Безопасность

Гриби можуть принести смерть

Гриби можуть принести смерть

За повідомленнями МОЗ України останнім часом в нашій країні почастішали випадки отруєння грибами.

Гриби - одне з найцікавіших і найтаємніших явищ природи. Однак, серед грибів є багато отруйних, які можуть викликати сильні отруєння, а іноді  смерть. Це такі гриби, як бліда поганка, мухомори, опеньки несправжні та багато інших. Для отруєння досить з’їсти половину поганки, а смертність від неї досягає більше  50 % випадків.

Отже, якщо ви не впевнені, їстівні чи не їстівні гриби, краще не збирати та не вживати їх у їжу, а також не пригощати ними дітей.

Симптоми отруєння грибами з’являються не відразу, через 8 - 12, а іноді навіть через 35 годин! Хворого нудить, він починає блювати, з’являються сильний біль у череві, пронос, холодний піт, відзначаються слабкість, судоми, ослаблення серцевої діяльності. При цьому, хоча кінцівки тіла холодні, температура тіла залишається нормальною. І лише негайне звернення до лікаря дає шанс врятувати людині життя, поки отрута ще не досягла печінки та не почала руйнувати її клітини.

До приїзду лікаря хворому треба очистити шлунок, викликавши блювання, зробити клізму або дати проносне, а після очищення кишечника - 5 - 10 (дитині 2-4) пігулок активованого вугілля. Необхідно пити більше рідини (воду, чай, соки, компот), щоб швидше вивести токсини. Рештки грибів, які призвели отруєння, слід зберегти для дослідження.

Пам’ятайте! Гриби особливо небезпечні для дітей!  Отруєння малечі грибами проходить дуже тяжко. Легких випадків не буває! Із 100 дітей, які отруїлися грибами, 5-6 гинуть, а 25 - ЗО стають інвалідами на все життя!

Щоб не сталося лихо, дотримуйтеся основних правил:

-           Не збирайте гриби поблизу трас, на пустирях і звалищах.

-           Ніколи не збирайте гриби з бульбоподібним потовщенням внизу ніжки, не готуйте з них страви і навіть не намагайтеся спробувати їх на смак!

-           Не збирайте гриби, які вам не відомі! При будь-якому сумніві їх краще викинути!

-           Не збирайте перезрілі, слизькі, червиві та пошкоджені гриби!

-           Не тримайте необроблені гриби у холодильнику більше  доби!

-           Дотримуйтеся санітарно-гігієнічних правил при консервуванні грибів: ретельно очистіть їх, промийте і проваріть, у маринад додайте достатню кількість солі та укусу і не закривайте банки герметичними кришками!

-           Дітям до 14 - 18 років гриби протипоказані взагалі, оскільки система травлення дитини «перебудовується» лише після 18 років. Навіть їстівні гриби малюкам - вороги!

-           Пам’ятайте, що не лише сирі, але й погано очищені, недоварені, недосмажені, не
просолені гриби можуть стати причиною отруєння. Воду, в якій варились гриби, необхідно зливати тричі, через кожні 30 хвилин варіння.

Пам’ятайте! Збирання грибів для людини - це завжди «гра з вогнем». Якщо ви бажаєте здоров’я собі та своїм близьким, будьте обережними! Не ризикуйте своїм життям!

Н.О.Муренець.

В.о. головного лікаря, лікар-епідеміолог Борівської районної СЕС.

Т.О. МОСКАЄВА.

Сімейний лікар Борівської ЦРЛ.