Общество

Посівна в оптимальні строки — запорука гарного врожаю

        Посівна в оптимальні строки - запорука гарного врожаю

posivna2013Ще не всі господарства зібрали урожай пізніх культур, а вже настав час подумати про урожай наступного року. Що впливає на посівну кампанію, які заходи необхідно провести, щоб отримати гарний урожай ранніх зернових у наступному році, розповів у інтерв’ю в.о. начальника управління агропромислового розвитку Борівської райдержадміністрації Володимир Кавун.

-           Для сільськогосподарських підприємств новий рік починається з посіву озимих культур. У зв’язку зі змінами клімату змінюються й рекомендовані строки посіву озимих культур для нашого регіону. Відповідно до рекомендацій Інституту рослинництва імені В.Я. Юр’єва НААН зонального лівобережно-лісостепового науково-інноваційного центру НААН, кращими строками сівби озимих у 2013 році в степовій зоні (до якої належить Борівський район) є період з 10 по 25 вересня. Допустимі строки - до 30 вересня. Слід за-значити, що строки сівби можуть бути скориговані гідротермічними умовами осені. Зокрема, за наявності вологи в ґрунті на початку вересня та несприятливих прогнозів щодо вірогідності опадів доцільно не відкладати сівбу, а сіяти насінням, протруєним  комбінованими протруйниками з інсектицидними компонентами. Вразі затяжної осені необхідно обробити посіви ретардантами в баковій суміші з інсектицидами.

-           Якими є норми висіву насіння?

-           За сприятливих умов зволоження і оптимальних строків сівби норма висіву озимої пшениці по чистих і зайнятих парах становить 3,5-4 млн. схожих зерен на га, після непарових попередників - 4-5 млн. схожих зерен на га. При сівбі пізніше оптимальних строків норму висіву потрібно збільшувати на 15-20%. Якщо ж посіяти в оптимальні й допустимі строки не вдалося, треба висівати такі культури, як жито, тритикале: вони є більш пластичними до строків посіву та умов перезимівлі.

-           Які господарства нашого району вже розпочали посівну кампанію?

-           Посівна в нашому районі стартувала 2 вересня, першими розпочали сівбу в СВК «Солоненське», СТОВ а/ф «Новий шлях», СТОВ «Шийківське», ФГ «Кириченко М.».

-           Скільки гектарів озимих зернових планується сіяти під урожай 2014 року?

-           Відповідно до прогнозу всіма категоріями господарств буде посіяно 16 тис. га озимих культур. З них: 15,4 тис. га - озима пшениця, решта - жито. 

-           Згідно з Постановою КМУ №164 у 2014 році всі сільгосппідпри-ємства повинні мати проект еколого-еконо-мічного обґрунтування сівозміни. Чи зміниться в зв’язку з цим структура посівних площ?

-           Зазначеною Постановою чітко регламентується відсоток соняшнику в структурі посівних площ, його кількість не повинна перевищувати  15%. Останні роки посіви соняшнику значно переважали цей відсоток, тепер  на зміну соняшнику має при-йти озима пшениця. В не надто сприятливих погодних умовах нашої зони вона дає змогу отримувати стабільні врожаї. Незважаючи на те, що цього року ціна на зерно не дуже влаштовувала аграріїв, посіви озимої пшениці все- таки  є рентабельними. Погодні умови цього року, а саме інтенсивні опади в І та ІІ декаді вересня, дають змогу провести посів озимих у зволожений грунт і отримати дружні сходи рослин.

-           Однією з необхідних умов отримання гарних урожаїв є проведення посіву високопродуктивним насінням. Чи всі господарства району забезпечені якісним посівним  матеріалом?

-           Цьогорічна ціна на насіння озимих культур є сприятливою для аграріїв - лише за останні два тижні ціна на еліту озимої пшениці знизилася з 3200 грн. до 2700 грн. за тонну. Це дає можливість забезпечити  господарства якісним посівним матеріалом мінімум на 2 роки вперед.

При потребі насіння озимих культур в кількості 3409 тонн засипано й перевірено Державною сільгоспінспекцією 4560 тонн, що становить 134% до плану. Все насіння - кондиційне, переважно  І та ІІ репродукції. Отже,  насіння для збільшення посівних площ достатньо. Хочу зауважити, що посів потрібно проводити насінням не вище ІІ репродукції.

-           Як здійснюється вибір сортів озимих культур?

-           Слід пам’ятати, що кожен сорт змінює урожайність у залежності від попередника, по якому він буде висіватися. На 2014 рік по Харківській області рекомендовано до вирощування 19 сортів озимої пшениці, 6 сортів озимого жита, 7 сортів озимого тритикале.  З рекомендованих сортів у нашому регіоні найчастіше висівають Одеську 267, Донецьку 48, Смуглянку, Подолянку, Єсаул, Богдану, Розкішну, Антонівку. Більшість із цих сортів вирощують у господарствах району вже не один рік і отримують стабільні врожаї при різних погодних умовах.

-           Застосування добрив є необхідною умовою для вирощування озимих культур?

-           Для того, щоб отримувати високі врожаї, звичайно, необхідно вносити добрива. На жаль, органічні добрива з-за відсутності в більшості господарств тваринницької галузі останнім часом не вносяться на поля, а мінеральні застосовуються майже у всіх господарствах. Крім внесення добрив, обов’язковою умовою є посів протруєним насінням. Якщо раніше протруювання проводили переважно фунгіцидними препаратами, тобто, захищали рослини від хвороб, то зараз потрібно додавати інсектицидні препарати, це дасть змогу захистити сходи від шкідників на перших фазах розвитку рослин.   До речі,  сільгосппідприємства Борівщини мінеральними добривами і протруйниками забезпечені на 100%.

-           Для своєчасного проведення посівних робіт потрібна сучасна техніка. Машинно-тракторні парки господарств оновлюються?

-           Сучасна техніка дає змогу проводити посів за одну зміну на площі більше 130 га, старими сіялками СЗ 3,6 можна було посіяти за цей час не більше 40 га. Тому, звичайно, радує той факт, що за останні 2-3 роки машинно-тракторні парки господарств суттєво оновилися, зокрема, придбано й сучасні імпортні посівні комплекси. Лише за 9 місяців цього року придбано сільгосптехніки на 24 млн. грн. Найбільше її  закуплено в господарствах ПСП «Світанок», ФГ «Слобода», ФГ «Моноліт», ФГ «Кириченко М.», СОК «Рідний край», ФГ «Богуслав СВ».

-           Володимире Володимировичу, Ви вже зазначали, що посівна кампанія в районі розпочалася. Розкажіть, будь ласка,  скільки гектарів  посіяно, які господарства найактивніше займаються посівом озимих?

-           Станом на 17.09.2013 року посіяно 1650 га озимої пшениці, це становить близько 10% до плану. Найактивніше працюють у СТОВ а/ф «Новий шлях» - там  посіяно вже більше 500 га. Взагалі посівна кампанія стартувала в 8 господарствах району. При настанні сприятливої погоди всім сільгосппід-приємствам необхідно розпочинати посів озимих зернових культур, адже посів у оптимальні строки - це запорука отримання гарного врожаю, а значить, і успішного розвитку господарства.

Інтерв’ювала

Тетяна ГУНЬКО.