Авторское, Безопасность

Очі — дзеркало душі

Щороку у жовтні громадськість відзначає Всесвітній день захисту зору. З 2000 року цей день є основним пропагандистським заходом ініціативи «Бачення 2020». Він покликаний привернути увагу урядів всіх країн до проблем збереження зору і забезпечити доступ до медичних послуг всім, хто має в цьому потребу.

Зір - одна з фізіологічних функцій сенсорної системи, за домопогою якої людина отримує 80-90% інформації про навколишній світ.

Причинами порушення зору є:

Нескоректовані аномалії рефракції - короткозорість, далекозорість або астигматизм; катаракта; глаукома; травми; цукровий діабет.

Короткозорість, далекозорість, астигматизм - три хвороби органів зору, які мають однакову природу.

Причиною захворювання глаукомою є підвищення внутрішньоочного тиску, котре, якщо його не лікувати, нерідко призводить до сліпоти.

Катарактою називають помутніння кришталика, що зустрічається, як правило, у пацієнтів у літньому віці (вікова катаракта). Але вона може бути також і вродженою.

Симптоми діабетичної ретинопатії:

- затуманення або спотворення зору, труднощі при читанні.

- плавання об'єктів в полі зору.

- часткова або повна втрата зору, або тінь (вуаль) уздовж поля зору.

Тому хворим на цукровий діабет необхідно систематично відвідувати лікаря окуліста (2-4 рази на рік), з метою відповідного офтальмологічного обстеження очного дна.

Захворювання сітківки і склоподібного тіла як ускладнення цукрового діабету теж загрожують людині сліпотою. Порушення і навіть втрата зору можуть виникнути через травми ока,які зустрічаються у побуті досить часто. При будь-яких травмах очей завжди необхідно звертатися до лікаря.

Для профілактики очного травматизму у дорослих як на виробництві, так і в домашніх умовах можна порадити чітко дотримуватись правил техніки безпеки під час роботи з електроінструментами, верстатами, станками, одягати під час роботи спеціальні захисні окуляри, щитки чи маски.

При порушенні правил користування комп'ютерами найбільш  значні порушення функції акомодації спостерігаються у дітей, адже зоровий апарат у них недосконалий і продовжує формуватися.

Профілактикою очних захворювань є: збалансований раціон харчування, до якого включено багато овочів і фруктів та профілактичні огляди в офтальмолога щонайменше раз на рік, які дозволять запобігти захворюванням зору, адже на ранній стадії очні хвороби можуть залишатись непоміченими і тільки фахівцеві під силу попередити їх розвиток.

Серед засобів профілактики слід насамперед згадати елементарні вимоги щодо роботи за комп'ютером. Так, відстань від очей до монітора має становити не менш ніж 50 сантиметрів. Безперервна робота за комп'ютером повинна тривати не більше сорока хвилин, після цього треба зробити 10-15-хвилинну перерву. Намагайтеся також частіше кліпати і вживати багато рідини.

Завдяки зору людина отримує понад 80% інформації.

Аще вважається, що очі— це дзеркало душі людини. Бережіть їх. Турбуйтеся про здоров'я своїх очей!

Людмила Івженко.

Лікар офтальмолог.