Официально

Нові правила виборчої гри

 Нові правила виборчої гри

Наприкінці минулого тижня Верховна Рада спромоглась поставити крапку у розгляді та обговоренні одного з найбільш резонансних законів – Закону «Про вибори народних депутатів». Народні обранці 366-ма голосами ухвалили рішення про прийняття законопроекту, котрий має кардинально змінити засади виборчого процесу в Україні.

 

Відтепер право балотуватися до парламенту в Україні матимуть виключно політичні партії. Політичні блоки на прикладах таких формувань як «НУ-НС» та БЮТ підтвердили власну неспроможність бути адекватними виразниками народних інтересів. Тому рішення про заборону блокам брати участь у виборах сприятиме самоліквідації квазіутворень чітко вираженого лобістського спрямування.

Важливим моментом нового Закону є збільшення до 5% прохідного бар’єру для кандидатів та партій на майбутніх парламентських виборах. Це дуже не сподобалось політичній партії «УДАР» Віталія Кличка та «Свободі» Олега Тягнибока. На превеликий жаль Кличка, в різних областях України він не може похизуватись якимись політичними чи управлінськими здобутками. В регіонах Віталія Володимировича здебільшого знають як чемпіона-боксера і не бачать в ньому політика-професіонала. Що ж стосується Олега Тягнибока та його політичної сили, то прохід «Свободи» до парламенту багатьом експертам бачиться сумнівним навіть за умови збереження прохідного бар’єру на рівні 3%. Шовіністична риторика «тягнибоківців» не має всеукраїнської підтримки і приречена ще який час мати успіх виключно на Галичині.

Нова пропорційно-змішана система виборів визначає нові правила обрання народних депутатів. Так, 225 депутатів обиратимуться і надалі за партійними списками, а ще 225 – за мажоритарною системою, яка передбачає прикріплення депутата до конкретного регіону та концентрацію його уваги на нагальних проблемах цього регіону. Таким чином, наразі можна говорити про відповідність нового Закону демократичним приписам Європи та Венеціанської комісії.

Сьогодні в експертних колах вже почали лунати розмови про те, що закон «Про вибори народних депутатів» став першим (за стільки часу!) компромісом між владою та опозицією. Єдність при голосуванні в українському парламенті по законопроекту «Про вибори народних депутатів» збільшує ймовірність досягнення політичного порозуміння в Україні. За словами представника Президента України в парламенті Юрія Мірошниченка, Віктор Янукович не має намірів затягувати з підписанням даного закону. Тому вже найближчим часом наша держава отримає новий Закон.

Загалом, розробка та ухвалення Закону «Про вибори народних депутатів» стали підтвердженням спроможності влади працювати за наявності політичної волі Президента. Старе виборче законодавство виявилось неефективним. Відсутність контакту виборців з депутатами, а пізніше парламентарії, які вже отримали депутатський мандат, були не зв’язані жодними обіцянками перед конкретним виборцем – ось так до сьогодні Україна обирала собі владу. Свідченням неефективності попередньої версії виборчого законодавства можуть бути ті політичні кризи та чвари, блокування трибуни і бійки, що стали такими ж атрибутами вітчизняних парламентарів, як і їхній депутатський мандат та посвідчення. Старе законодавство породжувало умови для зростання політичної корупції та поглиблення непрозорості виборчого процесу в Україні. До речі, саме це так і бентежило демократичну Європу, яка через Венеціанську комісію брала активну участь в обговоренні нового законопроекту щодо виборів в нашій державі.   

Багато хто сьогодні називає Закон «Про вибори» поверненням України на демократичний шлях. Ніхто наразі не заперечує узгодженість дій влади та опозиції, що має слугувати сигналом як для партнерів зі східних кордонів, так і для Заходу. Втілення в практику планів Президента України може додати йому тільки прихильників, адже стабільність краща за хаос. Саме стабільність породжує умови для нормальної щоденної праці, без якої неможливо досягти економічного прогресу. Тому кожен повинен добре подумати перед тим, як восени наступного року обиратиме нову владу для країни.

Олександр Мельник