Ваше здоровье

Хвороби серця – причина 17 000 000 смертей на планеті

Хвороби серця – причина 17 000 000 смертей на планеті

З 2000 року за ініціативи Всесвітньої федерації серця у партнерстві з ВООЗ, ЮНЕСКО та за підтримки інших міжнародних організацій проводиться Всесвітній день серця. Чи можна  уберегтися від серцево-судинних захворювань, який потрібно вести спосіб життя, як розпізнати хворобу, щоб вчасно почати лікування,  розповіла в інтерв’ю районний терапевтичний лікар Борівської ЦРЛ Н. М. Гребенюк.

 

- Надіє Миколаївно, скажіть будь ласка, чому, на вашу думку, був запроваджений День серця.

- Світова громадськість звертає увагу суспільства на те, що кожного року хвороби серця і судин є основною причиною 17 млн. смертей на нашій планеті. Щорічно в Україні реєструється майже 24 млн. захворювань системи кровообігу. Протягом останніх років поширеність серцево-судинних захворювань зросла в 1,8 рази. У Харківській області зареєстровано 240546 випадків таких захворювань.

- Які серцево-судинні хвороби є найпоширенішими?

- 68% всіх хвороб системи кровообігу – це артеріальна гіпертонія та ішемічна хвороба серця.

- Як відзначається День серця в цьому році?

- Цього року на Слобожанщині Всесвітній день серця відзначали 29 вересня під девізом: «Я працюю зі здоровим серцем». Його метою є зниження ризику розвитку захворювань серця та інсульту, а також заклик до кожної окремої людини взяти на себе відповідальність за здоров’я серця вдома, роблячи такі кроки, як вибір здорового харчування, підвищення фізичної активності та відмова від тютюну.

- Що Ви порадите людям, які хочуть прожити довге життя зі здоровим серцем?

- Перш за все, відмовитись від куріння. Цим можна поліпшити стан свого здоров’я і здоров’я близьких людей. Також необхідно дотримуватися принципів здорового харчування – уникати жирної, смаженої, висококалорійної їжі, більше вживати овочів і фруктів. Корисно частіше бувати на свіжому повітрі, займатися спортом або рухливими іграми.  Дотримуючись цих правил, можна істотно знизити ризик розвитку серцево-судинних захворювань.

- Але, якщо все-таки не вдалося запобігти серцево-судинним захворюванням, як розпізнати хворобу і як надати першу допомогу хворому?

- Понад 70% всіх серцевих нападів та інсультів, які потребують екстреної медичної допомоги, відбуваються вдома, коли поруч є хтось із членів родини, який може допомогти хворому. Якщо Ви підозрюєте, що у Вашої близької людини серцевий напад чи інсульт, негайно зверніться до лікаря! Ознаки серцевого нападу: дискомфорт у грудній клітці, стискаючий біль у грудях або за грудиною; дискомфорт або біль, що поширюється на інші ділянки верхньої частини тіла, наприклад, на одну або обидві руки, під лопатку, на спину, шию, верхню чи нижню щелепу або ділянку шлунка; задишка з відчуттям або без відчуття дискомфорту в грудній клітці. Також ознаками серцевого нападу є слабкість, втома, неспокій або незвичайна нервозність, холодний піт, нудота, блювання, запаморочення та непритомність.

Ознаки інсульту: раптова слабкість в обличчі, в руці або нозі, найчастіше на одному боці тіла; раптове помутніння свідомості, проблеми з мовою або з розумінням мови; раптові проблеми із зором; порушення ходи, запаморочення, втрата рівноваги або координації; раптовий сильний головний біль із невідомої причини.

Якщо Ви спостерігаєте будь-яку із зазначених ознак, негайно викликайте швидку допомогу. Пам’ятайте: чим раніше розпочнеться лікування, тим ефективніше воно буде.

Відзначаючи Всесвітній день серця, візьміть на себе відповідальність за здоров’я свого серця та серця кожного члена Вашої родини! Щоб зменшити ризик розвитку серцевих захворювань та інсульту, зробіть свою оселю місцем, в якому Ваші рідні мають здорову їжу, не вживають тютюну і в якому заохочується фізична активність. Адже саме Ви можете створити у своїй сім’ї всі умови для здорового способу життя!