Разное

Родове вогнище Остропілля

Родове вогнище Остропілля

Остропілля… для когось територія. Для когось - спосіб життя.

Дух буйного різнотрав’я, жовтих, фіолетових, лілових квітів, витких, кручених гадюкою і стрімких стріловидних, незнаних чудернацьких і простих та знайомих від типчака до лопуха і  татарнику, підігрітий вранішнім сонцем, змішаний з глибинним подихом близького водоймища, б’є в голову. Відчуття того, що ступаєш слід у слід свого козацького предка, що вартував тут кордони Дикого Поля, повнить силою, що наче йде від глибин землі і звідти ж, ніби з підземелля лине ледве вловимий гул, зітканий зі скрипу візничих коліс, бряцання зброї, віддаленого гомону людських голосів. Непросте це місце. Ступаєш сюди і наче заглядаєш у очі вічності і цікаво, і хвилююче, і дещо моторошно водночас. Такий він, перший бастіон тої землі, що з роками і з трудами став борівським краєм.

 

Старий Оскіл,  мовчазний і єдиний свідок тих літ, просочується крізь пальці, обплутує мої ступні кільцями обірваних водоростей і тре  по душі чи то невловимою прелюдією скорої осені, чи то минувшиною, чи, може, несмілою надією. В літо  7519 тут, на території старої Остропільської фортеці запалало Родове вогнище. Лащилися до вітру теплі вогненні язики і слова віри летіли до небес, людське коло взивало до Кола Сварожого, і сутність душі людської розливалася по окрузі, проникала  і будила все довкола: гороховатців, ліс,  кручі,  оскільські хвилі.

Онуки Дажбожі поверталися до Роду свого…

Скільки часу минуло з тих пір, як пращури їхні бігли берегами Дніпра і волали в розпачі і горі: «Видибай, Боже!» -  наче душу з них вийняли і кинули разом з кумирами в холод дніпровської хвилі.

І покотилася Русь перекотиполем, хватаючись то за турецьке, то за польське, то за московське, прибалтійське, – будь-яке. Не відаючи, що то – своє. Не відаючи душі своєї. Роду свого, своєї Віри.

Чи збіглося в часі падіння останнього ідола з падінням Києва під нашестям Батия? Чи пов’язував хто часи бездержавності зі зрадою Богам Рідним? Чи помітив хто загорання зірки Україна від перших Родових вогнищ?

Неважливо. Та й для переважної більшості одноплеменців наших це не має значення, бо вже давно розділили для себе колись єдине поняття людського буття на два незалежних поняття: жити і вірити. Жити без віри і вірити відокремлено від повсякдення так, для годиться: в церкві, на хрестинах, вінчанні, на Паску, на Троїцю, за компанію, заради різноманітності…  

«Христається раб Божий… вінчається раб Божий… прийми, Господи, душі усопших раб Твоїх».  Раб, раб… Від народження до смерті. «А вдарили вас по лівій щоці - підставте праву,  …немає раба вище володаря свого»,- хіба можна було сприйняти все це душею, вільною душею. Плили за течією чужої віри та й  досі пливемо. Хибний шлях, та як те довести.  Віра - потреба душі. Хіба можна змусити вірити, шукати дорогу до себе.

Всьому свій час і ще нічого не втрачено безповоротно. Будь-яка українська душа, накрий ти її сутаною чи чалмою, рано чи пізно, та неодмінно проросте цвітом папороті в Купальську ніч. В цьому її безсмертя.

Вічний Оскіл прибив до своїх берегів осколок прадавньої віри.

То видибай, Боже, цими крутими берегами і нехай ті, що народжені Людьми,  протягнуть тобі свої душі…

Олександр МАЛІЙ.

5 комментариев на “Родове вогнище Остропілля

  1. Цікаво, невже автор статті вважає християнську віру чужою?

  2. А Вам не цікаво чи було життя на Україні до 988 року (якщо Вам не відомо — це рік прийняття християнства на Русі) і чи була віра, звичаї, традиції в українського народу перш ніж їх «ощасливили»? Що ж до прямої відповіді: Христос мій брат духовний і я йому співчуваю,але хвала Богам — я українець.

  3. Звичайно, шановний Олександре, Ваше право думати саме так. Але , за логікою, і у первісних людей теж були якісь погляди на Вищі сили. Нинішнє людство, звичайно, повинно поважати і їхню думку, але вважати ті погляди пріорітетними — не варто.
    Ще раз повторюсь, Ваше право вірити саме в те, що Ви вважаєте правильним. Але у питаннях віри завжди когось можна образити не дуже обережними висловами.

  4. Чудова новела. Вишуканий стиль. Інтригуюча та актуальна тема. Пишіть ще. Чекаємо.
    Слава рідним богам!

  5. Шановна Ірен! Невже Ви думаєте, що всі спочатку були первісними, а потім лише завдяки християнській вірі, раптом стали всі такі сучасні? А християнська віра чужа і є. До речі, 988 рік, то є остання, третя спроба хрестити слов»ян. Не дуже видно вона була нашим пращурам потрібна…Інша річ запитати, чому вона у нас православна? І взагалі було б непогано взнати хто, де і як славить так звану древню «правь»??? Або, наприклад, взяти древніх богів(поганських, звержених Володимиром), вони вважалися наставниками своїх дітей, тобто віруючих. А у нинішнього триликого ми — раби, божі, але ж раби!!!

Комментарии закрыты.