Общество

Коли робота спориться

Коли робота спориться

akvatoriyaНинішній рік для агропромисловців видався досить важким, адже погодні умови були мінливими і складними. Але  сільгоспвиробники доклали максимум зусиль, щоб зібрати врожай, засіяти озимі культури вчасно і якомога якісніше. І, дійсно, дивлячись на тяжку працю трудівників сільського господарства, які у будь-якій ситуації проявляють свій високий професіоналізм, переймаєшся гордістю за них.

Про зроблене і плани на майбутнє веду мову з керівником ТОВ ЦОВТ «Акваторія» Олегом Назарьком.

- Раніше ми з Вами спілкувалися як з керівником ОСГ, де займаєтеся вирощуванням свинопоголів’я. Чи є перспективи розвитку тваринництва?

- Звичайно. Планую нарощувати поголів’я і нині в пошуку ринку збуту. Зокрема, до кінця місяця плануємо відкрити наш фірмовий магазин за адресою вул. Партизанська 5/1, де продаватимемо молоко і молочні продукти, м’ясо,  за бажанням покупців робитимемо фарш. І, звичайно ж, у магазині буде й інший товар по прийнятним цінам.

- Зрозуміло, що розвиток тваринницької галузі неможливий без зміцнення кормової бази, тобто, рослинництва. Що вирощували і яка врожайність сільгоспкультур?

- Озимі вирощували на площі 315 га і врожайність кожного гектара  склала 31 ц. Із зими озимі вийшли ослабленими, тому ми провели ранньовесняне підживлення, внесли всі необхідні засоби захисту рослин, стимулятор росту,  в результаті отримали непоганий урожай.

- Виростити урожай – це половина справи, необхідно без затрат його зібрати?

- Цим займалися два комбайнові екіпажі у складі Анатолія Тесла, Геннадія Крамаренка, Василя Москота і Василя Кушки. Вчасно зерно з поля відвозили водії Віктор Скрипник та Ігор Гудько. Всі працюючі у полі безкоштовно отримували сніданки, обіди та вечері, які з душею готували кухарі Ольга Євтушенко і Марина Сіряк.

Відразу після збирання врожаю озимих на полях провели такі важливі агрозаходи: лущення стерні, оранку і культивацію.

- Цієї осені, вперше за останні декілька років, сівбу озимих проводили вчасно, бо періодично випадали дощі і грунт був вологий?

- Так, сівба пройшла в оптимальні строки і у короткий термін - за 7 днів. Під час сівби перевагу надали сортам миронівської селекції – «миронівській» і «калиновій», закупили еліту. А також посіяли І репродукції «одеську 267», «годувальницю» і «антонівку». Перед сівбою зерно обробили інсектицидами, фунгіцидами, стимулятором росту, сіяли з мінеральними добривами. На даний час озима знаходиться в нормальному стані, не переросла. Тепер головне – щоб зимова погода була сприятливою для сходів.

-  Які ще культури, згідно з сівозміною, вирощували на полях підприємства?

- Кукурудзу на зерно, гречку, просо, соняшник. Цього року кукурудзу сіяли на площі 86 га, але на майбутнє плануємо збільшити площі під цією стратегічною для нас культурою. З кожного гектара зібрали по 30 ц  зерна качанистої, сіяли ранньостиглий гібрид, вчасно зібрали врожай і підготували поля під урожай наступного року.

На сівбі, обробітку посівів кукурудзи працював механізатор Олександр Кононенко.

Врожайність гречки та проса бажають бути кращими, але на це були певні причини. Коли постало питання, які сорти соняшника слід обрати, вирішили закупити «піонерівські» і не пожалкували про це. Вони добре себе зарекомендували під час цього-річної спеки. Звичайно, сівбу проводили з мінеральними добривами, внесли всі необхідні засоби захисту рослин і отримали по 36,9 ц/га насіння соняшнику.

Що ж стосується ячменю, цього року сіяли сорти «бадьорий» і «водограй» І репродукції, вирощували відповідно до  технології, зібрали з кожного гектара по 31 ц. Під урожай наступного року вже засипано свій посівний матеріал зерна ячменю, який про-йшов перевірку в районній державній насіннєвій інспекції.

- Щоб вчасно проводити всі агротехнічні заходи, необхідно оновлювати машинно-тракторний парк?

- Нещодавно ми закупили трактори Джон Дір, МТЗ-892, КамАЗ з причепом, універсальний дисковий агрегат УДА-4,5, протруювач зерна, потужність якого 20 т/год, агрегат «Петкус» для калібрування посівного насіння, обприскувач ОП-2000 і гідравлічні котки.

Хочу зазначити, що всі працюючі в господарстві – справжні майстри своєї справи і, що важливо сьогодні, у них повна взаємозамінність. Добросовісно також трудяться бухгалтер Галина Москот, агроном Олександр Соловйов і головний інженер Сергій Бабич.

- 2012 рік добігає кінця, чи розрахувалися з пайовиками?

- Так, ми стовідсотково провели розрахунки з усіма орендодавцями. За бажанням пайовики отримали продукцію, гроші, олію, м’ясо, послуги.

Інтерв’ю провела Олена КОЛЕСНІКОВА.

 Жителям сільської місцевості завжди є чим зайняти себе - поле, огород, худоба, фізичних навантажень хоч відбавляй. А ось міщани страждають від малорухомого способу життя, тіло обростає жировими відкладеннями, судини забивються холестерином. Тож рекомендуємо їм спробувати фітнес Львів або приїхати в гості до родичів-селян весною.