Общество

Захищати людей у біді

Захищати людей у біді

advokatВ українському суспільстві склалося неадекватне ставлення до професії адвоката і людей, котрі займаються наданням професійних юридичних послуг. Нерідко доводиться чути, що функція адвоката – передавати гроші «потрібним» людям, а мета його діяльності – отримання власного зиску. Чомусь забувають, що адвокати – це люди, покликані захищати тих, хто потрапив у біду, надавати допомогу у складних життєвих ситуаціях. 
Професія адвоката не тільки цікава, але й досить складна.  Щоб бути хорошим  адвокатом, потрібно володіти теоретичними й практичними знаннями, а головне – уміти гармонійно їх об’єднувати в процесі роботи. 

 

Чим же займаються адвокати? Вони надають юридичну допомогу фізичним особам і організаціям, захищають їх інтереси в суді.
І все ж бути адвокатом не так просто. Специфіка професії полягає в тому, що всі вони мають бути посидючими - копатися в нормативних актах, бути впевненими при публічних виступах, постійно тренувати ораторські навички; розвивати хорошу пам'ять та логічне мислення; мати неабиякий інтелект, аналітичний склад розуму; вміти приймати важливі рішення, іноді прямо «на ходу»; бути комунікабельними, здатними абстрагуватися від конкретних обставин.

Розв’язання спорів у суді – цивілізована практика. Люди повинні зрозуміти, що відповідальність за злочин невідворотна. А також знати: якщо ти несправедливо звинувачений, треба не «вирішувати питання», а професійно захищатись. На жаль, до цього часу, коли в українця виникає проблема, він не йде до адвоката, а намагається розібратися самотужки, за допомогою знайомих.

Про робочі будні, проблеми і взагалі про життя веду розмову з завідуючим Борівської юридичної консультації Миколою Молчановим.

- Миколо Петровичу, дозвольте відразу привітати вас і всіх адвокатів району з професійним святом і побажати, в першу чергу, міцного здоров’я, добробуту, вирішення всіх справ.

З якими питання, в основному, звертаються до вас громадяни?

- Найчастіше -  це цивільно-правові відносини. Хочу зазначити, що наша робота дуже багатогранна і щоб надавати кваліфіковану допомогу, необхідно добре знати законодавство: і кримінальний, і цивільний кодекси.

Останнім часом дуже багато виникає проблем, що стосуються земельних відносин. Це і оренда землі, і право на спадщину. Так, наприклад, хоча договір оренди з орендарем підписано, та все ж користуватися земельною ділянкою не можна, доки вона не буде зареєстрована в Держкомземі. А цей процес може продовжуватися і 2, і 3 роки. При цьому орендар сплачує всі податки. Такі невідповідності між певними статтями законодавства і дійсним становищем речей є проблемою для громадян.

- Непоодинокі випадки, коли громадяни попадають у скрутне становище через незнання своїх прав і обов’язків, а незнання Закону не звільняє від відповідальності.

- У мене великий досвід  роботи адвокатом, і можу з упевненістю сказати: більшість громадян страждають через те, що прагнуть самі вирішити питання, які стосуються фінансів. І згодом виникає багато проблем, які доводиться вирішувати у суді.

- Можете навести приклади?

- Як правило, громадяни підписуються на банківських документах і навіть не читають їх. В моїй практиці непоодинокі випадки, коли людина, яка взяла у кредит велику суму грошей, зникає або говорить, що їй нічим платити. Борг при цьому переходить на поручителів.

Інший випадок – оформлення документів на домоволодіння або користування ним без належних документів. Підписання протоколів щодо порушення правил дорожнього руху та інших. Повірте, випадки бувають різні і інколи вирішення питання потребує дуже великих коштів.

- До того, як почали свою діяльність в юридичній консультації, Ви не один десяток років працювали у райвідділі міліції. Чи допомагає в сьогоднішній роботі багаж вже набутих знань і досвід?

- Народна мудрість говорить, що досвід за плечима не носити. А мені досвід роботи у райвідділі дуже допомагає. Можна сказати, що я бачу всі справи, так би мовити, зсередини.

- Довгий час Ви працювали старшим слідчим?

- Хочу сказати, що бути слідчим – моя дитяча мрія, яку я здійснив. Після закінчення Донецької школи міліції певний час трудився у відділі карного розшуку Вовчанського райвідділу міліції. А потім переїхав до Борової і з 1977 року працював на посаді слідчого і 16 років – старшим слідчим.

Щоб мати досвід роботи і бути хорошим слідчим, неодноразово мене включали до складу міністерських груп, які розслідували особливі справи (в них налічувалося по 1-1,5 тисячі томів). Був у командировках у Чечні, Узбекистані, Луганську, Харкові. Справи вели слідчі з величезним досвідом роботи, у яких мені було чого повчитися.

- Чи були випадки, коли Ви відмовляли в наданні адвокатських послуг?

- Згідно з «Законом про адвокатуру» ми не маємо права відмовити людині в наданні послуг.  І повинні зробити все можливе, щоб допомогти людині, яка потрапила у важку життєву ситуацію.

- Навіть я, як людина, далека від юриспруденції, бачу, що законодавча база змінюється дуже часто, тому Вам необхідно бути в курсі всіх новинок. А для цього слід багато читати.

- В адвокатурі працюю вже 12 років, тому можу з упевненістю сказати, що все знати просто неможливо. Законодавча база, дійсно, змінюється дуже часто, правовідносини ускладнюються. Тому, щоб йти в ногу з часом, доводиться багато читати, в основному Кодекси і пояснення до них.

- Специфіка вашої роботи така, що Ви маєте бути якщо не в дружніх, то хоча б у хороших стосунках з працівниками суду, райвідділу міліції, прокуратури.

- Вважаю, що це нормальна практика, адже ми всі – юристи.

- Чи є категорія громадян, яким ви надаєте послуги безкоштовно?

- Обов’язково. Це чорнобильці та афганці. Вважаю, що ці люди заслужили на повагу і на те, щоб їм надавалися знижки. Безкоштовно консультую і неповнолітніх дітей з малозабезпечених сімей.

- Яку пораду можете дати громадянам, які планують вирішувати певні фінансові чи інші питання?

- Перш, ніж провести фінансову операцію, коли є сумнів, обов’язково звертайтеся за допомогою до кваліфікованих спеціалістів. І не слід думати,  якщо у вас немає грошей, то ви не отримаєте потрібну допомогу. Ми її надаємо в кожному конкретному випадку. Головне, щоб допомога була вчасною. Телефон юридичної консультації – 6-16-79.

- Хто ще з адвокатів працює на території району?

- Валентина Дмитрівна Пацюк, адвокат з великим стажем роботи, теж працює в юридичній консультації. Надає адвокатські послуги і Віктор Анатолійович Кравцун. Всі ми підтримуємо дружні стосунки один з одним. Тому хочеться привітати з наступаючим святом адвокатів, а також всіх працівників суду з їх професійним святом, яке вони відзначили вчора. А незабаром - День української міліції. Хочу привітати всіх працівників райвідділу з професійним святом. Побажати всім міцного здоров’я, успіхів у роботі і родинного благополуччя.

Олена КОЛЕСНІКОВА.