Ваше здоровье

Всесвітній день боротьби з раком молочної залози

Всесвітній день боротьби з раком молочної залози

20 жовтня - Всесвітній день боротьби з раком молочної залози (РМЗ). І тому весь жовтень присвячено висвітленню проблем цього загрозливого захворювання.

Захворюваність на РМЗ серед жінок світу за останні 25 років зросла в 30 разів.

 

Майже 10 років тому ця хвороба вийшла на перше місце серед всіх онкологічних / «жіночих» захворювань і з того часу утримує сумне лідерство: щороку у 1,3 млн.   жінок нашої планети діагностується РМЗ.

Загалом рівень захворюваності на рак молочної залози за останні два десятиліття зріс на 30%. Однак смертність не збільшується завдяки поліпшенню діагностики і методів лікування, оскільки на початковій стадії РМЗ виліковується майже повністю.

Захворіти на рак молочної залози може будь-яка жінка, хоча у одних ризик  захворювання високий, а в інших - низький. Чинниками, які підвищують ризик захворювання, є: вік понад 40 років, спадкова схильність, пізня менопауза, ранній початок місячних (до 12 років), пізні перші пологи (у віці понад 30 років) або їх відсутність, переривання вагітності, фіброзно-кістозна мастопатія, ожиріння, куріння. До цього переліку можна додати також погану екологію, гормональні порушення, неправильне харчування, алкоголь. Все це в індивідуальному поєднанні нерідко призводить до раку.

Як і в усьому світі, захворюваність на рак молочної залози в Україні зростає в середньому на 1 - 2% за рік, у структурі онкопатології українок РМЗ посідає одне з перших місць. Кожні 30 хвилин в країні виявляється новий випадок раку молочної залози, і щогодини від нього помирає 1 жінка.

В цілому щороку це грізне захворювання забирає життя майже 7,5 тис. жінок по всій Україні.

За даними Національного інституту раку, РМЗ - найбільш поширене злоякісне онкозахворювання в Україні: на жовтень минулого року в нашій країні було зареєстровано майже 165 тис. пацієнток з таким діагнозом. А у 2020 році їх кількість може перебільшити 200 тис. За рік РМЗ виявляють більше ніж у 15 тис. українок. Причому дуже часто на пізніх стадіях, коли врятувати жінку важко, а то й взагалі неможливо.

На жаль, пізнє виявлення цього захворювання є однією з головних причин того, що в Україні зростання захворюваності супроводжується високим рівнем смертності, хоча в світі помітна тенденція до її зниження (в середньому на 1 % за рік). Рак молочної залози діагностується в запущених стадіях у 25% українських пацієнток, і половина з них помирає протягом першого року після виявлення.

Не останню роль у пізньому зверненні до лікарів відіграє необізнаність суспільства щодо справжнього стану проблеми РМЗ, не контрольований державою стихійний розквіт самореклами «народних цілителів», некомпетентних і непорядних людей, а не лікарів-професіоналів. Через неправильне лікування хворі втрачають час, а хвороба набирає обертів.

Слід зазначити, що тривалість нормального життя хворих на РМЗ після встановлення діагнозу на початкових стадіях хвороби (так звана нульова, перша і максимум друга, а всіх стадій існує п'ять) і правильно проведеного лікування становить понад 25 років. Тобто, прогноз захворювання залежить від того, наскільки вчасно вдалося діагностувати хворобу!

Основними методами, які дозволяють своєчасно виявити це захворювання, є: самообстеження молочних залоз; клінічне обстеження молочних залоз; мамографія. З метою уточнення діагнозу лікар може призначити також деякі інші обстеження.

З метою раннього діагностування РМЗ кожна жінка повинна володіти технікою самостійного обстеження молочних залоз.

Рак молочної залози належить до «візуальних» форм раку, виявлення яких не потребує складних методів діагностики. Фахівці стверджують, що кожна жінка, витративши 10-15 хвилин щомісячно, може запобігти трагедії.

Своєчасне звернення до лікарів (ультразвукове та мамографічне обстеження молочних залоз) дозволяє виявляти новоутворення на ранніх стадіях розвитку.

З метою профілактики кожна жінка може звести до мінімуму всі чинники ризику захворювання на рак. Все, що вона повинна робити для раннього виявлення захворювання, це проходити регулярні обстеження. Згідно з рекомендаціями Американського товариства онкологів, це УЗД молочних залоз для жінок віком від   20 до 39 років і щорічна мамографія - для жінок старше 40 років. Це важливо, це   необхідно, адже на рак молочної залози захворює кожна восьма жінка, і з віком ризик істотно зростає. Можна з упевненістю говорити про те, що своєчасна і рання діагностика передпухлинних та пухлинних захворювань, яка певною мірою гарантує успішність  лікування, в першу чергу залежить від самої жінки, від її обережності, її уваги до свого здоров'я.

Раннє виявлення раку - запорука його повного вилікування. Це повинна знати кожна жінка. Рак молочної залози - це не вирок, це хвороба, яку лікують і перемагають!

Валентина БОБРИЦЬКА.

Онколог Борівської ЦРЛ.