русь через Києво-Печерський монастир, з ХII століття. Князь Ізяслав, син Мстислава Великого, у святому хрещенні був названий Пантелеймоном і мав його зображення на шоломі. Тому святий шанується не тільки як всемилостивий цілитель, але і як покровитель воїнів.

hram4Наступного дня у храмі служили святкову літургію і молебень з читанням Акафістів до всіх трьох чудотворних ікон та святили воду.

ІСТОРИЧНА ДОВІДКА

Візантійський імператор Костянтин Погонат (правив у 668—685) віддав півострів  Айон-Орос у виключне володіння монахів (ченців). У 8 столітті грецькі самітники (анахорети) створили на Афоні, так звану, чернечу республіку. Перший монастир — Монастир Велика Лавра — на Афоні заснований в 962—963 роках грецьким ченцем Афанасієм. З часом на Афоні виникло близько  20 укріплених чоловічих монастирів, і  Велика Лавра стала відігравати роль великого релігійного центру православної церкви.

Перший руський монастир — Пантелеймонів монастир — закладений на Афоні 1080 року за часів візантійського імператора Олексія I Комніна. Доступ жінкам на Афон було заборонено. Україна  мала з Афоном тісні релігійно-культурні зв’язки. На Афоні перебували Антоній Печерський та Іван Вишенський. Сьогодні Афон — релігійний, науковий і туристичний центр. Управління здійснюється представниками монастирів — святою общиною. Вища юрисдикція належить Константинопольському Патріархату Грецької православної церкви.

У монастирях Афона зберігається близько 10 тисяч грецьких, слов’янських, арабських рукописів, цінні мистецькі твори (починаючи з 9 століття). Збірки до цього часу мало досліджені.

Підготувала Олена КОЛЕСНІКОВА.