Общество

До дня народження району

До дня народження району

Нові сторінки історії партизанського руху на Борівщині

Вшановуючи під час урочисто-траурних мітингів загиблих у роки Великої Вітчизняної війни, ми вдивляємося в імена, викарбувані на плитах Братської могили. Серед цих імен - й імена  безстрашних підпільників, партизанів, які мужньо боролися із за-клятим ворогом.

Прикладом справжнього патріотизму  стала книга О.Т. Довбні «Заграва над Боровою», в якій розповідається про героїчне життя наших земляків, про їхню силу духу, витримку, безстрашність. Майже всі бійці борівського підпілля помирали в страшних муках від безжальних катувань, але до останнього подиху залишалися вірними своїй Вітчизні.

Мужньо витримала нелюдські катування й молода дівчина Клавдія Коваль, яку разом із Володимиром  Кузюбердою та іншими членами борівського підпілля після підготовки на спеціальних курсах радистів висадили з літака в степу між Боровою та радгоспом «20-річчя Жовтня». Історія життя цих двох молодих людей, їхні біографії зацікавили заступника голови районної ради Анатолія Васильєва, голову СВК «Солоненське» Анатолія Пахомова і ветерана Великої Вітчизняної війни Олексія Михайловича Алєщенка. За власні кошти вони замовили архівні дані про Клавдію Коваль і Володимира Кузюберду. На жаль, Олексій Михайлович так і не побачив відповіді з ар-хіву: вони надійшли через день після його смерті. Гадаю, жителям Борівського району цікаво буде дізнатися більше про людей, які боролися за мир на нашій землі.

Дані Укрдержархіву Центрального державного архіву громадських об’єднань    України

        (м. Київ)

 Анкета

Коваль Клавдія Тимо-фіївна, 1923 рік народження, місце народження - Вінницька обл., м. Мястківка Крижопільський район.  Адреса місця проживання: м. Красний Луч, вул. Комуністична, 71. Українка. Місце роботи - контора зв’язку м. Красний Луч, телефоністка. Соцпоходження - з робочих. Незаміжня. Комсомолка з 17 січня 1940 року. Закінчила 7 класів, не судима. Анкету складено й підписано 2 квітня 1942 року.

Оперативна довідка-характеристика

Коваль Клавдія Тимо-фіївна до 1928 року мешкала за місцем народження, перебувала на утриманні батьків - навчалася. В 1928 році переїхала на місце проживання за місцем роботи батька в м. Красний Луч. До 1934 року навчалася в Краснолуцькій школі, по її закінченню працювала телефоністкою.  Родичі: батько - Коваль Тимофій Сафронович, 1890 р.н., народився в м. Мястківка Вінницької обл., українець, б/п, не судимий. До 1923 року мешкав за місцем народження, працював ковалем, з 1923 по 1933 рік мешкав у м. Красний Луч, працював ковалем у різних організаціях, у 1933 році помер. Мати - Коваль Сиверина Мартинівна, 1890 р.н., б/п, не судима, до 1933 року - домогосподарка, з 1933 року - виборниця породи на шахті. Брат - Коваль Тимофій Тимофійович - 1925 р.н., б/п, не судимий, не працює, на утриманні матері. Сестра - Анна, 1922 р.н., член ВЛКСМ, працює медсестрою в госпіталі. Сестра Олександра - на утриманні батьків. Коваль Клавдія Тимофіївна характеризується як енергійна, ініціативна, смілива, дисциплінована й патріотично налаштована. Компрометуючих даних на неї і на її родичів не встановлено.

Підписано: начальник Краснолуцького ГВ НКВС лейтенант Держбезпеки Ташков, помічник начальника Краснолуцького ГВ НКВС сержант Держбезпеки Котляров.

Автобіографія

Я, Кузюбердін Володимир Спиридонович, народився в Станично-Луганському  районі, с. Комишне Ворошиловградської обл. в 1923 році. Батько мій до революції займався сільським господарством. У 1929 році вступив у колгосп «Заповіт Ілліча», там був головою до 1932 року, в 1933 році перевели працювати головою мисливського господарства. У 1936 році почав працювати на Плодозаводі ст. Ольхова  Станично-Луганського району. В 1940 році пере-йшов працювати у буфет станції, працював там до 1941 року. В 1936 році померла моя мати, батько одружився на іншій, ми переїхали жити в с. Погоріле Станично-Луганського району. Сестра Погорєлова В.М. працює зав. школою с. Погоріле. Брат не рідний - Погорєлов Михайло служить у авіачастині. У 1932 році я пішов навчатися в початкову школу с. Комишне, навчався там до 1935 року. В 1935 році перейшов навчатися в Станично-Луганську середню школу. В 1939 році пішов працювати кіномеханіком в радгосп №5 Станично-Луганського району, в 1941 році перейшов працювати кіномеханіком на ст. Кіндрашівка, в клуб залізничників. Освіта - 7 класів, комсомолець з 1941 року. За кордоном і репресованих органами НКВС рідних немає. 29.03.1942 рік.

Висновок

Кузюбердін Володимир Спиридонович, 1923 р.н., мешканець с. Комишне Станично-Луганського району Ворошиловградської обл., соц.минуле -  з бідняків, росіянин, освіта - 7 класів сер. школи. Разом зі своїм батьком завербовані нами в партизанський загін для закидання в тил ворога. Батько був керівником партизанської групи, зараз направлений через обком КПБУ в Москву, в школу диверсантів-розвідників. Кузюбердін охоче виявив бажання для направлення його на курси радистів, політично грамотний, всебічно розвинений, кмітливий, рішучий. Працював кіномеханіком, з радіоапаратурою знайомий. За особистими якостями цілком придатна для зарахування на курси радистів кандидатура. 

Підпис: нач. ст. Луганського РВ НКВС сержант Держбезпеки Кобифа.

Після того, як Клавдію Коваль і Володимира Кузюбердіна разом із іншими членами підпільної групи висадили з літака, дівчина зламала ногу. Один із групи загинув, бо не розкрився парашут. Поліцаї знали про групу, яка висадилася з літака й шукали дівчину з рацією. Через тиждень вони її знайшли в Шийківці, де вона була «на квартирі». Клаву  жорстоко катували, але дівчина витримала й не зізналася поліцаям ні про партизанів, ні про рацію, яку сховала в лісі. На війні були різні люди - не тільки мужні й героїчні, а й підлі та зрадливі. Двоє зрадників  і видали всю групу, явочні квартири, розповіли й про Клаву Ковальчук: хто вона, звідки й з якою метою з’явилася на Борівщині.

…Клавдію Ковальчук розстріляли, витримавши страшні тортури, дівчина так і не промовила жодного слова. Володимир Кузюбердін - один із небагатьох учасників партизанського руху на Борівщині, який залишився живим.

Підготувала Тетяна ГУНЬКО.