Безопасность

Рекомендації по застосуванню біологічного методу для боротьби з мишоподібними гризунами

Рекомендації по застосуванню біологічного методу для боротьби з мишоподібними гризунами

У зв’язку зі зростанням чисельності мишоподібних гризунів в посівах озимих культур і багаторічних трав, а також низькою ефектив-ністю від застосування отруєних хімічними родентицидами зернових принад для регулювання чисельності шкідників, найбільш доцільним і найекономічнішим є використання Бактероденциду - сипучої зернової маси (розварене зерно), що містить бактерії Salmonella enteritidis var. Issatchenko. Ця необхідність регламентується тим, що у видовому складі мишоподібних гризунів переважає полівка звичайна   - 84%, а інші види: миша хатня– 5%, польова миша  - 10%, жовтогорла миша - 1%. Адже при харчуванні полівка звичайна надає перевагу зеленому корму, бо  будова зубів не дає змоги їй їсти тверду їжу, зокрема, отруєні принади, оскільки вони, у більшості випадків, мають у своєму складі зерно.

Ще одна пріоритетна перевага на користь Бактероденциду полягає в тому, що всередині та на поверхні розвареного зерна знаходяться мікроби — специфічні сальмонели, які спричиняють мишачий тиф. Після поїдання зерна з препаратом гризунами, бактерії потрапляють у шлунково-кишковий тракт, потім у кров, викликаючи септицемію, тобто шкідники стають кволими, мало їдять і протягом 3-5 днів гинуть. Інфекція тифу передається від хворих особин здоровим різними шляхами, найпоширенішим є канібалізм. Загиблі гризуни є резервуаром маси бактерій, а поїдаючи їх, здорові особини заражуються. Перебуваючи у тісному контакті один з одним, миші швидко розповсюджують смертельно небезпечну для них хворобу.

Застосовують його в дозі від 0,5 до 2,5 кг препарату/га посіву або 2-3 грами в нору. Для летального ефекту гризуну достатньо з`їсти 1-2 зернини. Препарат ефективний проти всіх видів полівок, хатньої та лісової мишей.Призводить до загибелі 75-95% мишоподібних гризунів.

Бактероденцид можна застосовувати протягом цілого року на посівах с/г культур, в садах, розсадниках, лісах, тепличних господарствах, скиртах, тваринницьких приміщеннях, складах і т.д.

Його застосовують методом крайових и суцільних обробок в місцях концентрації гризунів (лісосмуги, посіви озимих культур і багаторічних трав, сади и т. д.).

В лісосмугах Бактероденцид, попередньо розфасований в паперові кульки порціями по 10 г, розкладають в траву біля коріння дерев та кущів через кожні 5 - 7 м. В садах - попередньо розфасований в паперові кульки порціями по 10 г, розкладають в 3-му і 6-му рядах від краю.На посівах озимих культур та багаторічних трав Бактероденцид, попередньо розфасований в паперові кульки порціями по 10 г, розкладають в ямки або  нори на відстані 30 і 60 м від краю поля, через 7 - 10 м по периметру. Коли строки обробки місць осінньої концентрації шкідників упущені, проводять суцільну обробку всієї площі посівів, розкладаючи препарат в нори, через 5 - 10 м в лінію.

Бактероденцид рекомендується застосовувати при температурі повітря від +10 до -15 °С,розкладанням  в нори з наступним притоптуванням.

Під час проведення захисних заходів від мишоподібних гризунів слід суворо дотримуватись правил безпеки, загальноприйнятих державних санітарних правил ДСП 8.8.1 та правил особистої гігієни (мити руки, не палити, не приймати їжу під час роботи та інше).

Наталія Кулик.

Державний фітосанітарний інспектор   держ-фітоінспекції Харківської області.