У грудні в Україні зросте мінімальна заробітна плата
- У грудні відбудеться чергове підвищення мінімальної заробітної плати. Мінімальна заробітна плата в Україні є державною соціальною гарантією, обов’язковою на всій території України для підприємств усіх форм власності і господарювання. Відповідно до Державного бюджету на цей рік мінімальна зарплата з 1 грудня зросте з 1147 до 1218 грн. (на 71 грн.), - повідомила начальник Територіальної державної інспекції з питань праці у Харківській області Олена Назаренко. - Розмір погодинної заробітної плати зросте з 6,88 грн. до 7,3 грн.
- Які дії повинні вчинити роботодавці у зв’язку з підвищенням мінімальної заробітної плати?
- Мінімальна заробітна плата - це законодавчо встановлений розмір заробітної плати за просту некваліфіковану працю, нижче якого не може проводитися оплата за виконану працівником місячну норму праці, - зазначила Олена Назаренко. - Тож роботодавці повинні внести зміни до посадових окладів пра-цівників, які виконують просту некваліфіковану роботу. А також «не забути» про підвищення оплати праці працівників, які виконують кваліфіковані роботи. Нагадуємо роботодавцям, що тарифна ставка працівника 1-го тарифного розряду має перевищувати розмір мінімальної заробітної плати, а тарифні ставки (оклади) інших працівників обчислюватись, виходячи з тарифної ставки працівника 1-го розряду. Отже, роботодавцям слід переглянути норми та розцінки, тарифні ставки відповідно до діючого законодавства, генеральної, галузевих угод. Прийняті рішення необхідно буде внести до колективних договорів підприємств, установ, організацій.
- Чи прив’язана місячна мінімальна заробітна плата в Україні до фіксованої кількості робочих годин?
- Так. Мінімальна заробітна плата розраховується за роботу в нормальних умовах при виконанні встановленої (місячної або годинної) норми праці. Згідно зі ст. 50 КЗпП України повна норма тривалості робочого часу не може перевищувати 40 годин на тиждень.
- Чи є такі умови,за яких працівники можуть отримувати зарплату нижче законодавчо встановленого розміру мінімальної заробітної плати?
- На жаль, законодавством не передбачено обмеження щодо застосування скороченого робочого дня, з оплатою праці за фактично відпрацьований час, що тягне за собою і відповідні відрахування до страхового стажу (неповний місяць, рік) та все ж таки, необхідно намагатися забезпечити повну зайнятість працюючих, підвищити стимулюючу роль оплати праці, що в свою чергу забезпечить надійні гарантії соціального захисту працівників.
- Які санкції можуть застосовуватися при недотриманні законодавства про мінімальну зарплату в Україні?
- Згідно із ст. 265 КЗпП України, юридичні та фізичні особи, винні в порушенні законодавства про працю, несуть дисциплінарну, ад-міністративну, кримінальну та іншу відповідальність відповідно до законодавства. За порушення вимог законодавства про працю частиною 1 статті 41 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачено накладення штрафу на посадових осіб підприємств, установ і організацій незалежно від форм власності та громадян – суб’єктів підприємницької діяльності від тридцяти до ста неоподаткованих мінімумів доходів громадян. Згідно з ч. 2 ст. 175 Кримінального кодексу України порушення порядку та строків ви-плати заробітної плати карається штрафом від 100 до 300 неоподатковуваних податком мінімумів доходів громадян.
Протягом поточного року інспекцією на території Харківської області з питань оплати праці перевірено 1335 роботодавців, недотримання розміру мінімальної заробітної плати виявлено у 32 роботодавців, виявлені порушення вимог ст. 96 КЗпП України щодо розміру тарифної ставки працівника 1 розряду і міжпосадових співвідношень у 178 роботодавців. За результатами перевірок 156 протоколів про адміністративне правопорушення передано до суду, за невиконання законних вимог державних інспекторів праці винесено 11 постанов про накладення штрафу.