Авторское, Закон и мы

За що позбавляють батьківських прав

Законодавчо кожна дитина має право на належне сімейне виховання.Це дуже широке поняття, яке включає в себе збереження та розвиток фізичного, психічного здоров`я дитини , передачe їй свого життєвого досвіду, знань, навичок, створення нормальних матеріально- побутових умов для життя.

У ситуації ж, коли один або обидва з батьків ухиляються від виконання своїх обов’язків , законом передбачається процедура позбавлення батьківських прав.Відбувається це лише в судовому порядку. Справа розглядається за заявою державних або громадських організацій, одного з батьків або опікуна дитини за позовом прокурора, а також самої дитини, яка досягла 14 років. При цьому необхідним є подання письмового висновку органів опіки і піклування , а також участь у судовому засіданні представника  цього органу та прокурора.

У разі позбавлення батьківських прав обох батьків дитина передається на опікування органам опіки і піклування.Побачення з дитиною може відбуватися тільки з дозволу органів опіки і піклування. І то тільки в тому разі, якщо ці побачення не зашкодять фізичному та пси-хічному здоров`ю дитини.

Згідно з нормативно-правовими законами України,  батьки, позбавлені батьківських прав, втрачають усі права, що грунтуються на факті спорідненості з дитиною, у тому числі - вимагати від дитини в майбутньому надання їм утримання.Водночас позбавлення батьківських прав не звільняє батьків від обов’язку утримання дітей, сплати аліментів тощо.

Законодавством установлюється також порядок відібрання дітей від осіб без позбавлення їх батьківських прав, але, знову ж таки, усі ці рішення може прийняти тільки суд .

Шість підстав для позбавлення батьківських прав.Їх визначено в частині 1 статті 164 Сімейного кодексу України.

І.Якщо мати чи батько не забрали дитину з пологового будинку чи іншого закладу охорони здоров`я без поважної причини і протягом шести місяців не виявили щодо неї бать-ківського піклування .

2.Ухилення від виконання обов’язків щодо виховання дитини.

3.Жорстоке поводження з дитиною.

4.Хронічний алкоголізм та наркоманія.

5.Різні види експлуатації дитини, примушування її до жебракування.

6.Засудження за вчинення умисного злочину щодо дитини.

Олена Гряник.

Начальник відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Борівського районного управління юстиції у Харківській області.