Официально

Як накопичити самому собі пенсію 2013

Як накопичити самому собі пенсію

            Сьогодні скористатися правом добровільної участі у соціальному страхуванні можуть усі бажаючі заробітчани, студенти, громадяни, які свого часу з певних причин не відраховували внески до фондів соціального страхування.

Загалом таке право у соціальному страхуванні мають кілька категорій громадян. Перша з них – фізичні особи-підприємці та самозайняті особи.

            Вони можуть скористатися правом на загальнообов’язкове державне со-ціальне страхування у Фонді соціального страхування на випадок тимчасової втрати працездатності та у Фонді соціального страхування від  нещасного випадку на виробництві.

            Крім даної категорії, право на добровільну участь у соціальному страхуванні також мають громадяни України, які не досягли 16-річного віку і не належать до платників Єдиного внеску, та особи, які не є найманими працівниками, або ж ті, які працюють за кордоном і не сплачують внески до Пенсійного Фонду, або громадяни, які з певних причин не працюють взагалі. Вони мають право на добровільну участь у пенсійному страхуванні за період з 2004 року. Закон надає громадянам можливість сплатити внески за попередні періоди, коли особа не підлягала загальнообов’язковому державному соціальному страхуванню, єдиноразово за окремим договором. Водночас сума сплаченого єдиного внеску за кожен місяць такого періоду не може бути меншою від мінімального страхового внеску та більшою за суму єдиного внеску, обчисленого з урахуванням максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановлених на дату укладання договору.

            На жаль, менталітет наших співвітчизників програмує їх на турботи сьогодення, тому про пенсію і наявність стажу згадують, тільки коли настає пенсійний вік.

            Слід звернути увагу на це і студентам, адже за п’ять років, які вони навчаються, страхові внески за них ніхто не сплачує, тому цей період не може бути зарахованим до страхового стажу.

            Що стосується підприємців – платників єдиного податку, то вони до липня 2010р. сплачували до Пенсійного фонду з 200грн. максимальну суму 84 грн., від платників фіксованого податку до фонду надходило максимум 10 грн. Сплачуючи такі суми протягом багатьох років (з 1998 до 2010), особа не заробила навіть мінімальної пенсії. І все ж держава захищає таких громадян, які набули страхового стажу: жінки – 30 років, чоловіки – 35 років і гарантує їм виплату на рівні прожиткового мінімуму. До того ж кошти, які отримують такі пенсіонери, надходять із солідарної системи. Тобто, це – частково кошти тих, хто належним чином сплачував страхові внески. З 2010 року підприємців зобов’язали сплачувати мінімальний страховий внесок, що дозволить набувати страховий стаж та в подальшому мати право на пенсію. Нині мінімальний страховий внесок дорівнює 398,61грн. щомісяця. Якщо громадянин  хоче отримувати більшу пенсію, у нього є право обрати розмір внеску, аж до максимального-6766,15грн.

            Що стосується проблеми заборгованості зі сплати внесків, то поки що вона існує. Цьогорічні підприємці на несплаті єдиного страхового внеску “наростили” борг 59,6 тис.грн. Це борги 24 підприємців – платників єдиного податку або 5% платників єдиного податку в районі. З цього року внески сплачуються щоквартально, і в разі несплати додаються штрафні санкції і пеня.

            Зважаючи на те, що з 2016 року для призначення пенсії враховуватимуться лише дані системи персоніфікованого обліку з 2000 року, деякі люди можуть потрапити у пастку, куди самі себе заманили власним непорозумінням та необачністю, не сплачуючи належним чином страхові внески. Тому людина мусить сама для себе вирішити, чого хоче. Якщо вона не працює або працює за кордоном, плануючи повернутися потім в Україну, то потрібно визначитися з добровільною участю у пенсійному страхуванні. Тобто ваша пенсія – у ваших руках. Адже страховку отримати не можна, якщо не сплачувати внески до страхової компанії. Так само тепер буде і з пенсіями, адже Пенсійний фонд не має інших джерел надходження коштів, окрім страхових.

            Держава надає кошти лише на визначені законодавством доплати до пенсії.

             Що більше людина сплачує до солідарної системи, то більшу отримає пенсію у майбутньому.

            Отже, у питаннях пенсії нині кожен є ковалем власного щастя.

Світлана ІВАЩЕНКО.

Заступник начальника управління ПФУ в Борівському районі.