Общество

Разом — дієвіше

Разом - дієвіше

Серед 6 районів області наш район виграв проект «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду». Даний проект співфінансується Європейським Союзом – об’єднанням демократичних і економічно розвинених країн, до складу якого входять 27 держав Європи, і Програмою розвитку ООН (ПРООН). Програма розвитку виступає за позитивні зміни та надає країнам доступ до джерел знань, досвіду та ресурсів з метою  допомоги людям будувати краще життя. ПРООН співпрацює з 166 країнами світу, допомагаючи їм знаходити власні шляхи розв’язання глобальних та національних проблем в галузі розвитку.

 

r 001Цього тижня  відбувся семінар-навчання щодо участі в даному проекті сільських громад. В його роботі взяли участь голова РДА В.М.Сенчук, голова райради Є.Д.Жук, селищний і сільських голови, їх заступники, керівники підприємств і організацій, працівники РДА. Навчання проводила Галина Чала, координатор з розвитку громад у Харківській області.

r 008Вона зазначила, що вже у 8 районах Харківщини реалізовано 47 проектів, згідно з якими відремонтовано дахи і вікна шкіл, проведено водопроводи і зроблено якісне вуличне освітлення та багато іншого.

Головна ціль проекту – змінити ставлення людей, всієї громади до подальшого використання об’єктів соціального напрямку, об’єднати громаду. Він передбачає, що місцеві громади, органи місцевої виконавчої влади та самоврядування спільно визначатимуть пріоритети розвитку, спільно плануватимуть та реалізовуватимуть заходи для сталого розвитку свого села, селища.

На семінарі було представлено план дій щодо впровадження Проекту в районі. Окрему увагу було приділено поясненню підходу, що покладений в основу всього проекту, а саме «розвиток, орієнтований на громаду». Відбір заявок буде закінчено до 30 вересня. Проект передбачає укладання партнерських угод з 4 сільськими радами.

У цих сільських радах громади матимуть нагоду визначити ініціативи, націлені на покращення умов життя їх мешканців. Проект підтримує громади  у вирішенні найважливіших потреб їх розвитку, допомагаючи їм у самоорганізації, розбудові їх потенціалу та впровадженні невеликих за обсягом громадських ініціатив.

Пріоритетними сферами для підтримки громадських ініціатив є:

охорона здоров'я (підтримка мережі фельдшерсько-акушерських пунктів);

енергетика (енергозберігаючі заходи, збільшення використання відновних джерел енергії, тощо); навколишнє середовище (утилізація відходів, знешкодження запасів пестицидів тощо); комунальне водопостачання.

У початковій фазі проекту участь беруть спочатку райони, потім сільські  ради і остаточно проходить конкурс громад.

Конкурс можуть виграти лише 4 громади, тож необхідно всім радам дуже ретельно зважити всі «за» і «проти», щоб їх заявку було прийнято і вона б могла бути реалізована в дійсності.

В разі перемоги громада має знати, що 50% від вартості проекту буде сплачено ПРООН, кошти надійдуть на рахунок створеної громадської організації. Інші 50 відсотків розподіляться наступним чином: 5-10% - це кошти самої громади, тобто, сімей, які проживають в даному населеному пункті, інші 40-45% повинні надійти з бюджету сільської, районної і обласної ради. Тож тим радам, які будуть брати участь у проекті, необхідно закласти кошти на розвиток в бюджет наступного року. Згідно умов, з обласної ради має надійти не більше 10% від вартості проекту. Таким чином, проект надасть можливість відпрацювати механізми співфінансування між громадою, центральною та місцевою владою.

ПРООН на  ці проекти виділяється не більше 80 тис. грн. Так, наприклад, при плануванні ремонту ФАПів, інших медзакладів, можна передбачити покупку навіть гардин та занавісок.  Як виявляється, найскладнішими, але в той же час найпотрібнішими для сіл та селища є проекти, пов’язані з водопостачанням та утилізацією твердих побутових відходів. Саме ці питання  хвилюють громаду селища та сіл Ізюмської сільради.

r 003Галина Чала роз’яснила присутнім на семінарі, які роботи не можна включати до проекту, бо вони мають бути зроблені до того, як проект буде прийнято до виконання.

Другий рівень проекту «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду» - інноваційний. Максимальна сума гранту на енергоощадні проекти буде збільшена до 160 тис. грн. і може становити до 70% вартості Проекту; 25% - внесок місцевого бюджету, а 5% - внесок громади. Для кожного району буде можливість реалізувати по 1 проекту. Загалом, на енергоощадні технології, інноваційні та альтернативні джерела енергії буде витрачено близько 30% загального бюджету Проекту.

І вже сьогодні, лише на самому початку участі в мініпроекті, дехто із сільських голів вже мріє брати участь не лише в інноваційному, а й економічному проектах.

Олена КОЛЕСНІКОВА.

На знімках: під час проведення семінару-навчання.