Общество

Тепло для шкіл і лікарень

 Тепло для шкіл і лікарень

Днями у Міністерстві регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України відбувся круглий стіл на тему «Удосконалення нормативно-правового забезпечення впрова-дження механізму енергосервісних договорів у бю-джетних установах», ініційований народним депутатом України, президентом громадської спілки «Соціальний Рух Поваги» Віктором Остапчуком. У роботі круглого столу взяли участь Міністр регіонального розвитку, будівництва та житлово -комунального господарства України Геннадій Темник та директор Європейського банку реконструкції та розвитку в Україні Шевка Аджунер .

Цього року народний депутат Віктор Остапчук та очолюваний ним громадський союз «Соціальний Рух Поваги» надали велику допомогу школам Борівщини , Ізюмщини, Куп’янщини і Шевченківщини щодо забезпечення комфортних умов навчання дітей. За допомогою Віктора Миколайовича у навчальних закладах замінювалися вікна, ремонтувалися дахи, фасади, системи теплопостачання тощо. Звичайно, локальна допомога важлива, але, на думку Віктора Миколайовича, проблему необхідно вирішувати системно. Треба підвищувати енерго-ефективність бюджетних закладів, насамперед шкіл, дитячих садків, лікарень...  Але, щоб провести термосанацію їхніх будівель і модернізувати системи енергозабезпечення, необхідні великі кошти, яких не вистачає ні в державному, ні в місцевих бюджетах.

Для вирішення цієї проблеми Віктор Миколайович розробив і заре-єстрував проекти законів України, що покликані забезпечити залучення інвестицій в енергоефективну модернізацію бюджетних установ. На круглому столі народний депутат презентував ці проекти, які - після того як стануть законами - зможуть, безперечно, переломити ситуацію.

Тут треба зазначити, що за плечима Героя України В.Остапчука - успішний досвід реалізації масштабної Програми енергозбереження на Південній залізниці, яку він очолював до обрання у Верховну Раду понад 12 років. За цей час з ініціативи і під безпосереднім керівництвом Віктора Миколайовича були впроваджені безліч енергозберігаючих ноу - хау, що дозволило добитися істотної економії витрат на енергоносії. Приміром, на об’єктах Південної залізниці вперше в «Укрзалізниці» почали застосовуватися теплонасосні установки, які працюють за рахунок різниці температур у різних середовищах, а також геліоустановки, що використовують сонячну енергію. А обсяги і темпи електрифікації залізниці, які дозволили перейти від використання дорогого дизельного палива на електроенергію, досягли абсолютного історичного максимуму. Загалом у енергозберігаючі заходи - термосанацію будівель, модернізацію котелень, ту ж електрифікацію - були інвестовані сотні мільйонів гривень, але отриманий результат того вартий.

- Напрацьований на Південній залізниці досвід системного, комплексного підходу до вирішення питання ресурсозбереження сьогодні можна використовувати на регіональному рівні, - зазначив у своєму виступі Віктор Остапчук. - А поки ситуація така, що в регіонах цільові програми з підвищення енергоефективності є, а реальних, відчутних зрушень немає.

Тому зростання цін на енергоносії для бюджетних установ неминуче призводить до збільшення бю-джетних витрат. Оскільки в державний казні грошей не вистачає, то для стримування зростання бюджетних витрат на енергоносії  застосовується лімітування, причому в деяких місцях «долімітувалися» вже до того, що взимку діти на уроках сидять  у   верхньому одязі або ж під час морозів учбовий процес взагалі переривається.

Звичайно, на місцевому рівні намагаються щось змінити.    Є ряд міст, які об’єдналися в асоціацію енергоефективних міст України. Європейським банком реконструкції та розвитку підтримується проект муніципальної енергосервісної компанії у Дніпропетровську. У рамках проекту USAID «Реформа місцевого теплопостачання» були розроблені якісні муніципальні енергетичні плани для багатьох українських міст. До речі, такий план є і для міста Куп’янськ. Ми вже маємо розроблену проектну документацію з модернізації окремих об’єктів енергозабезпечення міста. Однак грошей на це немає.

Якщо відсутні бюджетні кошти на впровадження енергоефективних заходів, то логічно залучити кошти приватних структур, роз-плачуючись з ними за рахунок отриманої економії. Але сьогодні це неможливо, так як оплата енергоносіїв та комунальних послуг є захищеними статтями видатків місцевих бюджетів. Виходом з цієї ситуації є внесення змін до чинного законодавства для впровадження механізму енергосервісних договорів. Відповідно до такого договору, енергосервісна компанія реалізує енергоефективні проекти (тобто утеплює фасади, ставить сучасні котельні і т.д.) за власні гроші. А повертає інвестовані кошти за рахунок отриманої економії витрат на оплату спожитих енергоносіїв протягом терміну, що обумовлюється в договорі.

Як підкреслив народний депутат, впровадження механізму енергосервісних договорів є одним з ключових завдань «Національного плану дій на 2013 рік щодо впровадження Програми економічних реформ на 2010 - 2014 роки «Заможне суспільство, конкурентоспроможна економіка, ефективна держава», затвердженого Указом Президента України В.Ф. Януковичем, та зобов’язанням України згідно з Директивою Європейського Парламенту про енергетичну ефективність кінцевого споживання.

Залишається додати, що Віктор Остапчук розробив і зареєстрував більше десятка важливих законопроектів. Завдання з розробки багатьох з них ставилися перед відповідними міністерствами і відомствами вже не один рік.       

Лілія Павленко.