Авторское, Новости Украины

Подолання корупції в судовій системі

На виконання розпорядження Кабінету Міністрів України від 03 вересня 2014 року № 828-р «Про деякі заходи щодо сприяння утвердженню доброчесності в судовій системі» з 29 вересня по 03 жовтня 2014 року, напередодні Дня юриста, Міністерство юстиції проводить Всеукраїнський тиждень правових знань «Подолання корупції в судовій системі», в рамках якого надаватимуться консультації щодо антикорупційної поведінки громадян у відносинах із судами, буде здійснено аналіз та інформування правоохоронних органів про можливі факти вчинення корупційних правопорушень у судовій системі щодо громадян. Громадяни про можливі факти вчинення корупційних правопорушень у судовій системі мають право інформувати правоохоронні органи, а також телефонувати на гарячу лінію Міністерства юстиції України: (044) 486-42-09, в ході здійснення якої не тільки повідомляти про подібні випадки, а й надавати пропозиції щодо проведення судової реформи і подолання корупції в судовій системі.

Законом України «Про судоустрій та статус суддів» передбачено, що суддя зобов’язаний своєчасно, справедливо та безсторонньо розглядати і вирішувати судові справи відповідно до закону з дотриманням засад і правил судочинства, виконувати вимоги та дотримуватися обмежень, встановлених Законом України "Про засади запобігання і протидії корупції". З метою відновлення довіри до судової влади в Україні, з’ясування фактів, що свідчать про порушення суддями присяги, наявність підстав для притягнення суддів до дисциплінарної або кримінальної відповідальності прийнято Закон України «Про відновлення довіри до судової влади в Україні».

Ганебним явищем у судовій системі є випадки вимагання від громадян неправомірної вигоди. Відповідно до Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції» неправомірна вигода - це грошові кошти або інше майно, переваги, пільги, послуги, нематеріальні активи, які обіцяють, пропонують, надають або одержують без законних на те підстав. Відповідно до статті 368 КК України судді є службовими особами, які займають відповідальне становище. Діяння, предметом якого була неправомірна вигода, вчинене службовою особою, яка займає відповідальне становище, карається позбавленням волі на строк від п’яти до десяти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років, з конфіскацією майна та зі спеціальною конфіскацією.

Згідно із Законом України «Про засади запобігання і протидії корупції», об'єднання громадян, їх члени або уповноважені представники, а також окремі громадяни в діяльності щодо запобігання, виявлення і протидії корупційним правопорушенням мають право повідомляти про виявлені факти вчинення корупційних правопорушень спеціально уповноваженим суб'єктам у сфері протидії корупції, іншим органам, зазначеним у статті 5 цього Закону, керівництву та колективу підприємства, установи чи організації, в яких були вчинені ці правопорушення, а також громадськості.

Борівське районне управління юстиції Харківської області