Общество

Протруювання насіння – основа гарного врожаю

Протруювання насіння – основа гарного врожаю

Відшуміли жнива, і треба вже дбати про майбутній урожай. Адже кожен з нас хоче мати гарні результи своєї праці. Першим і одним із найважливіших агроприйомів в технології вирощування зернових колосових культур є протруєння насіння. Проведення передпосівного протруювання насіння дозволяє знизити втрати врожаю на 50% і більше. Воно абсолютно необхідне, якщо господарство прагне до високих показників, бо заражене насіння – одне з головних джерел інфекції для розвитку видів сажкових, кореневих і стеблових гнилей пшениці, ячменю та інших зернових колосових культур.

Вибір протруйника насіння слід проводити з урахуванням спектра його фунгіцидної активності та видового складу збудників хвороб, який визначається за результатами фітоекспертизи насіння. Найдоцільнішим є застосування препаратів широкої фунгітоксичної дії.

Високим захистом від пліснявіння, сажкових хвороб, кореневих гнилей, плямистостей сходів стали комбіновані препарати : Вінцит 050 CS,к. с. – 1,50 – 2,0 л/т, Вінцит Форте SC к.с. – 1,0 – 1,25 л/т, Вітавакс 200 ФФ, в.с.к. 2,5-3,0 л/т, Вікінг, в.с.к. 2,5-3,0 л/т, Гранівіт ,в.с.к. 2,5-3,0 л/т, Іншур Перформ ,т. к.с – 0,5 л/т Кінто Дуо , к.с. – 2,0- 2,5 л/т, Ламардор Про 180FS, т.н. 0,5-0,6 л/т,Ламардор 400 FS, т.н. -0,25 л/т, Максим 025 FS,  т.к.с. – 1,5-2,0 л/т, , Максим Стар 025 FS,  т. к. с., - 1,5-2,0 л/т, Оріус 5, т.к.с.–1,25-1,5 л/т  , Сумі-8 ФЛО, к.с. – 1,3-1,7 л/т, Тебу 60 МЕ, м.е. 0,4-0,5 л/т та інші дозволені «Переліком пестицидів і агрохімікатів, до-зволених до використання в Україні в 2012 році».

      Важливо дотримуватися науково обґрунтованих норм витрати протруйників. За їхнього зменшення не досягається повне оздоровлення, а завищення призводить до зниження схожості насіння через утворення аномальних проростків, не здатних до подальшого розвитку. З часом вони можуть загинути.

   Для необхідності сучасного захисту зернових створено і зареєстровано в Україні новітні інсекто-фунгіцидні протруйники:

      Селест Топ 312,5FS. т. к. с., ( препарат має в своєму складі інсектицид та два фунгіциди), таким чином, препарат з нормою 1,0-2,0 л/т надійно захищає насіння і сходи від сажкових грибів, кореневих гнилей та пошкоджень шкідниками, що є дуже важливим для посіву по стерньових попередниках. Завдяки поєднанню у складі препарату фунгіцидних діючих речовин із різним механізмом і тривалістю дії, за ефективністю щодо збудників фузаріозних та гель-мінтоспоріозних кореневих гнилей Селест Топ не поступається кращим фунгіцидним протруйникам, має високу винищувальну дію на снігову плісняву. Стовідсотково знімає сажкову інфекцію, що робить його універсальним у застосуванні. 

       Юнта Квадро 373,4 FS , т.к.с. (інсекто-фунгіцидний протруйник,), який характеризується високою ефективністю проти збудників кореневих гнилей (фузаріозна, гель-мінтоспоріозна). Препарат має високий інсектицидний ефект в нормі 1,5-1,6 л/т, повністю знімає шкідливу дію на проростки від совки озимої, хлібного туруна та злакових мух. Крім ефективності в боротьбі з інфекціями та шкідливими комахами, препарат має стимулюючу дію на проростки та росторегулюючий ефект на вегетуючі рослини. Цей показник є важливим за екстремальних погодних умов.

        Нупрід Макс, т.к.с.-  препарат має в своєму складі інсектицид та  фунгіцид, що забезпечує надійний інсектицидний захист від комплексу грунтових шкідників та шкідників сходів за норми 2,5 л/т.  Надзвичайно тривалий період захисту. Ефективно діє як ззовні, так і всередині насінини. Комплексний захист у 2 напрямках (грунтові,наземні шкідники + грунтова та насіннєва інфекція). Препарат має також рістрегулюючу дію, спрямовану на покращення морфології та фізіології культури. Завдяки препарату відбувається  збільшення продуктивності оброблюваних рослин у результаті кращого захисту насіння.

Протруювання насіння можна проводити завчасно (за 2-3 тижні до сівби), а щоб уникнути організаційних ускладнень, пов’язаних зі зберіганням протруєного зерна, можна і безпосередньо перед сівбою.

Щоб запобігти заселенню рослин шкідниками, на ранніх стадіях розвитку рекомендовано при передпосівній обробці насіння до фунгіцидів -протруйників додавати один із інсектицидів :  Імідор Про, к.с, з.п.- 1,0 кг/т; Ін Сет, в.г.- 0,75кг/т;Койот, к.с - 0,5 л/т;Круїзер  350 FS , т. -0,5 л/т;Команч, в.г -4,0 л/т;Нупрід 600- 0,5-1,6 л/т;Парус - 0,4-0,5 л/т; Рубіж- 2,0 л/т ;Сідопрід 600, - 0,85 л/т;Табу, к.с.  -0,4-0,5 л/т  ;Фосфамід, к.е. - 2,0 л/т.

 Рекомендовано  комплексне застосування фунгіцидних протруйників, регуляторів росту рослин і біопрепаратів при обробці насіннєвого матеріалу.

    І тільки раціональне поєднання елементів агротехніки, висів насіння високих посівних кондицій, правильний добір протруйника дасть змогу отримати високий урожай основної продовольчої культури – озимої пшениці. Тому дбайливий господар ніколи не дозволить собі висіяти непро-труєне насіння пшениці або ячменю  в грунт.

 Ще одне досить  важливе    питання – поширення підробок. Тому всі препарати для протруєння насіннєвого матеріалу купляти треба тільки у відповідних фірмах, дистри-б’юторів,  які мають право на їхню реалізацію – це ліцензія Мінагрополітики України та відповідна документація,  сертифікати якості, в яких вказано,  де і звідки придбаний препарат, рік його випуску, походження і якість товару.

          Слід відмітити, що особи, які будуть сіяти непро-труєним насінням, згідно з Законом «Про захист рослин» будуть притягатися до відповідальності відповідно до  чинного законодавства.

         При проведенні протруювання насіння дотримуйтесь Санітарних правил щодо протруювання насіннєвого матеріалу, його зберігання, транспортування та висівання.

Наталія КУЛИК.

Державний фітосанітарний інспектор  держфіто-інспекції.