Авторское, Безопасность

Підступний псоріаз

В Україні    щорічно         проводяться «Дні псоріазу».Заходи, присвячені Дню псоріазу, мають на меті привернути увагу громадськості до цього захворювання, поліпшити обізнаність хворих щодо сучасних підходів до лікування псоріазу та об'єднати всіх небайдужих до цієї проблеми людей.

Псоріаз - хронічне не інфекційне захворювання шкіри. За частотою виникнення воно посідає друге місце після алергодерматозів у дітей і підлітків. Останнім часом спостерігається тенденція до збільшення кількості таких пацієнтів з уперше зареєстрованим діагнозом псоріазу. Тривалий хронічний перебіг, часті рецидиви, короткі періоди ремісій, складний психоемоційний фон дозволяють розглядати цю проблему не лише як медичну, але й соціальну.  Для дітей та їхніх батьків діагноз псоріазу часто сприймається майже як вирок.

Попри ураження шкіри, яке спричиняє значний косметичний і психологічний дискомфорт, у 20% хворих на псоріаз розвивається серйозне ураження суглобів - псоріатичний артрит, що може призвести до інвалідності. При цьому страждають зде-більшого дрібні (кисті та ступні), рідше - великі суглоби. Спочатку хворі відчувають біль, а згодом спостерігається припухання суглобів та обмеження їх рухомості (артропатичний псоріаз).

Розвитку і загостренню лускатого лишаю (псоріазу) сприяють нервово-психічні та фізичні перенапруження, інфекції (ан-гіна, ОРЗ) і супутні захворювання внутрішніх органів і нервової системи, які до того ж можуть погіршувати його перебіг. У деяких хворих встановлено зв'язок появи псоріазу з вогнищевою інфекцією (тонзиліт).

Висипання можуть розташовуватися на будь-якій ділянці шкірного покриву, але найбільш типовою є локалізація на розгинальних поверхнях верхніх і нижніх кінцівок, особливо на ліктях і колінах, у ділянці крижів і волосистої частини голови. Іноді ізольовано уражуються долоні та підошви. Часто спостерігаються псоріатичні зміни нігтів.

На жаль, псоріаз не можна вилікувати повністю, але можна і необ-хідно тримати під контролем.  У зв'язку з цим, для вирішення цього складного завдання пацієнт повинен бути   максимально обізнаний про все, що стосується його захворювання, повинен зрозуміти принципи лікування і про-філактики.

Нині це стало можливо завдяки впровадженню в практику навчальних програм ("шкіл") для хворих псоріазом. Одна із таких "шкіл" відкрита в Харківському обласному клінічному шкірно - венерологічному диспансері №1, де розроблена програма, тематичний план заняття з пацієнтами і родичами. На лекціях надається інформація про те, що таке псоріаз, як і чому розвивається, особливості перебігу і клінічні прояви цього захворювання, сучасні методи лікування, догляд за шкірою, режим харчування, фізіотерапія.

У разі необхідності за консультацією можна звернутися до кабінету дерматовенеролога Борівської центральної районної лікарні або до обласного клінічного шкірно-венерологічного диспансеру №1(телефон  реєстратури ОККВД №1 - 734 94 97).

Любов бондаренко.

Зав. поліклінікою Борівської ЦРЛ.