Общество

Віктор Остапчук: «Малі річки потребують масштабного підходу»

Віктор Остапчук: «Малі річки потребують масштабного підходу»

- За оцінкою аналітиків, вода буде  найдефіцитнішим ресурсом 21 століття. Вже сьогодні близько мільярда людей страждає через нестачу прісної води, понад півтора мільярда вживають воду низької якості. Якщо не вжити заходів, через десять років понад третину населення планети буде жити в умовах жорсткого дефіциту води, і можна уявити, у що це «виллється».

Сьогодні на кожного жителя України припадає близько тисячі кубометрів річкового стоку. Для порівняння: у Франції - 4,5 тис. м3, у Австрії - 7,7 тис. м3, у Швеції - 24 тис. м3! А згідно з визначенням Європейської економічної комісії ООН, держава, власні водні ресурси якої не перевищують 1,7 тис. м3 на людину, вважається незабезпеченою ними.

Україна входить у трійку країн Європи з найнижчим запасом води. Ми вже стоїмо на порозі  глобальної водної кризи. У таких умовах малим річкам, які формують більшу частину водних ресурсів України, повинна приділятися особлива увага. Це питання національної безпеки. Тим часом фахівці б'ють на сполох: малі річки в Україні критично забруднені різними відходами, замулюються, деякі й зовсім зникають.

Можна, звичайно, сказати: є держава, є Держагенства водних ресурсів України, нехай займаються. Але це абсолютно неправильно. Врятувати малі річки можна тільки всім світом. Адже це комплексна проблема, для вирішення якої потрібне не тільки очищення русла річок. Необхідний масштабний підхід. Треба будувати сучасні очисні споруди, займатися утилізацією сміття, впроваджувати оборотне водопостачання, переходити на новітні ресурсозберігаючі технології і так далі. На Південній залізниці все це робиться системно і на сер-йозному рівні.

Що стосується очищення русел, то річка в Новоселівці - далеко не єдина з малих річок Полтавської, Сумської та Харківської областей, які Південна дорога допомогла зберегти за останні 10-12 років. Звичайно, ми не залишимося осторонь і від виконання «Програми збереження малих річок Харківської області до 2016 року», прийнятої в квітні цього року нашою обласною радою.

«Комсомольська правда» в Україні », 18.10.2012.