Ваше здоровье

14 листопада 2011 року – Всесвітній день боротьби з цукровим діабетом

14 листопада 2011 року – Всесвітній день боротьби з  цукровим діабетом

Цукровий діабет (ЦД) – ендокринно-обмінне захворювання, яке характеризується хронічною гіперглікемією внаслідок нестачі інсуліну. Це одна з найнебезпечніших хвороб, що за кількістю смертей посідає третє місце після серцево-судинних та онкологічних захворювань.

Ця хвороба була  відома стародавнім лікарям Єгипту, Індії, Риму. Впродовж віків люди, хворі на цукровий діабет, були приречені на муки і передчасну  смерть. Відкриття інсуліну Ф.Бантінгом і Д.Маклеодом, які за свій винахід були нагороджені Нобелівською премією, повернуло життя мільйонам хворих. І хоч ця недуга залишається невиліковною і сьогодні, завдяки інсуліну люди навчалися тримати її під контролем.

 

На сьогодні у світі налічується понад 246 млн. хворих на цукровий діабет, кожні 10 секунд через ЦД на Землі помирає 1 людина.

В Україні уже зареєстровано понад  1 млн. хворих  на ЦД (190 тис. – інсулінозалежні, 8 тис. з них - діти), ще 2-3 млн. мають діабет  у стадії розвитку, але не підозрюють про його наявність. Тому головним завданням медиків є  профілактика ЦД, особливо 2 типу, на тій стадії, коли хворобу ще можна лікувати без медикаментів.

На Борівщині зареєстровано 532 хворих цукровим діабетом, із них 5 дітей. Вперше виявлено за 2011 рік 20 хворих, в тому числі цукровий діабет І типу – 26 хворих, ІІ типу – 501 хворих. Хворих, які отримують інсулін  - 97, із них 5 дітей. Ускладнення цукрового діабету мають 227 хворих.

В Україні головною проблемою ЦД є  його пізня діагностика та низький рівень обізнаності хворих. На жаль, у багатьох випадках це захворювання  діагностується на тому етапі, коли виникли складні незворотні ускладнення.

ВООЗ визнала ЦД епідемією неінфекційного походження, яка стрімко поширюється на нашій планеті і набуває катастрофічних масштабів. Складність проблеми визначається не лише темпами поширення хвороби, але й її тяжкими ускладненнями, серед яких є сліпота, гангрена нижніх кінцівок, інфаркт та інсульт, рання втрата працездатності, інвалідність та передчасна смерть хворих. Майже 50% хворих на ЦД 1 типу помирають від  хронічної ниркової недостатності.

Ускладнення ЦД фіксуються у 70-80% хворих, а в разі тривалого перебігу – 100%. Ураження серця та судин спостерігаються у 50-80% хворих на ЦД, ризик інфаркту міокарду у таких хворих підвищується у 4-5 разів.

Свій „внесок” у поширення ЦД роблять старіння населення та спадковість, а нездорове харчування, низька фізична активність та ожиріння сприяють загостренню ситуації.

Проведення Дня діабету 14 листопада  ініційовано у 1991 році ВООЗ та Міжнародною діабетичною федерацією. У цей день народився Фредерік Бантіг, який винайшов препарат інсуліну та успішно застосував його для лікування цукрового діабету. Основною метою проведення Днів діабету є  підвищення обізнаності населення щодо наслідків та профілактики ЦД.

В Україні реалізується  державна цільова програма «Цукровий діабет на 2009-2013 роки», основним завданням якої є забезпечення всіх хворих препаратами інсуліну. Діабетики в Україні отримують інсулін від держави безкоштовно. Також з бюджету   виділяються гроші на закупівлю тест-смужок для вагітних, дітей та підлітків. Для цього, за інформацією МОЗ, держава виділяє 412 млн. грн.. на рік.

Успіх лікування цукрового діабету на 80-95% залежить від самого пацієнта. Хворий кожного дня повинен виконувати певні заходи: збалансовувати своє харчування, суворо дотримуючись дієти, проводити комплекс призначених йому фізичних вправ, чітко приймати необхідні ліки, тобто з  ранку до вечора тримати свій стан під контролем. Адже тривалість і якість  життя таких хворих на 50% залежить від ліків, а ще на 50% - від їх поведінки, від того, наскільки сумлінно вони дотримуються дієти і регулярно перевіряють  вміст цукру у крові.

Діабет передусім загрожує людям 40 років, а також тим, в чиїй сім’ї були хворі на ЦД.

У групі ризику перебувають люди, які страждають на гострі та хронічні захворювання підшлункової залози, мають надмірну вагу. Основними пусковими механізмами діабету 2 типу (неінсулінозалежного) є гіпертонія, ожиріння та малорухливий спосіб життя.

Щоб попередити діабет, необхідно підтримувати нормальну масу тіла, не уникати фізичної активності, займатися нею щоденно по 30-40 хвилин, дотримуватись здорового і збалансованого харчування, зменшити споживання цукру (в тому числі солодких газових напоїв) та насичених жирів, їсти несолодкі фрукти та овочі, відмовитись від куріння, тобто вести здоровий спосіб життя. Важливо також за допомогою аналізів відстежувати рівень цукру в крові, щоб у разі необхідності почати лікування якнайшвидше.

Лікарі переконують: хоч діабет і є серйозною недугою, з ним можна повноцінно харчуватися і займатися фізкультурою, дослухаючись при цьому порад медиків.

Кращою профілактикою діабету є  здоровий спосіб життя: раціональне повноцінне харчування, прогулянки на свіжому повітрі, здоровий сон, носіння натурального одягу, дотримання гігієни, відсутність емоційних стресів, відмова від шкідливих звичок, регулярні  фізичні навантаження, загартовування і обов’язкові профілактичні  обстеження.

Володимир СТЕПАНЕНКО.

Лікар Борівської ЦРЛ.