Общество

Підсумовуючи зроблене

Підсумовуючи зроблене

Нелегко сьогодні працювати на землі. Але лише завдяки наполегливій праці та умілому господарюванню працівників сільського господарства досягнення в аграрному секторі району стають загальновизнаними. Нарощування обсягів виробництва зерна, іншої продукції поєднуються з поступовим підвищенням їх конкурентноспроможності. Завдяки сільським трудівникам полиці наших магазинів все більше і більше наповнюються високоякісними українськими продуктами, а в кожній українській оселі є і хліб, і до хліба.

Традиційно, перед професійним святом підводять підсумки зробленого за рік. Про це веду розмову з начальником агропромислового розвитку РДА Романом Стрельником.

 

- Ми працюємо в зоні ризикованого землеробства. І якщо минулий рік був зі складними погодними умовами, то нинішній – досить успішним у фінансово-економічному плані. В основному всі сільгосппідприємства району закінчують рік з прибутками.

Цьому сприяло те, що було закладено міцний фундамент на початку року. В достатній кількості придбано паливно-мастильні матеріали, мінеральні добрива, засоби захисту рослин, дотримано науково обґрунтовані сівозміни, вчасно проведено всі весняно-польові роботи. Велику роль відіграли вчасні і рясні дощі. Все це дозволило отримати пристойний врожай сільгоспкультур.

- На полях району ще продовжується збирання врожаю кукурудзи на зерно, але вже можна сказати про продуктивність всіх культур?

- Планується отримати зернових і зернобобових на рівні 88,9 тис.т при середній врожайності 35,2 ц/га. Якщо говорити більш конкретно: по сільгосппідприємствах врожайність озимої пшениці становить 39,9 ц/га. При цьому слід зазначити, що нинішнього року переважна більшість зерна є продовольчою.

З кожного гектара було зібрано ярових культур: ячменю – 24,6 ц, вівса 21,6 ц, гороху 15,9 ц,  проса 22,4 ц, гречки 13,7 ц, кукурудзи 56 ц.

Серед господарств району хочеться відзначити СТОВ «Добробут плюс», «Шийківське», агрофірми «Світанок», «Новий шлях», «Ізюмське», фермерські господарства «Слобода», «Янтар», «Альфа агро», «Моноліт», «Джерело», в яких цього року врожайність озимої пшениці склала від 50 до 40 ц/га.

- На якій площі проведено сівбу озимих цієї осені?

- Озимі посіяно на площі 14734 га, що становить 104% до запланованого. З них: 13438 га озимої пшениці, 320 га тритікале, 125 ячменю і 851 га жита. 11832 га озимих посіяно з мінеральними добривами.

На даний час практично на всіх площах отримано сходи, які знаходяться в доброму і задовільному стані.

- Останнім часом площі посівів кукурудзи на зерно в сільгосппідприємствах району було зменшено. Цього року цій культурі приділено достатньо уваги?

- Так, площі посівів кукурудзи на зерно було збільшено до 4773 га, в тому числі по сільгосппідприємствах до 3694 га. Найбільші площі у агрофірмах «Новий шлях», «Світанок», «Ізюмське», СТОВ «Шийківське», ФГ «Слобода». А найвища врожайність – у «ФГ «Моноліт» (63 ц/га), агрофірмі «Новий шлях» (62 ц/га), ФГ «Обрій», «Маяк», «Віола» (59 ц/га), «Восток агро» (60,6 ц/га).

- Загальновідомо, що, на жаль, в останні роки мало хто з керівників аграріїв виявляє бажання займатися вирощуванням солодких коренів. Чи поліпшилася ситуація цього року?

- У зв’язку з ліквідацією Куп’янського цукрозаводу солодка галузь опинилася під загрозою закриття. Цього року відновив свою роботу Савинський цукрокомбінат, тож товаровиробникам є куди відправляти сировину.

Вирощуванням цукрових буряків у районі займаються 6 господарств на площі 310 га. Цьогорічна цукрова нива теж була врожайною. У сільгосппідприємствах завчасно (з осені) підготували поля для сівби, провели глибоку оранку і ретельне вирівнювання грунту, закупили добрива, заключили договори на поставку якісного посівного матеріалу. Слід відзначити, що Савинський ЦК надав допомогу в рахунок майбутнього врожаю все необхідне для вирощування солодких коренів. Середня врожайність цукристих склала 291 ц/га, у СТОВ «Добробут плюс» і ФГ «Моноліт» - відповідно 365,5 та 299,3 ц/га.

- Тож можна сподіватися, що поступово будуть відновлені площі під посів цукрових буряків?

- Це можливо за умови, якщо позиція бурякоприймальних підприємств буде спрямована на партнерські відносини і цінова політика буде сприйнятливою.

- Соняшник вважають стратегічною для України культурою. Можливо, хоча б при його вирощуванні немає проблем?

- Цього року в районі було посіяно 11,2 тис. га соняшнику, а це навіть менше, ніж рекомендовано Головним управління агропромислового комплексу ОДА. Тобто, це свідчить про те, що практично у всіх господарствах дотримано науково обґрунтовані сівозміни. Середня врожайність даної культури склала 23 ц/га, але в таких сільгосппідприємствах, як ФГ «Вітал 6», «Восток агро»,  «Світанок», «Новий шлях», «Слобода», «Джерело», «Віола», «Обрій», «Маяк», «Злагода», «ЛіС», «Моноліт» отримано значно вищу врожайність.

А щодо проблем, то основна, вважаю, - це різке коливання ціни на насіння соняшнику.

- І яке ж сільське господарство без тваринницької галузі, яку можна  назвати вимираючою. Адже нею займаються лише 5 господарств району.

Що відбувається  на тваринницьких фермах?

- Так, тваринництвом в районі займаються лише в агрофірмах «Новий шлях»,  «Солоненське», СТОВ «Добробут плюс», ФГ «Моноліт» і СК «Восток». На превеликий жаль, через відсутність водопостачання в селі Ізюмське, місцева агрофірма цього року ліквідувала тваринницьку галузь.

Радує, що останнім часом хоч і не на багато, та все ж поголів’я ВРХ збільшилося – на 50 голів і на сьогоднішній день утримується 2163 гол. Дійне стадо залишається стабільним – 840 голів. В а/ф «Новий шлях» утримують 320 корів, у ФГ «Моноліт» - 230, СК «Восток» - 200 голів. У СТОВ «Добробут плюс», де є всі можливості, а головне бажання, планують розширити дійну череду.

- Яких показників досягли тваринники району?

- За 10 місяців поточного року вироблено 3321 т молока, що більше на 459 т, ніж минулого року. Надоєно по 3954 кг молока від кожної корови.

Що стосується свинарства, то воно не радує своїми показниками. Якщо на 1 січня 2011 року в господарствах району налічувалося 1070 голів свиней, то вже станом на 1 листопада – лише 426 голів.

- І яка причина такого становища?

- Основна причина – цінова політика щодо продукції даної галузі. На зменшення поголів’я вплинуло і те, що торік вартість кормів була дуже високою через недобір врожаю.

В перспективі на наступний рік – введення в дію свинокомплексу по відгодівлі свиней проектною потужністю 1000 голів. Зараз йде його будівництво.

- Для тваринництва важлива кормова база. За цьогорічний сприятливих погодних умов всі господарства придбали корми в необхідній кількості?

- Так, надійна кормова база – запорука спокійної зимівлі тваринницької галузі і отримання продукції. Слід сказати, що цього року, дійсно, всі господарства заготували необхідну кількість різноманітних кормів. Тож будемо сподіватися, що це позитивно вплине на розвиток тваринництва району.

- Що хочете побажати всім аграріям Борівщини?

- В першу чергу – фінансової стабільності, сніжної зими, теплої весни і літа, вчасних рясних дощів, високих врожаїв, продуктивності. І, звичайно ж, міцного здоров’я і злагоди в родинах.

Олена КОЛЕСНІКОВА.