Общество

Материнський подвиг

Материнський подвиг

matpodvig1Я хочу перед вами прихилитись,

Прості, багатодітні матері,

Й за вас сердечно Богу помолитись,

Благословенні сестри-трударі.

Я хочу вам подарувати квіти,

Та Бог, випереджаючи мене,

Уже вам дав букет — це ваші діти —

Багатство і небесне, і земне.

matpodvig2На позаминулому тижні шість жінок Борівського району отримали державну нагороду України - почесне звання «Мати-героїня», що надається   Президентом України жінкам, які народили та виховали до восьмирічного віку п’ятьох і більше дітей.

Щоб привітати жінок з високою заслуженою нагородою, разом із за-ступником голови райдержадміністрації Ольгою Суховій і начальником відділу  з питань сім’ї та молоді райдержадміністрації Наталією Грабар їдемо до кожної з них. У Чернещині нас зустрічає секретар сільської ради Ірина Павленко. Під’їжджаємо до будинку Віри Юхимівни Забийвороти. Колись на цьому подвір’ї було гамірно: в родині виховувалося 4 сини й дочка. Зараз - тихо, повиростали, виїхали з рідного села, у дітей свої сім’ї, свої турботи. На очах Віри Юхимівни - сльози радості, від того, що про неї згадали, ушанували її материнський подвиг. Вона була гарною матусею, дбайливою господинею, все - заради дітей. Вони - її щастя, безцінне багатство, яким пишається все своє життя. Не завжди було легко, довелося пізнати й гіркоту життя, й розпач, і невимовний біль… Але діти, 13 онуків і 7 правнуків - це нагорода за нелегке життя.

Ольга Миколаївна вручає Вірі Юхимівні відзнаку «Мати-героїня», Ірина Павленко - квіти й подарунок, на вустах жінки - радісна посмішка, а в очах - безмежне материнське тепло, ніжність і любов.

matpodvig3

Мати-героїня Ніна Архипівна Рябенко живе в с. Дружелюбівка. Тож з Ізюмським сільським головою Станіславом Шафраном їдемо в це село. Ніна Архипівна приїхала в Дружелюбівку з Київщини 50 років тому,   тоді їй було лише  25 років. Народила й виховала трьох доньок і двох синів. Майже 30 років працювала в колгоспі «Правда» на рядових роботах, за сумлінну працю отримала відзнаку «Ветеран праці». Незважаючи на те, що життєва дорога була нелегкою (щоденні турботи про дітей, важка фізична праця), на  вигляд жінці - не більше 60 років. Секрет її молодості - у дітях, вони давали їй натхнення, силу, енергію.

У Піско-Радьківській сільській раді разом із сільським головою Вірою Соловйовою нас привітно зустріли три  матері-героїні. Колеснік Валентина Павлівна - мати  п’ятьох дітей. Народилася 1939 року в сім’ї колгоспників, в 17 років розпочала свій довгий трудовий шлях, який тривав понад 40 років. У рідному селі Піски-Радьківські Валентина Павлівна працювала  дояркою і бригадиром  городньої бригади. Та цю енергійну жіночку знають не тільки в рідному селі: вона є учасницею народного фольклорного колективу «Українські вечорниці», який постійно бере участь у районних і обласних культурних заходах. «Пісня і праця - великі дві сили», - писав у своїй поезії Іван Франко. З піснею, дійсно, робота йшла швидше, не так відчувалась утома. Пісня для Валентини Павлівни - це розрада всього життя. Вона співала й коли було радісно на душі, й коли сумно. Чотири доньки й син на все життя запам’ятали ніжні  мамині колискові.

matpodvig4

Три сина й три доньки народила й виховала Заїка Марія Федорівна. 35 років вона працювала на фермі колгоспу «Червоний маяк» у  селі Піски-Радьківські. Своїх дітей теж  виховувала працьовитими, тож усі вони, отримавши освіту, одразу почали трудитися. Виростаючи у великій, дружній родині, більшість мріє створити сім’ю, в якій теж буде багато дітлахів.  Багатодітною мамою стала донька Марії Федорівни Марина - вона виховує чотирьох дітей.

Грималюк Параска Дмитрівна на Борівщину приїхала з Івано-Франківської області. Тут створила сім’ю, виховала шестеро дітей. Заради них була здатна на все, аби тільки вони росли здоровими й щасливими. Мріяла бачити своїх кровиночок добрими, чуйними, милосердними. Ніколи не впадала у відчай, знала, що дітям так необхідна мамина підтримка, увага, турбота,  завжди прагнула бути зразковою матір’ю.  За сімейними обставинами Параска Дмитрівна переїхала  в с. Піски-Радьківські. Зараз у житті цієї жінки дуже складний період, але твердо вірю: така людина не залишиться наодинці зі своїми проблемами, знайдуться добрі люди, які допоможуть і підтримають її.

Гороховатський сільський голова Віктор Палієнко познайомив нас із матір’ю-героїнею Яценко Ганною Михайлівною, яка народила й виховала 7 дітей, має 8 онуків і 3 правнуків. Все своє життя ця жінка присвятила дітям - і  не тільки своїм: працювала медсестрою-вихователем у дитячому садочку.

Жінкам вручили подарунки й квіти від сільських і Борівської селищної рад. Почесні відзнаки Президента України прикрасили груди жінок, осяяли їх якимось особливим світлом. За цими нагрудними знаками - різні довгі й складні життєві історії, але назва у цих історій одна - материнський подвиг.  

Довідково

 З початку 2010 року державну нагороду  «Мати-героїня» в Борівському ра-йоні отримали 18 жінок, ще 8 багатодітних матерів, які народили й виховали до восьмирічного віку  п’ять і більше дітей, чекають  на присвоєння  почесного звання.

Тетяна ГУНЬКО.