Общество

Про земельні відносини та ряд інших питань

Про земельні відносини та ряд інших питань

Нещодавно відбулося перше засідання громадської ради при Борівській районній державній адміністрації. Вона є постійно діючим колегіальним виборним консультативно-дорадчим органом, утвореним для забезпечення участі громадян в управлінні державними справами, здійснення громадського контролю за діяльністю РДА, налагодження ефективної взаємодії адміністрації з громадськістю, врахування громадської думки під час формування та реалізації державної політики. Головою громадської ради обрано Олександра Тертишного (голову Борівської районної федерації шахів), його заступником – Григорія Сала, голову ради сільськогосподарських товаровиробників району. Окрім членів ради, на перше засідання було запрошено також заступника голови РДА Ольгу Суховій, керівника апарату райдержадміністрації Ганну Логвиненко, Василя Гомона, начальника управління економіки РДА.

 

На засіданні ради було розглянуто і обговорено законопроект України «Про ринок земель», розвиток земельних відносин на території району.

Начальник відділу Держкомзему у Борівському районі Володимир Могильов відповів на питання присутніх.

Законопроектом передбачається зняття мораторію на продаж сільськогосподарських земель з 1 січня 2012 року. Відміна мораторію дозволить власникам землі вільно розпоряджатися своєю власністю: продавати та вигідно здавати в оренду, дарувати, закладати в банк для отримання кредитів на розвиток малого та середнього бізнесу на селі.

Хто ж може купити землю сільськогосподарського призначення? Лише три категорії суб’єктів: фізичні особи виключно з українським громадянством; фермерські господарства; держава чи територіальні громади.

Не дозволяється купувати землю іноземцям та іноземним компаніям. Якщо громадянин України власник землі змінив своє громадянство, він мусить передати землю у власність держави. Якщо іноземець успадкував пай, він змушений відчужити його протягом року. Підприємства чи будь-які інші юридичні особи не мають права купувати сільськогосподарську землю. Земля не може вноситися до статутних фондів підприємств.

Скільки ж землі зможуть купити «в одні руки» олігархи та латифундисти? Один власник чи члени його родини можуть мати у власності загалом не більше, ніж: 900 га в гірських карпатських регіонах; 1100 га в кримських гірських регіонах; 1500 га на Поліссі; 1750 га у лісостепу і 2100 га в зоні степу.

Як уникнути спекуляцій з землею? Новому власнику паю буде просто невигідно перепродавати землю у перші 10 років з моменту купівлі. Вводиться високе державне мито на перепродаж земель сільгосппризначення: в перший рік перепродажу – 100% від нормативної грошової оцінки землі, а ц е в середньому 20000 грн./га, в другий – 90%, третій – 80% і так до 10%.

Після введення ринку землі орендні відносини зміняться: вітчизняні агрохолдинги та іноземні компанії зможуть і надалі орендувати землю. Держава введе жорсткий контроль за використанням земель та їхнім функціональним призначенням, дотримання сівозмін та підвищення якості грунту. Пріоритетною вважається довгострокова оренда.

Відкриття ринку земель вплине на підвищення орендної плати. Крім того, на законодавчому рівні з 1 січня 2012 року Кабміном буде підвищено коефіцієнт розрахунку нормативної грошової оцінки в 1,7 рази. З нового року орендна плата з розрахунку 3% від нормативної оцінки зросте в середньому до 600-700 грн. за гектар.

Окрім продажу та здачі в оренду, власник паю може подарувати землю членам сім’ї та близьким родичам, закласти в банк, укласти договір довічного утримання-догляду, ренти, емфітевзису (здати в довгострокове користування, але отримати плату одразу за весь строк) тощо.

Скільки коштує земля? Усі експерти стверджують, що українська земля недооцінена на кілька порядків. Ціна на землю буде постійно і стрімко зростати.

І все ж продавати землю не варто, адже це - безцінний капітал, який при розумному користуванні зможе підтримувати добробут родини протягом багатьох поколінь. Якщо ви все-таки вирішили продати, не поспішайте і вичікуйте достойної пропозиції.

Щодо основних положень Законів України «Про внесення змін до Закону України «Про інформацію», «Про доступ до публічної інформації» доповіла керівник апарату РДА Ганна Логвиненко. Вона проінформувала, що офіційний веб-сайт Борівської районної державної адміністрації наповнено в повному обсязі. Розпорядженням голови РДА В.М.Сенчука обов’язки відповідального із забезпечення доступу до публічної інформації в Борівській райдержадміністрації покладено на Сергія Стрільця, завідуючого юридичним сектором апарату райдержадміністрації.

З цікавою доповіддю про проблеми та перспективи розвитку району у конспекті розбудови незалежності України виступив начальник управління економіки РДА Василь Гомон.

Як зазначив завідуючий сектором з питань внутрішньої політики, зв’язків з громадськими організаціями та засобами масової інформації апарату РДА Юрій Бондаренко, на даний час суспільно-економічна ситуація в районі стабільна.

Загалом, засідання було насиченим, адже на ньому розглядалися цікаві питання, які хвилюють більшість громадян.

Олена КОЛЕСНІКОВА.

На знімку: під час засідання громадської ради.