Общество

Обережно: вовки!

Обережно: вовки!

vovkВовк — хижий ссавець з родини псових, добуває їжу самостійно активним пошуком та переслідуванням жертв. Основу харчування вовків складають копитні тварини. Зовнішній вигляд вовка свідчить про його міць та пристосування до тривалого бігу при переслідуванні своїх жертв. Довжина тіла в середньому 105—160 см, хвоста — 35—50 см. Висота в плечах 80—85 см (до 1 метра). Маса звичайно 32—50 кг.

 

Для вовків звичайним є родинний спосіб життя. В зграї буває 10—12 особин. Вовки досить сильно прив'язані до лігва, полюють в межах чітко визначеного, хоча й досить великого, району. Вовки активні переважно в нічні години, але іноді їх можна зустріти і вдень. При необхідності вовк розвиває швидкість до 55—60 кілометрів на годину, здатний здійснювати переходи до 60—80 км за ніч, а в середньому за добу (в лісовій зоні) проходити понад 20 км. Вовк відомий своєю ненажерливістю. Якщо він голодний, то може з'їсти до 10 кілограм м'яса за раз. Своє лігво вовки влаштовують у глухих, важкодосяжних місцях, обов'язково неподалік від водойм, ретельно його маскуючи.

Вовк – великий і небезпечний хижак. За останні 10 років кількість вовків значно підвищилась. Вражаюча статистика: в світі щорічно від вовків гине майже 350 людей.

Незвані гості в СВК «Солоненське»

Цього року в нашому районі вже були випадки, коли вовки заходили в село: їх появу відмічали в с. Підлимані, с. Шийківці. В суботу вранці сторож СВК „Солоненське” побачив жахливу картину: на території ферми лежало 11 пошматованих трупів телиць. У понеділок у райдержадміністрації відбулося засідання районної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій. Про ситуацію, що склалася в СВК „Солоненське”, доповів керівник господарства Анатолій Пахомов. „Самих вовків, - зазначив він, - ніхто не бачив, але сліди вказують на те, що це були саме вони. Трупи тварин захоронили, провели дезінфекцію. Крім вовків, велику шкоду на фермі можуть заподіяти ворони, лисиці, дикі собаки – вони розносять інфекції.”

Щоб не допустити загибелі тварин, на комісії було прийнято рішення рекомендувати всім керівникам господарств утримувати тварин у закритих приміщеннях, Борівській районній організації УТМР – організувати полювання на вовків, дільничним інспекторам міліції – провести роз’яснювальну роботу серед населення. Особливу увагу, на думку голови комісії Костянтина Панфілова, необхідно приділити учням шкіл, в усіх школах будуть проведені батьківські збори, бесіди з учнями, щоб після настання темноти діти не виходили на вулицю, не ходили на далекі відстані самі.

Як уникнути небезпечної ситуації

Заступник начальника управління ветеринарної медицини в Борівському районі Надія Висоцька: „Всі тварини на фермі СВК „Солоненське” були прищеплені, але їм буде проведено повторну вакцинацію. Домашнім тваринам також робляться щеплення, щоб захистити їх і їхніх господарів від сказу."

Голова Борівської районної організації УТМР Павло Стрельник: „На жаль, неможливо сказати, скільки вовків на даний час є в районі, оскільки вони долають великі відстані, можуть прибути в наш район із сусідніх областей. Тому, якщо хтось із людей їх побачить, просимо повідомити про це в нашу організацію. Щодо ситуації, що склалася в СВК „Солоненське”, хочу сказати, що один із мисливців на великій відстані бачив зграю вовків біля села Вище Солоне. Через кілька днів вони можуть повернутися на ферму в пошуках їжі. Тому найближчими днями буде організовано полювання на вовків. З 5 листопада цього року до кінця січня наступного року триває сезон полювання. В середу, четвер та п’ятницю здійснюється відстріл шкідливих хижаків у присутності єгерської служби, на вихідних усі мисливці мають можливість підстрелити лисицю, вовка, єнотовидну собаку. В період з 15 жовтня по 5 листопада в присутності єгерської служби відстріляно 58 лисиць, 8 диких і 4 єнотовидних собаки».

Начальник відділу освіти Борівської РДА Наталія Радченко: «В усіх навчальних закладах району вчителі проведуть із батьками і учнями бесіди по застереженню від травматизму. Звичайно, в школі діти постійно під наглядом, більшості дітей не доводиться ходити далеко від дому до «шкільного» автобусу. Але непокоїть ситуація, коли батьки дозволяють своїм дітям гуляти пізно увечері, відходити далеко від дому, а деякі, неначе взагалі не турбуються про своїх дітей – не хочуть перевести їх до тієї школи, до якої дитині буде зручніше добиратися, мотивуючи тим, що всіх дітей повинен підвозити «шкільний» автобус. Але ж – дорослі люди і мають розуміти, що водій автобусу має визначений маршрут і не може забирати дітей біля кожного будинку, тим паче, що по деяких сільських дорогах автобус взагалі не зможе проїхати. От і виходить, що батьки самі наражають своїх дітей на небезпеку.»

Якщо на Вас напав вовк або собака

Лікар-хірург Борівської ЦРЛ Євгеній Голубничий: «Необхідно терміново звернутися до лікаря. Якщо це неможливо зробити швидко, в домашніх умовах необхідно промити рану господарчим милом, але все одно потім викликати лікаря. Якщо є підозра, що тварина була хвора на сказ, людині, яка отримала від цієї тварини поранення, зроблять щеплення. Досі існує хибне уявлення про 60 уколів у живіт (так було раніше), але насправді потерпілому буде зроблено 6 уколів – в день можливого зараження, на 3, 7, 14, 30 і 90 день. Якщо людина не звернеться до лікаря, наслідки можуть бути тяжкими –навіть, якщо тварина не була хвора на сказ, необроблена рана довго гоїтиметься, якщо ж потерпілий від укусу тварини заразиться сказом і не отримає вчасно медичну допомогу, через кілька місяців людина помре в страшних муках.»

Начальник штабу Борівського РВГУМВС України в Харківській області Євген Пугач:

« Звертатися в міліцію за номером 102. Дільничні інспектори міліції проведуть роз?яснювальну роботу серед населення щодо появи вовків у населених пунктах, але, крім вовків, турбує і ситуація, що склалася в районі з великою кількістю бездомних собак. Більшість із них люди виганяють на вулицю, часто увечері, вночі, іноді – просто викидають. Громадяни повинні знати, що згідно зі статтею 154 Кодексу України про адміністративні правопорушення тримання собак і котів у місцях, де це заборонено відповідними правилами, чи понад установлену кількість, чи незареєстрованих собак, або приведення в громадські місця, або вигулювання собак без повідків і намордників (крім собак, у реєстраційних свідоцтвах на яких зроблено спеціальну відмітку) чи в невідведених для цього місцях - тягне за собою попередження або накладення штрафу на громадян від одного до трьох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і попередження або накладення штрафу на посадових осіб - від трьох до п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Ті самі дії, що спричинили заподіяння шкоди здоров'ю людей або їх майну, а так само повторне протягом року вчинення порушення з числа передбачених частиною першою цієї статті - тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від трьох до п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією тварин і на посадових осіб - від чотирьох до семи неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Усім громадянам хочеться нагадати: не забудьте про щеплення домашніх тварин, розповідайте дітям, що собака (особливо бездомний) не завжди є людині другом, іноді зустріч із голодним і злим собакою може призвести до трагічних наслідків. І зовсім непередбаченою є зустріч дитини з вовком. Тому не допускайте, щоб ваші діти ходили самі безлюдними місцями, через поле, луки, посадки. Бережіть своє життя та здоров?я і своїх дітей!

Підготувала Тетяна ГУНЬКО.