На варті закону і захисту прав громадян
Враховуючи роль органів прокуратури України у зміцненні законності, захисту прав людини і громадянина, а також внесок працівників прокуратури у справу розбудови України як правової держави, Указом Президента України від 2 листопада 2000 року встановлено професійне свято — День працівника прокуратури , яке відзначається 1 грудня.
Редакція районної газети «Трудова слава» з нагоди Дня працівників прокуратури спілкувалась з прокурором Борівського району Андрієм Миколайовичем Коробовим, який працює на даній посаді з 2009 року. У органах прокуратури він з 1997 року, до того, як був призначений прокурором нашого району, працював заступником Валківського міжрайонного прокурора.
- Андрію Миколайовичу, які основні напрямки роботи на посаді прокурора Борівського району?
— Забезпечення конституційних прав і свобод громадян при провадженні оперативно-розшукової діяльності, досудового слідства; забезпечення протидії корупції; захист прав громадян на оплату праці, соціальне, пенсійне забезпечення; захист інтересів держави від неправомірних посягань у бю-джетній сфері; захист інтересів держави та громадян у сфері використання земельних ресурсів; додержання конституційних прав громадян у місцях тримання затриманих; захист прав дітей; забезпечення підготовки та практичної реалізації повноважень прокурорів відповідно до положень нового Кримінального процесуального кодексу України.
- Хто разом з Вами виконує завдання, мета яких - зміцнення законності і захисту прав громадян?
- Дмитро Колесніков - він має найбільший стаж роботи в прокуратурі Борівського району (понад 5 років), Микола Шпак і Андрій Мнацаканян - стажисти на посаді прокурора прокуратури. Нещодавно був атестований і отримав класний чин юриста 3 класу Артем Ігнатенко. Колектив невеликий, працівники молоді й не мають великого досвіду, але завдання, поставлені перед нами, успішно виконуються.
- Чи часто до прокуратури звертаються громадяни, які питання їх хвилюють?
- Протягом 2012 року до прокуратури надійшло 130 звернень громадян, 69 вирішено працівниками прокуратури, решта звернень направлена для розгляду за належністю до органів державного контролю. Найбільш проблемним питанням, що хвилювало населення протягом поточного року, є своєчасність виплати заробітної плати.
- Які кримінальні справи, порушені цього року, є найрезонанснішими?
- В поточному році за результатами проведення перевірок в порядку здійснення правозахисної діяльності прокуратурою району порушено ряд кримінальних справ. Найбільш резонансні - справи, порушені стосовно керівників підрядної організації, що здійснювала капітальний ремонт даху районного Будинку культури, стосовно посадових осіб відділу освіти Борівської райдержадмі-ністрації за порушення бюджетного законодавства при проведенні тендерних процедур і кримінальна справа відносно одного з керівників комунального підприємства району в зв’язку з тривалою невиплатою заробітної плати працівникам. Також у цьому році працівниками прокуратури приділено значну увагу до виконання рішень судів. За злісне ухиляння від виконання рішення суду відносно одного громадянина було порушено кримінальну справу.
- Якою є криміногенна ситуація в нашому районі?
- У порівнянні з минулим роком за 10 місяців значно менше зареєстровано тяжких злочинів - в 2012 році скоєно 71 злочин, в 2011 - 124. Зменшилася кількість крадіжок усіх форм власності (на 58 злочинів менше), не зареєстровано протягом цього року випадків зґвалтування, бандитизму, грабежу, тяжких тілесних ушкоджень і дорожньо-транспортних пригод зі смертельними наслідками. Але більше стало злочинів, пов’язаних із незаконним обігом наркотичних речовин, активізувалася дитяча злочинність.
- 19 листопада цього року вступив у силу новий Кримінально-процесуальний кодекс України. Які зміни відбудуться в прокуратурі?
- По новому Кримінально-процесуальному кодексу (далі - КПК) прокуратура не матиме функції слідства. Але справи про зловживання працівників міліції і чиновників ще протягом 5 років роз-слідуватимуть працівники прокуратури, поки не буде створено державне бюро розслідувань. За новим кодексом 98% розслідувань буде належати органам Міністерства внутрішніх справ, близько 2% залишиться прокуратурі.
- Андрію Микола-йовичу, як Ви ставитеся до того, що в кримінальних справах тепер зможуть брати участь тільки члени адвокатських об’єднань?
- Думаю, що це спрямовано на підвищення професіонального захисту. Бувають випадки, коли захищати беруться люди, м’яко кажучи, не зовсім компетентні. Прийнятий новий закон про адвокатуру розширює права адвокатів, але підвищує вимоги до них.
- Які альтернативи арешту передбачає новий КПК?
- Наприклад, за економічні злочини можна буде застосовувати заставу. Деякі статті по цих злочинах уже декриміналізовані. Замість того, щоб сидіти в тюрмі, людина платить штраф, її звільняють, державна скарбниця поповнюється. Якщо у громадянина немає грошей на заставу, може застосовуватися домашній арешт, особисте поручительство, особисте зобов’язання.
- Що нового передбачено КПК для працівників міліції?
- Раніше писати заяву про злочин потрібно було дільничному, слідчому, в чергову частину. Заяву могли не реєструвати, а якщо реєстрували, у пра-цівників міліції було 10 днів, щоб вирішити, чи займатися справою чи ні. Тепер створено Єдиний реєстр досудових розслідувань - єдиний облік усіх злочинів. Після реєстрації заяви одразу починається слідство.
- У зв’язку зі створенням Єдиного реєстру розширюватиметься штат прокуратури?
- Так, кількість прокурорів повинна збільшитися, більше також буде і суддів. Слідчий суддя буде приймати рішення, пов’язані з правами людини: арешт, проведення негласних слідчих дій, скарги на слідство. З моменту реєстрації заяви в реєстрі за-кріплюється не тільки слідчий, а й прокурор. Він буде здійснювати нагляд за справою, поки її не передадуть до суду. І цей же прокурор буде підтримувати державне обвинувачення в суді.
- Чи зможуть люди, як раніше, звертатися в прокуратуру зі скаргами?
- Нагляд за міліцією, іншими правоохоронними чи контролюючими органами залишається за працівниками прокуратури. Прийматимемо скарги, якщо працівниками цих органів порушуватимуться права людини. Але є категорії скарг, які тепер роз-глядатимуть тільки в суді.
- Що передбачено нормами КПК для захисту неповнолітніх?
- Кримінальні справи, порушені стосовно неповнолітніх, розглядатимуть спеціальні суддя і слідчий, нагляд за справою здійснюватиме окремий працівник прокуратури. Якщо одні й ті самі працівники займатимуться спочатку справою вбивці, а потім - неповнолітнього, втрачається чутливість до характеру справи. З метою захисту прав неповнолітніх їхніми справами займатимуться окремі працівники. В новому КПК також за-значено, що допитувати дітей можна не більше двох годин у день. Раніше таких обмежень не було.
-Верховною Радою України 18 вересня 2012 року схвалено законопроект, яким передбачено внесення змін до Закону України „Про прокуратуру» та низки інших нормативних актів щодо діяльності та повноважень прокурорів, який вступає в законну силу з 1 грудня 2012 року. Що нового очікується у зв’язку із прийнятими змінами?
- Встановлено вичерпний перелік підстав для перевірок. Зокрема, перевірки за зверненнями здійснюватимуться лише у разі їх попереднього роз-гляду компетентними органами або неприйняття ними у встановлені строки рішень з цих питань. До початку перевірки керівник органу прокуратури або його заступник повинні будуть винести ґрунтовну постанову, яку може бути оскаржено до прокурора вищого рівня або до суду протягом десяти днів. Скасовано таку форму прокурорського реагування, як припис, прокурора позбавлено права вносити протести і виносити постанови про порушення дисциплінарного провадження. Прокурорське реагування на виявлені порушення може здійснюватися лише у формі подання і постанови про ініціювання притягнення особи до адміністративної відповідальності. У схвалених змінах також визначено вичерпний перелік підстав для представництва інтересів громадян без застереження щодо «інших поважних причин».
- На завершення нашої розмови, що побажаєте своєму колективу з нагоди Дня працівників прокуратури України?
- Щиро вітаю працівників прокуратури Борівського району з професійним святом! Бажаю гарного святкового настрою, доброго здоров’я, родинного тепла та благополуччя. Нехай зусилля у справі зміцнення законності завжди увінчуються позитивними здобутками в ім’я утвердження в нашому суспільстві верховенства Права і Закону.
Підготувала Тетяна ГУНЬКО.