Официально

Україна знову виходить у космос

Україна знову виходить у космос

Україна повертає славу «космічної держави». Прогрес у запуску супутників на орбіту означатиме входження нашої держави до елітарного світового космічного клубу, члени яких не люблять новачків.

Днями українська влада офіційно підтвердила власні наміри остаточно реалізувати спільний україно-бразильський  проект «Алкантар Циклон Спейс». Суть даного проекту полягає  у запуску супутників на основі ракетоносію «Циклон 4». Запускати планується з території бразильського космодрому Алкантар, що, при близькому розташуванні космодрому до екватору, економить і кошти, і час для запуску ракет.

За словами експертів, запуск українських ракет в Бразилії несе ряд потенційних переваг для обох сторін. Так, наприклад, президент бразильського космічного агентства Карлос Ганем каже, що співпраця з Україною відкриває для його країни «нову епоху», яка, нарешті, дозволить Бразилії скористатись вигідним географічним положенням. 

Глава Секретаріату зі стратегічних питань адміністрації президента Бразилії Роберто Мангабейра Унгеро заявив, що спільний проект, за розрахунками спеціалістів, дозволить завоювати 10% світового ринку космічних запусків. Цьому сприятиме і динамічний розвиток економік країн Південної Америки. В даному регіоні зростає попит на телекомунікації, навігаційні системи, спостереження за земною поверхнею та кліматом, а отже, і на запуск космічних апаратів.

Можливий успіх України на ринку космічних послуг викликає велике занепокоєння серед його головних гравців. Так, Росія вже намагалась схилити Бразилію відмовитись від співробітництва з нашою державою. Москва пропонувала бразильцям замінити «Циклон 4» російським носієм «Ангара». Але Бразилія залишилась вірна слову, даному українським партнерам.    

Також успіх України і Бразилії дратуватиме американських та європейських учасників світового космічного ринку. Загальновідомо, що українські ракетоносії є значно дешевшими за собівартістю, ніж іноземні аналоги. Тому при успішній реалізації україно-бразильського космічного проекту, США та європейські країни можуть отримати небезпечного конкурента, котрий перебере частину клієнтів».

Президент України висловив переконання, що космічний проект може бути реалізований вже в наступному році. Підтвердженням цьому є і нещодавня зустріч міністрів оборони України та Бразилії Михайла Єжеля та Селсу Аморіма. Українська сторона заявила, що наша держава готова інвестувати фінанси у проект «Алькантар Циклон Спейс». Постановою №659 від 6.06.2011. Кабінету Міністрів України надано державні гарантії для залучення 260 мільйонів американських доларів на потреби ДП «Конструкторське бюро Південне». 177 мільйонів з цієї суми буде направлено на забезпечення участі української сторони у спільному з Бразилією космічному проекті.

Українські ракетоносії «Циклон 4» мають у світі гарну репутацію.  Ракети типу «Циклон» відомі своє рекордною надійністю при запусках (97%). «Циклон 4» належить до ракетоносіїв середнього та легкого класу. Він здатний доставляти на навколоземну кругову орбіту висотою в 500 кілометрів космічні апарати масою до 5,5 тонн., а на перехідну до геостаціонарної – до 1,8 тонн. Таким чином, «Циклон 4» вирішує задачі запуску супутників різного призначення – спостереження за земною поверхнею, погодою та космосом, а також телекомунікаційних космічних апаратів, що забезпечують мобільний зв’язок, Інтернет, трансляцію телебачення та радіо.

Відомо, що успіху українських ракетоносіїв у Бразилії чекають не тільки в Україні. За даними Держкосмосу України, свою зацікавленість вітчизняними системами космічного запуску висловили Японія та Іспанія.

Реалізація космічного проекту означатиме для України потужну перемогу на світовому просторі. Отримавши такий шанс, українська космонавтика зможе багато чого додати свого у світову космонавтику. Тому питання практичного втілення усіх задумів та планів має стати прерогативою у діяльності українських можновладців.

Микола Артем’єв, журналіст.