Авторское, Официально

Віталій Кіян, голова Борівської райдержадміністрації: Хвала і шана тим рукам, тим людям, що вміють працювати на землі

Віталій Кіян,  голова  Борівської  райдержадміністрації: Хвала і шана тим рукам, тим   людям, що вміють працювати на землі.

Пізно восени, коли завершуються польові роботи, Україна традиційно вшановує своїх працівників села. Відзначення Дня працівників сільського господарства - це визнання державою звитяжної хліборобської праці на благо України, це хвала мозолястим рукам селян, які знають справжню ціну хліба! Аграрний сектор економіки тому й іменується базовим, що разом з іншими складає основу життя держави та добробуту її громадян.

Нелегко сьогодні працювати на землі. Але лише завдяки вашій наполегливій праці та умілому господарюванню досягнення в сільському господарстві останніх років стають загальновизнаними. Нарощування обсягів виробництва зерна, іншої продукції поєднуються з поступовим підвищенням їх конкурентоспроможності, безперебійним задоволенням потреб харчової і переробної промисловості у сировині, утворенням сталого експортного потенціалу держави. Це завдяки сільським трудівникам в кожній українській оселі є і хліб, і до хліба.

Сьогодні я разом зі всією Борівщиною говорю Вам – хліборобам, працівникам тваринницьких ферм, керівникам і спеціалістам господарств, ветеранам сільськогосподарського виробництва, слова щирої вдячності за вашу безкорисливу любов до матері-землі, за вашу самовіддану працю і неоцінимий внесок у розвиток економіки нашого району, області та держави.

Для вирощування урожаю 2014 року господарствами району було проведено значний обсяг робіт. Вирощено, закуплено і висіяно більше 200 тонн елітного посівного матеріалу. Підживлення озимих проведено на площі 14,2 тис. га, тобто на 100% від запланованої площі. Під ярі зернові культури внесли достатню кількість мінеральних добрив. Значно зросли обсяги застосування гербіцидів, фунгіцидів, інсектицидів. Словом, робилося все, щоб одержати максимальний урожай зернових та інших культур.

Завдяки всім цим заходам було отримано рекордний валовий збір ранніх зернових та зернобобових культур, який по всіх категоріях господарств складає на сьогодні 135,2 тис. тонн, що є найвищим показником за всю історію існування району.

Озимої пшениці по всіх категоріях господарств намолочено 74,7 тис тонн, при середній урожайності 42,6 ц/га, соняшнику - 41,2 тис. тонн при середній урожайності 35,5 ц/га, яка є на сьогодні найвищою в області, зернової кукурудзи намолочено 37,7 тис. тонн, при середній урожайності 47 ц/га.

На фоні названих показників особливо виділяються такі господарства як СВК а/ф  «Солоненське», де отримано по 67,6 ц/га зернових, по 52,7 ц/га соняшнику, СТОВ агрофірма «Новий шлях» – зернових зібрано по 65,1 ц/га, соняшнику по 37,3 ц/га, і ПСП а/ф    «Світанок» де отримано по 42,3 ц/га зернових, по 40 ц/га соняшнику.

Закладено підвалини доброго врожаю на 2015 рік. Озимих зернових по всіх категоріях господарств посіяно на площі 18,5 тис. га, що є найбільшим показником за останні 10 років. На жаль, не всі вони знаходяться в доброму стані, але за сприятливих погодних умов та виконанні всіх запланованих агрозаходів буде можливість отримати добрий урожай наступного року.

На всій запланованій площі проведено зяблевий обробіток грунту. Виконуються роботи по заготівлі посівного, паливно-мастильних матеріалів та засобів захисту рослин під урожай 2015 року.

Важливо і те, що сільгоспвиробники району все більше орієнтуються на ринкові методи господарювання, активно вдосконалюють структуру посівних площ, впроваджують у виробництво культури, що мають підвищений попит на внутрішньому і зовнішньому ринках.

У нас зберігається позитивна динаміка розвитку тваринницької галузі. Темпи приросту валової продукції щороку збільшується на 6-7%. Продуктивність дійної череди на сьогодні перевищує 5,5 тис. кг на голову.

Це в першу чергу стосується СВК а\ф «Солоненське», де надої молока та прирости живої ваги худоби збільшилися вдвічі.

Найбільше поголів’я великої рогатої худоби та дійної череди утримується в СТОВ а\ф «Новий шлях». Тваринники агрофірми виробили найбільшу кількість продукції тваринництва: молока 2285 тонн та 99 тонн яловичини, що складає  відповідно 42%  та 35% від районного показника.

Найвищі середньодобові прирости живої ваги великої рогатої худоби, 500 гр, та свиней, 300 гр, у СТОВ «Добробут плюс».

Тваринники ТОВ СК «Восток» та СФГ «Моноліт» надоїли за 10 місяців по 5200 кг на корову.

За всіма цими цифрами стоїть наполеглива праця наших людей, простих сільських трудівників, механізаторів, керівників і спе-ціалістів господарств. При постійно зростаючій ціні на нафтопродукти, мінеральні добрива, техніку вони навчилися по-господарському дбайливо ставитись до матеріальних ресурсів, добиватися кращих результатів і з меншими затратами. Саме їх майстерність і заповзятливість, їх професіоналізм в сукупності із високою самовіддачею дали можливість забезпечити стабільні високі урожаї і зростання продуктивності тварин. Саме цей людський чинник ми вважаємо головною складовою успіхів і позитивних змін, досягнутих у сільському господарстві.

Але при всій важливості людського фактора в сучасному сільському господарстві, власне як і в інших галузях, неможливо досягти високого результату без новітніх технологій і надійного матеріально-технічного забезпечення.

Життя вже показало, що це єдиний шлях відродження і становлення українського села. Іншого просто не існує.

Добре відомо, що найбільш гострою в цьому плані є проблема технічної модернізації галузі. В районі вже дещо зроблено і робиться для її вирішення. Цього року, незважаючи на фінансову напругу, підприємствами агропромислового комплексу придбано різної сучасної високотехнологічної сільськогосподарської тех-ніки 31 одиницю на 25,8 млн. грн. А за останні 4 роки її закуплено на суму більше 100 млн грн.

Турбота про простого трудівника, про зростання добробуту і рівня життя на селі – це першочергове завдання керівників всіх рангів.

Впродовж поточного року середній рівень заробітної плати в сільському господарстві району збільшився на 18% в порівнянні з початком року і досяг тільки 2215 грн. в розрахунку на 1 штатного працівника. Ці показники суттєво різняться по господарствах. Якщо крупні мають  змогу виплачувати заробітну плату значно вищу середньої, то в дрібних господарствах вона на рівні мінімальної.

Орендна плата за земельні паї в районі складає не менше 3% від грошової вартості землі. Значна кількість господарств знайшла можливості збільшити її до 4–5%. Зростання цього показника буде конкретною підтримкою всіх мешканців сільської місцевості і над цим ми повинні працювати.

Напередодні свята особливі слова привітання та подяки хотілося висловити нашим ветеранам:     Івану Захаровичу Бондаренку, Василю Григоровичу Бондаренку, Миколі Семеновичу Рибалку, Анатолію Івановичу Гомону, Миколі Михайловичу Шапошнікову, Зої Іванівні Шатохіній, Олександру Тимофійовичу Догадайлу, Олександру Степановичу Ляпустіну та багатьом іншим, хто  в різні часи, працюючи на районному рівні, вносив  значний вклад  у розвиток галузі.

Краса, гордість і багатство кожного села, селища, району та України нерозривні з процвітаючим селом. У зв’язку з цим ми повинні зробити все можливе і неможливе для того, щоб зберегти його для майбутніх поколінь, для того, щоб наше Борівське село стало справжнім садом, а люди в нім жили і працювали з радістю.

Шановні хлібороби! Цього святкового дня щиро бажаю Вам міцного здоров’я, щастя і благополуччя! Нехай ніколи не переводиться славний селянський рід на землі Борівщини, а Ваша праця буде гідно поцінована.

Хай рясно колосяться хлібні ниви Борівщини, які Ви щороку засіваєте, а Ваші здобутки будуть ще вагомішими.

Зі святом вас, дорогі друзі! Щастя, добра, здоров’я вам і вашим сім’ям, достатку і тепла вашим оселям, шановні хлібороби!