Общество

Кролики — це не тільки цінне хутро…

Кролики - це  не тільки цінне хутро...   

kroliМають рацію гумористи, коли жартують, що кролики - це не тільки цінне хутро, але й корисне для здоров’я людини дієтичне м’ясо.

Адже цей продукт не містить холестерину. Від кролятини, думаю, ніхто не відмовиться. Її рекомендують дітям, людям похилого віку, а також хворим на коліт, гастрит, хвороби серця і печінки, гіпертонію, діабет.

Про розведення кролів, поширені хвороби і лікування веду мову з головним лікарем районного управління держветмедицини Олександром Пахомовим.

- Олександре Юрі-йовичу, всі знають, що м’ясо кролів – дієтичне. А більш детально можна дізнатися про це?

- М’ясо кролів - ніжне, смачне, соковите, добре засвоюється, нежирне і містить велику кількість повноцінного білка, який засвоюється організмом майже на 90%, тоді як яловичина - лише на 60-65%. За поживністю поступається тільки м’ясу індика. Кролятина не втрачає своєї поживності при копченні і консервації. А кролячий жир - легкоплавний і за якістю перевершує не тільки яловичий і баранячий, але й свинячий.

- Які фізіологічні особливості кролів?

- Кролі – дуже плодовиті. Одна самка за рік може дати 5-6 окролів, в кожному з яких буває по 6-12 кроленят і більше.

У віці 3-3,5 місяців самець досягає статевої зрілості. Його допускають до спаровування зі здоровими, добре вгодованими самочками (вік – не менше 4-5 місяців, вага - не менше 2,5 кг.). Термін вагітності у кролиць 28-30 днів,  народжуються кроленята сліпими, безпорадними і голими.

Кролики володіють високою інтенсивністю росту. На 5-7-й день кроленята покриваються шерстю, на 9-10-й - прозрівають, на 16-20-й день починають виходити з гнізда і пробують їсти корм. Жива маса новонародженого кроленяти - 40-90 гр і вже на 6-й день маса подвоюється, а в місячному віці перевершує первісну приблизно в 10 разів. Перші три тижні кроленята харчуються виключно молоком матері. При належному годуванні кроленята у віці 3,5-4 місяців можуть досягти живої маси 2,8-3,3 кілограми. Найбільша інтенсивність росту спостерігається до 4-місячного віку. Закінчується зростання в 8-10 місяців. Термін їх утримання - 3-4 роки.

- Кролі – травоїдні тварини, чи є якісь рекомендації щодо їх годування?

- Кролі їдять потроху, але часто. Доросла тварина споживає їжу 25-30 разів на добу, причому більшу кількість разів - вночі і рано-вранці, а молодняк - приблизно в два рази частіше. Тому корм потрібно давати потроху, а краще мати самогодівниці.

Ці тварини - гризуни, дві третини їхнього раціону повинні складатися з кормів, багатих на клітковину. З величезної кількості рослин мало таких, які не їли б кролики. Охоче їдять вони гілки всіх фруктових дерев, липи, тополі, ліщини, берези, акації, молодого в’яза тощо. Люблять різноманітність у кормах. Гілковий корм їх, звичайно, не нагодує, але самцям і кролицям, яких утримують порівняно довго, бажано давати гілки для сточування зубів. Адже передні зуби-різці у кролів постійно ростуть і самозаточуються. Без грубого корму вони можуть вирости так, що стануть на заваді й доведеться скушувати їх щипцями.

У кролів дуже розвинений шлунково-кишковий тракт, вони вміють «унормувати» свій раціон, і якщо їм достатньо давати корму, багатого на клітковину (сіно, люцерна, пшеничні висівки), і концентрованого (зерно), то вони з’їдатимуть того й іншого приблизно порівну.

Кролики мають чудову здатність самостійно «збагачувати» свій раціон шляхом повторного пропускання частини корму через шлунково-кишковий тракт. Спостерігається така послідовність проходження корму: спочатку розжований корм надходить у нижню частину шлунка і майже транзитом проходить кишечник до сліпої кишки, де піддається інтенсивному мікробному бродінню протягом 12 годин, потім ця маса (70-80% води), багата на амінокислоти, знову заковтується. Це явище називається копрофагія. Вона сприяє кращому засвоєнню елементів живлення. При першому проходженні засвоюються легкоперетравні речовини, вдруге - важкоперетравні.

Зелені корми: люцерна, еспарцет, конюшина, пирій, а також сіно з них - найкраща їжа для кроликів. Конюшина і еспарцет поїдаються краще люцерни, але буває, що рясна годівля зеленою конюшиною погано відбивається на відтворній функції самок. Із зернових кормів найбільш корисні для кроликів овес, ячмінь, пшениця.

- Що можете порекомендувати щодо утримання тварин?   

- В особистих господарствах кролів рекомендується утримувати в клітках з гратчастими підлогами, але тривале утримання на сітчастій підлозі призводить до жорстких мозолів на лапах і захворювання пухнастих на пододерматит. Тому в клітці потрібно поміщати підлоги, які знімаються, і щоденно очищати їх від бруду. Також можливе утримання кролів у ямах.

- У кролів, як і у більшості тварин, є «власні» хвороби. Як їх лікувати?

- Будьте уважні: довговухі чутливі до таких інфекційних хвороб, як мікоматоз і вірусна геморагічна хвороба. Вони проявляються пухлинами на голові, лапах, одночасно запалюється слизова оболонка очей. Вуха опускаються, тварина набуває потворного вигляду. Ці хвороби в більшості випадків закінчуються загибеллю. Тому необхідно вакцинувати тварин у період активності комарів, які є основними переносниками цих захворювань.

На жаль, кролі відзначаються недостатньою опірністю організму проти різних хвороботворних факторів. Однак захворювання виникають тільки тоді, коли порушуються елементарні правила профілактики розведення, утримання та годівлі тварин. Незадовільний мікроклімат значно послаблює резистентність організму. Особливо небезпечні протяги, надмірна вологість, наявність шкідливих газів (аміак, сірководень). Згодовування неякісних кормів, різка зміна раціону зумовлюють масові ураження шлунково-кишкового тракту кролів та призводять до їх загибелі.

- А можна розповісти про кілька, найбільш розповсю-джених захворювань, які притаманні кролям?

- Наприклад, вірусна геморагічна хвороба кролів. Це високо конта-гіозне, гостре захворювання. Збудник - вірус, що уражує тільки кролів. Хвороба поширюється блискавично і повсюдно. Передається вірус через корми, транспорт, одяг. Після занесення вірусу тварини гинуть через 1- 4 дні. Перебіг хвороби – миттевий. Загибель (до 90%) настає внаслідок діатезу внутрішніх органів, особливо легень і печінки. Вакцинацію проводять після 1,5 місяців (після відлучення), імунітет настає на 7-й день і триває 6 місяців.

Ще одна хвороба – міксоматоз. Збудник – вірус, що швидко розмножується. У кролів на різних ділянках тіла виникають пухлини – міксоми. Проявляється хвороба частіше влітку та восени. Переносниками вірусу є комахи (комарі, воші, блохи), механічними но-сіями можуть бути люди, птиця. Смертність – до 90%. У загрозливих пунктах здорових кролів вакцинують після 45-денного віку. Імунітет настає на 9 день, триває 9 місяців. Розрив між попереднім щепленням від геморагічної хвороби повинен становити 14 днів.

Нерідкі також захворювання органів дихання - бронхіт, риніт, запалення легень, плеврит. Спричиняються вони застудою, що виникає внаслідок протягів, різких перепадів температури, підвищеної вологості, наявності аміаку і пилу. Частіше хворіє молодняк після відлучення. Кролі чхають, труть ніс кінцівками, дихання у них прискорене, утруднене, з носа виділяється слизовий секрет.

Звертаються до нас і щодо захворювання органів травлення - здуття шлунку, і кишечнику, катари. Ці хвороби виникають при поїданні кролями низькоякісних кормів, зволоженої зеленої маси, кормів, що швидко зброджуються (капуста, надмір коренеплодів), різкої зміни раціону. При цьому тварини пригнічені, втрачають апетит, у них спостерігається здуття, виникає пронос.  Необхідно дотримуватися правильного режиму годівлі, згодовувати кролям якісні корми, нові види кормів вводити поступово, протягом 5 днів.

Дуже поширене захворювання кролів пододерматит, яке виникає за умови утримання кролів на сітчастій підлозі. Хворіють частіше дорослі тварини, у яких на нижній поверхні задніх лап випадає волосся, потім утворюються сухі кірочки, на яких виникають тріщинки. Хворі тварини втрачають апетит, худнуть. Слід вибраковувати хворих тварин.

 - Дякую за змістовну розповідь.

Підготувала Олена КОЛЕСНІКОВА.

Один комментарий на “Кролики — це не тільки цінне хутро…

  1. В тексті помилка:» Будьте уважні: довговухі чутливі до таких інфекційних хвороб, як мікоматоз і», міксоматозі. Далі копрофагія — поїдання тваринами своїх екскрементів, які збагачені мікроелементами і вітамінами. А утримання тварин в клітках де є сітчата підлога, як раз і не залишає тваринам ніякого вибору до «повноцінного харчування». В статті зовсім немає ніяких порад щодо лікування тварин, окрім вакцинації, яка вб»є ваших хворих тварин на наступний же день. Тобто не написано, що вакцинація — це запобіжний, а не лікувальний засіб. Міксоматоз, на первинних стадіях виліковний, 90% смертності показник нехлюйства самого господаря та безпорадності ветеринарної служби. І нарешті м»ясо, по поживності кролятині поступається нутрія, а вже потім індик.

Комментарии закрыты.