Общество

Обережно: тепла осінь

Обережно: тепла осінь

Цього року в районі посіяна найбільша площа озимих культур за останні 6 років – 15,9 тис.га, в т.ч. 13,7 тис. га по сільгосппідприємствах.

Основу озимого клину складає озима пшениця, жита посіяно 547 га (у фермерських господарствах «Янтар», «Пілігрим», «Перевесло», «Нива 2006»). Озимий ріпак цього року посіяно лише в СК «Восток» на площі 94 га.

Збільшення посівних площ відбулося завдяки тому, що знову ж таки вперше за останні декілька років восени були сприятливі погодні умови для цього. Тому в основному сівба проведена в оптимальні та допустимі агротехнічні строки насінням високих репродукцій.

Все посівне насіння було завчасно підготовлене до сівби: протруєне фунгіцидами та інсектицидами, що дало можливість захистити посіви на перших етапах їх розвитку.

На даний час більшість сходів озимих знаходяться у доброму та задовільному станах – 76% у доброму, інші – у задовільному. Слабких та зріджених посівів немає.

На жаль, погодні умови останнім часом негативно вплинули на стан посівів. Тривала тепла та волога осіння погода може викликати переростання озимих, вони сильніше вражаються хворобами через значну вегетативну масу та вологість повітря. Така погода не сприяє накопиченню цукрів у вузлах кущення, що негативно впливає на перезимівлю озимих, особливо при різких зниженнях температури повітря. Та все ж будемо сподіватися, що погодні умови стануть більш сприятливими і озимі перезимують без втрат.

Науковці Харківського інституту рослинництва ім. В.Я. Юр’єва рекомендують керівникам господарств вже сьогодні подумати про придбання препаратів для боротьби з хворобами озимих, адже такий обробіток навесні буде вкрай необхідний. Також особливу увагу слід звернути на підживлення рослин. Не слід забувати і про такий важливий агрозахід, як боронування посівів. Він недорогий, але досить ефективний, адже в результаті рослини отримують більше кисню, «вичесуються» загиблі рослини, що знижує захворюваність на грибкові хвороби.

Ми живемо і працюємо в зоні ризикованого землеробства, але хлібороби в усі часи були оптимістами і зараз всі чекають, що їх зусилля не будуть марними, а погодні умови – сприятливими для вирощування озимих.

Володимир КАВУН.

Головний спеціаліст управління агропромислового розвитку РДА.