Официально

Шановні власники багатоквартирних будинків! 2012

Шановні власники багатоквартирних будинків!

Більшість багатоквартирних будинків, що є зараз в Україні, були споруджені ще до здобуття нею незалежності, і право власності на більшість із них належало державі (у т.ч. відомчий житловий фонд). Громадянам на правах індивідуальної власності могли належати лише індивідуальні житлові будинки.

Прийнятий Верховною Радою України РСР 7 лютого 1991 року закон «Про власність»  виділив у складі державної власності загальнодержавну (республіканську) і власність адміністративно-територіальних одиниць (комунальну), при цьому передбачивши, що державний житловий фонд належить до комунальної власності. Втім, на практиці частина державного житлового фонду так і залишилася в загальнодержавній (нині-державній) власності. Цей же закон передбачив можливість набуття громадянами (членами житлово-будівельних кооперативів, наймачами в будинках державного та громадського житлового фонду) права власності на займані ними квартири (житлові приміщення).

Положення Закону УРСР «Про власність» були розвинені в прийнятому 19 червня 1992 року Законі України «Про приватизацію державного житлового фонду», який надав право громадянам України приватизувати квартири у будинках державного житлового фонду місцевих Рад народних депутатів та державних підприємств, організацій, установ. Прийняття цього закону стало поворотним пунктом в історії багатоквартирних житлових будинків не лише тому, що дало можливість безоплатної приватизації державного житла, а й тому, що цей закон – разом із пізнішими змінами до Житлового кодексу України РСР- остаточно закріпив КВАРТИРУ як окремий, самостійний об’єкт права власності.

Таким чином, багатоквартирний будинок фактично перестав існувати як самостійний цілісний об’єкт права власності. З моменту приватизації (чи викупу, повної виплати паю, якщо мова йде про ЖБК) першої квартири в багато-квартирному будинку він, з юридичної точки зору, перетворювався на набір квартир, хоч і об’єднаних спільними огороджувальними конструкціями і комунікаціями, але цілком самостійних в розумінні права власності.

Відповідно до статті 382 Ци-вільного кодексу України власникам квартири (незалежно приватизована квартира або неприватизована ) у дво -або багатоквартирному житловому будинку належать на правах спільної сумісної власності приміщення загального користування, опорні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання за межами або всередині квартири, яке обслуговує більше однієї квартири, а також споруди, будівлі, які призначені для забезпечення потреб усіх власників квартир, а також власників нежитлових приміщень, які розташовані у житловому будинку. Окрім того, Закон України «Про приватизацію державного житлового фонду» підкреслює, що приватизація державного житлового фонду - це відчуження квартир у дво - або багатоквартирному житловому будинку,  господарських споруд, приміщень та місць загального користування, що відносяться до даних квартир (стаття 1;10).

Взаємовідносини між співвласниками дво - або багатоквартирного житлового будинку регулюються статтями 322, 369, 357, 358 Цивільного кодексу.

Тому, враховуючи вищевикладене, маємо зробити висновок, що житлові будинки знаходяться в спільній сумісній власності мешканців даних будинків.

Законодавство не містить норм, які б звільняли співвласників багатоквартирного будинку  від обов’язку його утримувати.

Для утримання та збереження багатоквартирного житлового фонду, який громадяни отримали від держави шляхом приватизації тощо, необхідно створити об’єднання співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ). На сьогоднішній день іншого шляху утримання не передбачено.

Якщо у багатоквартирному будинку приватизовано, згідно з вимогами закону, чи раніше продано три  і більше квартир, то власники квартир створюють товариство власників квартир. Після реєстрації статуту товариства власників квартир з власником неприватизованих квартир укладають  угоду про спільне володіння будинком та пайову участь у витратах по утриманню будинку та прибудинкової території з одночасним визначенням розпорядника з питань обслуговування та ремонту будинку.

Якщо всі квартири в будинку приватизовані (передані у власність громадян), то товариство власників квартир укладає з державним комунальним підприємством по обслуговуванню та ремонту житла договір на обслуговування будинку.

Виходячи з вищевикладеного, повідомляємо, що Борівським  комунальним підприємством «Житлово-комунальне господарство» Борівської селищної ради та Богуславською сільською радою, на балансі яких знаходяться багатоквартирні житлові будинки смт.Борова та с.Богуславка, щомісяця на підставі прийнятих рішень про передачу квартир (будинків) у власність громадян здійснюватиметься списання приватизованого житла з балансу основної діяльності.

Таким чином, у разі нестворення ОСББ, багатоквартирні будинки залишаться без належного утримання та обслуговування.

Більш детальну інформацію можна отримати у відділі містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства райдержадміністрації, кабінет №15 та за телефоном 6-10-51.

Відділ містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства РДА.