Общество

Кожен має право на повноцінне життя

Кожен має право на повноцінне життя

3 грудня — Міжнародний день інвалідів

Ділити людей на хворих і здорових - заняття невдячне, тим паче в нашому мінливому світі, де за якусь мить будь-хто може перейти з однієї категорії в іншу. На такі роздуми навертає зовсім несвяткова дата - Міжнародний день інвалідів, проголошений насамперед для того, аби привернути увагу суспільства до проблем тих, хто зненацька опинився сам на сам зі своєю бідою.

Третього грудня в усьому світі відзначається Міжнародний день інвалідів. Суспільство солідаризується із людьми з порушеннями здоров’я, замислюється над їхніми проблемами, шукає шляхи їх вирішення.

В Борівському районі проживає 1098 осіб з інвалідністю. З метою своєчасного реагування на існуючі потреби інвалідів управлінням праці та соціального захисту населення районної державної адміністрації проводяться обстеження соціально-побутових, матеріальних умов проживання інвалідів з метою надання їм всебічної допомоги.

В результаті клопотання управління перед Головним управлінням праці та со-ціального захисту населення облдержадміністрації трьох інвалідів забезпечено триколісними велосипедами та двох дітей-інвалідів дитячими інвалідними візками.

Протягом 2012 року пільговими автомобілями забезпечені  два інваліда  війни та один інвалід з дитинства, 7 інвалідів забезпечено інвалідними візками, 24 інваліда отримали засоби реабілітації.

 Соціальними ініціативами Президента України В.Ф.Януковича передбачено забезпечити протезами та кріслами колісними всіх інвалідів, які цього потребують. Для цього було кардинально змінено підхід до забезпечення окремих категорій населення технічними та іншими засобами реабілітації шляхом внесення у грудні 2011 року  змін до ст.26 ЗУ «Про реабілітацію інвалідів в Україні» та  за-провадження з 2012 року нового механізму забезпечення інвалідів технічними та іншими засобами реа-білітації та надання ефективної адресної допомоги інвалідам.

З 5 квітня 2012 року змінено Порядок забезпечення технічними та іншими засобами реабілітації інвалідів, дітей-інвалідів та інших окремих  категорій населення технічними та іншими засобами реабілітації, відповідно до якого в цьому році інвалідам видаватимуться направлення на забезпечення засобами реабілітації, що виготовляються в умовах серійного виробництва.

Цей  Порядок визначає механізм безоплатного забезпечення інвалідів, дітей-інвалідів та інших окремих категорій населення технічними та іншими засобами реабілітації; безготівкового перерахування коштів підприємствам, що виконали індивідуальні заявки інвалідів, дітей-інвалідів та інших окремих категорій населення на виготовлення технічних та інших засобів реабілітації, надання послуг з їх ремонту.

Порядок передбачає, що інвалід самостійно може обирати технічний та інший засіб реабілітації (модель та виробника) для забезпечення своїх індивідуальних потреб з урахуванням медичних показань.

Для реалізації соціальних ініціатив Президента України В.Ф. Януковича внесено зміни до Закону України «Про Державний бюджет України 2012 рік», що дає можливість  100% забезпечити інвалідів протезно-ортопедичними виробами та кріслами колісними.

За новим Порядком управлінням праці та соціального захисту населення видано 21 направлення на забезпечення технічними та іншими засобами реабілітації інвалідам та  дітям-інвалідам, та вже забезпечено за індивідуальними потребами двох інвалідів кріслами колісними та двох дітей-інвалідів стільцями складними зі столом.

Кожна дитина має право володіти безліччю знань, умінь та навичок для досягнення своїх мрій. Діти з обмеженими фізичними можливостями мають однакові права та свободи зі здоровими однолітками, проте їм потрібно створювати відповідні умови для їх реа-лізації. Адже дитина з обмеженими можливостями постійно потребує підвищеної уваги, розуміння, любові, що відповідно впливають на її розвиток.

Саме тому одним із пріоритетних напрямків соціальної політики держави визначено реабілітацію дітей-інвалідів - систему заходів і послуг, зорієнтованих на поліпшення їх життєдіяльності та підвищення соціального статусу. В усіх закладах освіти району призначені громадські інспектори з охорони дитинства, які на місцях працюють над  створенням банку даних дітей, які потребують підвищеної уваги та соціального захисту.  Для дітей-інвалідів та дітей, які потребують корекції фізичного та розумового розвитку, проводяться навчання в індивідуальній формі. 

Турботливе, чуйне ставлення до дітей з обмеженими фізичними можливостями має стати обов’язком не тільки для їхніх сімей та друзів, але й для всього суспільства. Адже життя кожного з нас - безцінне, внутрішній світ - неповторний, а творчі можливості - безмежні.

            Важливу роль у житті людини має професійна діяльність. Для осіб з обмеженими фізичними можливостями шлях до професійного успіху ускладнений  не лише вадами здоров’я, але й соціальними та психологічними проблемами, які завжди супроводжують хворобу чи травму, що породжують інвалідність. Тому одним із напрямків комплексного вирішення цих проблем є професійне навчання інвалідів робітничих професій у спеціалізованих реабілітаційних закладах.

Для того, щоб повернути психічно хворих у родинні умови проживання та підвищити матеріальний рівень і якість життя таких сімей, Верховною Радою схвалено Закон України від 22.05.2012 №4795-VІ «Про внесення зміни до статті 5 Закону України « Про психічну допомогу» та внесені зміни до Постанови Кабінету Міністрів від 2 серпня 2000 року № 1192 «Про надання щомісячної грошової допомоги малозабезпеченій особі, яка проживає разом із інвалідом I чи II групи внаслідок психічного розладу, який за висновком лікарської комісії медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, на догляд за ним».

Таким сім’ям передбачено підвищення розміру допомоги особі, яка здійснює догляд за інвалідом І-ІІ групи внаслідок психічного розладу, з 10 відсотків прожиткового мінімуму до рівня мінімальної заробітної платні;  змінено механізм визначення права на отримання допомоги на догляд. Відтепер право на отримання допомоги на догляд мають сім’ї, доходи яких не перевищують трьох прожиткових мінімумів, встановлених для кожного члена сім’ї.

Висловлюємо найтепліші слова нашим співвітчизникам – громадянам, на долю яких випали нелегкі випробування. Зичимо міцного здоров’я, родинного затишку, життєвого оптимізму, добробуту, щастя та витримки у всіх життєвих випробуваннях.

Галина БУЛОЧКІНА.

Головний спеціаліст управління праці та со-ціального захисту населення Борівської РДА.