Авторское, Общество

Робота непроста, відповідальна та цікава

Чернещинська сільська рада

На території сільської ради розташовано 3 населених пункти загальною кількістю наявних домогосподарств –226.

Населення  сільської ради - 655 чоловік.  (жінок 330 і чоловіків 325). Протягом 11 місяців народилося 8 дітей,  померло – 7 чоловік.

На обліку в сільській раді перебувають : 1 учасник бойових дій, 10 учасників ВВ війни (працівники тилу), 55 чоловік – діти війни, 2 чоловіки – учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

На території сільської ради працюють 6 фермерських господарств по обробітку ґрунту та одноосібники,  які займаються виробництвом продукції рослинництва, і  СТОВ а-ф «Новий шлях», яка виробляє родукціюрослинництва та тваринництва.  Більшість власників земельних паїв здали свої земельні ділянки в оренду СТОВ АФ „Новий шлях”.

 

робота непростаСаме з таких слів розпочалася моя розмова з Чернещинським сільським  головою Світланою Вразовською, яка працює на даній посаді з 2003 року, вже третє скликання. Як то кажуть,  досвіду їй не займати, має певні напрацювання, знає всіх жителів сільської ради, їхні проблеми. Та, звичайно ж, вирішення їх можливе лише завдяки спільним зусиллям всіх працівників ради.

- Так, тільки разом, спільними зусиллями громадян, керівників місцевих господарств та  сільської ради можна досягти процвітання нашої малої батьківщини, - ділиться думками Світлана Анатоліївна. -  Я думаю, нам це в певній мірі вдається.

- Які основні напрямки роботи сільської ради?

- Це надання адміні-стративних послуг  населенню, благоустрій сіл, виконання бюджету та вирішення  багатьох  інших проблем. Вже багато років працює секретарем сільради Ірина Павленко, добре трудяться спеціаліст - землевпорядник Олена Гніденко та бухгалтер Людмила Дацюк. На кожного з них покладено декілька обов’язків. Наприклад, секретар виконує роботу по наданню нотаріальних дій, веде військовий, господарський облік, видає свідоцтва, працює з документами та багато іншого. Спеціаліст - землевпорядник вирішує земельні та соціальні питання, приймає документи на призначення субсидій. Бухгалтер відпо-відає за виконання бюджету та ведення бюджетної бухгалтерії.   Я, як сільський голова, відповідаю за діяльність кожного працівника і кожного жителя сільської ради. І повірте, це зовсім не просто.

- Виконання бюджету для сільської ради дуже важливий чинник вашої спільної роботи. Як він наповнюється, чи є проблеми?

- Одним із пріоритетних напрямків роботи сільської ради є виконання бюджету. За підсумками 11 місяців нинішнього року бюджет Чернещинської сільської ради виконано на  114%. Бюджет ради складається з трьох основних податків. Доходи по прибутковому податку виконано на  115 %, по платі за землю - на 113%, по фіксованому  сільськогосподарському податку - на 109 %. З січня 2014 року отримуємо плату за фактичне використання земельних ділянок під господарчими дворами, завдяки цьому до сільського бюджету надійшло додатково 53608 грн. Всі отримані кошти використовуються за цільовим призначенням.

- Зараз багато говорять про те, щоб надати районним і сільським радам більше повноважень щодо формування місцевого бюджету. Які ваші думки з цього приводу?

- У  формуванні бюджету сільські  ради, на жаль, не самостійні. Протягом 4 років з бюджету Чернещинської сільської ради вилучаються кошти, згідно Бюджетного Кодексу. Лише цього року ця сума  склала 140 тис. грн.

Ми чекаємо реформ і дуже сподіваємося, що віддалені громади не постраждають від змін. Адже  село – це основа України.

- Зрозуміло, що проблеми на селі виникають щодня, але є якісь глобальні, що потребують вирішення на районному рівні.

- Основна проблема нашої громади - складне транспортне сполучення, яке здійснюється тричі на тиждень і тільки в першій половині дня. Даний фактор негативно впливає на життя кожного жителя нашої ради.  Ми вже багато років чекаємо на вирішення цього питання.

- Населенню дуже важливо відчувати со-ціальну захищеність. Адже право на соціальне забезпечення є конституційним. Система со-ціального забезпечення включає певний перелік, серед яких надання субсидії, допомога сім’ям, які опинилися у скрутному становищі та багато іншого. Ваша сільрада теж долучена до цих питань.

-Розпорядженням сільського голови призначено уповноважену особу по прийняттю документів для нарахування соціальних допомог.  Вже прийнято документи на оформлення субсидій від 50 громадян.

На території сільської ради до серпня нинішнього року працювала фахівець із соціальної роботи Борівського районного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, але посаду, на жаль, було скорочено.

На даний час у нас проживають 7 багатодітних родин, в яких виховуються 28 дітей.

На території сільської ради збережено у доброму стані і стабільно функціонують всі заклади освіти і культури, працює амбулаторія сімейної медицини.

В АЗПСМ  трудяться лікар Ольга Шейко, медсестри Наталія Шамардак і Світлана Северин, а також водій Сергій Глушков. Медпрацівниками велика увага приділяється проведенню профілактичних медичних оглядів, зокрема, флюорографічному обстеженню та щепленню населення. У липні цього року в Чернещині флюорографічне обстеження проводилося виїзним флюорографом з Куп’янська. Тоді пройшли флюорографію 111 чоловік. Всього за 9 місяців флюорографічно обстежено 275 чоловік.  Проводиться обстеження на глаукому (180 ), вміст цукру в крові (59 ), електрокардіографічне обстеження - 10 та 7 обстежень апаратом «Телекард», завдяки якому можливе термінове відправлення ЕКГ до чергового кардіолога м.Харків з майже миттєвим повідомленням результату.  99 хворим зроблені  фізіотерапевтичні процедури апаратами «Біоптрон- 2», «Маг» та апаратами для діадинамотерапії, електрофорезу.

На виклики хворих своєчасно виїжджає швидка допомога.

У приміщенні амбулаторії працює аптечний пункт. Кожного дня населення може придбати всі необхідні ліки. В амбулаторії також працює лабораторія, де можна здати клінічні аналізи.

- На території Чернещинської сільради функціонує НВК, сільрада співпрацює з педагогічним колективом?

-  У загальноосвітній школі навчається 62 учні та 20 дітей виховується в ДНЗ. Утримання закладу та навчання учнів здійснюється за рахунок  коштів районного бюджету, спонсорської допомоги та коштів батьків.

В НВК організовано харчування дітей, яке здійснює ПП «Вись». Всі діти 1 - 4 класів харчуються безкоштовно – це 22 чоло-віки.

Підвіз учнів та вчителів до місця навчання (роботи) та у зворотному напрямку здійснюється шкільним автобусом за кошти району.

Спільними зусиллями дирекції Чернещинського НВК та громадської комісії у справах дітей при виконавчому комітеті сільської ради вирішуються питання щодо профілактики дитячої злочинності, захисту прав та інтересів дітей, оздоровлення та працевлаштування неповнолітніх. При загальноосвітній школі працює спортивна секція з волейболу та футболу.  У червні, під час літніх ка-нікул, при школі працював  літній оздоровчий табір  відпочинку. За рахунок бюджету сільської ради було придбано 2 путівки в табір «Орлятко» на суму 4400 грн.

Протягом літніх канікул за рахунок коштів батьків та спонсорської допомоги в школі та дитячому садку був проведений поточний ремонт.

- Ви сказали, що заклади культури знаходяться у задовільному стані, а чи проводяться культурні заходи і як часто?

- За культурне життя громади відповідає директор СБК Альона Тарасенко. В СБК проводяться концерти та організовуються різні свята. Також діє Чернещинська бібліотека-філія (бібліотекар Наталія Калкутіна). Для проведення свят значну спонсорську допомогу надає СТОВ АФ «Новий шлях» на чолі з генеральним директором Олексієм Гомоном.

робота непроста (1)У будинку культури втілено проект за допомогою  громадської організації «Чернещанка» та спонсорів, встановлено твердопаливний котел та систему опалення з незамерзаючою сумішшю, що дає можливість опалювати клуб за потребою. Також завдяки проекту відремонтовано дах.

Приміщення нашого СБК потребує капітального ремонту. У планах сільради провести ремонт  і заміну вікон. Але, на жаль, поки що це зробити не можемо у зв`язку з жорсткою економією в країні.

- Світлано  Анатоліївно, а  які роботи ведуться по благоустрою населених пунктів сільради?

- Протягом  року активно проводилася робота з благоустрою населених пунктів. Постійно косили бур`яни на території ради. З весни і до сьогодні  у нас працюють працівники Бо-рівського РЦЗ, які виконують значну роботу по благоустрою, зокрема,  прибирають сміття на узбіччях доріг, обполюють клумби, білять бордюри, впорядковують територію Свято-Миколаївського храму,  вирубують порослі дерев.

Значну допомогу в приведенні населених пунктів до належного санітарного стану було надано агрофірмою «Новий шлях». За потреби надавалася техніка для вивозу сміття та  підтримки в задовільному  стані сміттєзвалища. Взимку розчистка доріг від снігу здійснюється працівниками агрофірми.           До речі, дане сільгоппідприємство є основним платником податків і надає велику допомогу сельчанам. Там працює близько 120  чоловік.

Агрофірма «Новий шлях» фінансує освітлення вулиць на території сільради в нічний час доби, також завдяки допомозі а/ф в кожному будинку сіл  Чернещина та Новосергіївка є вода.

Оранку, культивацію, посів і збирання зернових,  послуги автотранспорту надають сільськогосподарське підприємство «Новий шлях» та місцеві фермери. Лишки сільськогосподарської продукції у населення закупляє агрофірма.

На території сільської ради працюють 4 підприємці, які займаються торгівельною діяльністю,  діє поштове відділення зв’язку  в с.Чернещина  яке, має дозвіл на здійснення торгівельної діяльності. Листоноші  доставляють товари за замовленнями  додому. Ці послуги зручні для населення похилого віку та одиноко проживаючих громадян. На території сільської ради успішно функціонує філія «Ощадбанку», що також важливо в соціально – економічному розвитку сіл сільської ради.

Приватний підприємець  Вікторія Забийворота продовжує займатися  риборозведенням, аби реалізувати продукцію за доступною ціною всім мешканцям.

На жаль,  жителі сіл  Новосергіївка  і Пролетарське в своїх селах не мають магазинів.

- Як і в кожному селі, люди займаються власним господарством, утримують корів. Хто закупляє продукцію, чи надаються послуги ветеринарної служби?

- Закупівлю молока  в кожному населеному пункті сільської ради забезпечують  Куп’янський молокозавод. А ветеринарне обслуговування проводиться  ветлікарями сільгосппідприємства  «Новий шлях» та районної ветлікарні.

- Чернещина відома далеко за межами Борівщини завдяки перлині вашої малої батьківщини – Свято-Миколаївського храму.

- Так, всі чернещани пишаються ним. Перший камінь майбутнього храму освятив митрополит Хар-ківський та Богодухівский Никодим 22 травня 1995 року. В тому ж році розпочалось будівництво, а відкриття  - у 2000-му.

Не лише жителі сільської ради проводять у храмі вінчання, хрещення дітей, тут проходять церковні свята, здалеку приїжджають паломники.

На завершення хочу привітати всіх жителів сільради і Борівщини з днем Святого Миколая, побажати миру, щастя, здоров`я, добробуту.

Підготувала

Олена Колеснікова.