Головний напрямок реформування житлового фонду - створення ОСББ
Директор комунального підприємства «Житлово-комунальне господарство» Юрій Чуйко розповів про роботу підприємства, яке він очолює, з якими труднощами доводиться стикатися, які заходи здійснюють працівники КП «ЖКГ» по підготовці до опалювального сезону 2012 - 2013 років.
- Юрію Вікторовичу, які послуги надає КП «ЖКГ»?
- Серед послуг, які ми надаємо, - вивезення твердих побутових відходів, освітлення сходових клітин, прибирання прибудинкової території, технічне обслуговування внутрішньобудинкової мережі, дезінфекція, обслуговування димовентиляційних каналів, підготовка житлового фонду до експлуатації в зимовий період.
- Скільки людей задіяні на цих роботах?
- Всього працює 35 чоловік. Створено 4 підрозділи: житловий фонд, благоустрій, саночищення і автотранспортні послуги.
- Чи вистачає цих людей для проведення необхідних робіт?
- Штатний розклад підприємства мінімальний. Для прибирання прибудинкових територій потрібно 14 двірників, а в нас працює лише 5. За кожним із них за-кріплено більше 10 територій. Не вистачає людей і на інші роботи, але ситуація, що склалася на підприємстві, досить непроста, тому ми не можемо зараз розширити штат працівників.
- З якими труднощами наразі стикається підприємство?
- Тарифи за послуги, які ми надаємо, затверджені ще в 2008 році. З того часу в кілька разів виросла мінімальна заробітна плата, підвищилися ціни на пальне, електроенергію. Комунальне підприємство існує за рахунок сплати комунальних послуг, а вони покривають лише 67% витрат підприємства.
- Яку суму складають борги населення, як підприємство бореться з боржниками?
- На сьогодні населення заборгувало КП «ЖКГ» 193 тис. грн. Із 1220 абонентів борги мають 200. Отримуючи послуги, дехто не платить за них роками. Наприклад, у 2007 році люди придбали житло, з того часу вони не заплатили підприємству ще жодної копійки. З позовними заявами про стягнення боргу ми звертаємося до суду. В цьому місяці ми подали 5 таких заяв. Крім цього, Борівська селищна рада створила комісію, на яку викликають керівників комунальних господарств і боржників. На засіданні ми разом шукаємо вихід по ліквідації заборгованості.
- У багатьох містах, селищах і селах власники багатоквартирних будинків створили ОСББ і самі утримують будинок і прибудинкову територію. Я бачила ці будинки, які утримує ОСББ у м. Харкові, й хочу сказати, що вони суттєво відрізняються від інших - пофарбовані або побілені, чисті, всюди, навіть у під’їздах, ростуть квіти, всі під’їзди гарно освітлені. Чому наші жителі не хочуть створювати ОСББ, чи є якась альтернатива цьому об’єднанню?
- Більшість мешканців все ще сподівається, що держава все-таки винайде кошти для проведення капітального ремонту їх будинків. Але час не стоїть на місці. Змінилася структура власності в житловому фонді. Неможливо, яке б не було бажання, зберігати стару систему управління будинками. Тому головним напрямком реформування житлового фонду є створення в багатоквартирних будинках об’єднань співвласників багатоквартирних будинків. Їх поява сприятиме розвитку ринкових відносин у житлово-комунальній сфері, що, в свою чергу, сприятиме підвищенню рівня якості надання послуг. У Законі України «Про приватизацію державного житлового фонду» зазначено, що власники квартир багатоквартирних будинків є співвласниками допоміжних приміщень у будинку, технічного обладнання, елементів зовнішнього благоустрою і зобов’язані брати участь у загальних витратах, пов’язаних з утриманням будинку і прибудинкової території відповідно до своєї частки у майні будинку. За Правилами користування приміщеннями житлових будинків і прибудинковими територіями, затвердженими Постановою КМУ, власники житлових будинків зобов’язані: здійснювати своєчасне проведення їх ремонту; забезпечувати технічне обслуговування конструктивних елементів і технічного обладнання, санітарне обслуговування допоміжних приміщень і прибудинкової території; виконувати умови договірних відносин із підприємствами по обслуговуванню житла. Фінансування з державного бюджету на капітальні ремонти будинків буде здійснюватися лише за умови створення ОСББ. Для власників ОСББ у Державному бюджеті України на 2012 рік передбачено кошти в сумі 40 млн. грн. на пільгове кредитування - 3% річних на 10 років.
- Які роботи проводяться по підготовці до зими?
- Проведено гідравлічні випробування внутрішньобудинкових систем теплопостачання в 37 будинках, що становить 100% до плану. За результатами випробувань здійснюються заходи по технічному обслуговуванню елеваторних вузлів, заміні ділянок внутрішньобудинкових мереж тепло-, водопостачання і водовідведення, ремонт внутрішньобудинкових мереж електропостачання.
- Що зроблено по благоустрою селища?
- Велику роботу проведено на полігоні твердих побутових відходів - розчищено під`їзні шляхи, зачищений сам полігон. За допомогою райдержадміністрації і селищної ради ми придбали дві мотокоси, це полегшило нашим працівникам косіння трави в парку, на узбіччях доріг. Здійснюється догляд за клумбами, прибирається від сміття площа та територія ринку, центральна вулиця селища.
- Колектив КП «ЖКГ» відповідально ставиться до своїх обов’язків?
- Так, незважаючи на невисоку зарплату, нелегку працю, всі трудяться на совість. І з досвідом роботи у житлово-комунальній сфері більше 15 років (майстер по благоустрою Сергій Піляшенко, водій Віктор Вітченко) і наймолодший наш працівник слюсар Ігор Бутов ставляться до своїх обов’язків відповідально, їх поважають і в колективі.
Підготувала
Тетяна ГУНЬКО.