Официально

Українці декларуватимуть свої доходи 2013

Українці декларуватимуть свої доходи

 З наступного року всі українці, як і мешканці інших країн Європи, почнуть звітувати перед державою про свої доходи. Поки цей обов’язок встановили лише для чиновників і їхньої рідні, але восени  Міндоходів хоче подати до парламенту проект закону про загальне декларування. У міністерстві кажуть, що технічно для цієї процедури все вже готово, тому подача декларації для багатьох людей стане звичайною формальністю.    

Проте серед людей все одно ходять чутки про величезні черги, в яких доведеться стояти навіть пенсіонерам і школярам.
Загальне декларування доходів (ЗДД) в Україні треба запровадити з багатьох причин.

По-перше, це правило давно працює в Євросоюзі. Там для мешканців є нормою, що раз на рік вони повинні показувати державі все, що змогли заробити за цей період. 

По-друге, при подачі декларацій люди самі вираховують податки і розуміють, скільки грошей вони платять бюджету. Тому вони мають повне право вимагати від уряду звіт про те, куди було ви-трачено кошти.

По-третє, серед українців останніми роками з’явилося безліч «бідняків», які отримуючи мізерну зарплату або взагалі не працюючи, їздять на ультрадорогих авто та регулярно роблять євроремонти. Такі громадяни просто приховують свої заробітки і не платять податки.
     Поки що таких хитрунів схопити за руку нелегко. В Харківському регіоні такі, звичайно, є, але часто немає формальних причин для розслідування. Якщо ж вони приховають доходи при подачі декларації, це буде явним порушенням. Тому введення ЗДД найбільше  бояться чиновники, які живуть на неофіційні заробітки.
     На думку глави Укра-їнського аналітичного центру Олександра Ох-ріменка, загальне декларування не буде стосуватися тих, хто працює на одного роботодавця. «Таких людей у нас більшість, - цитує експерта видання «Деньги.uа». - Оскільки декларація подається один раз на рік, людина має тільки раз на рік отримати довідку з роботи про заробітну плату та оформити декларацію, яку можна буде подавати поштою  або Інтернетом».
    Як стверджує сайт ZN.UA, технічно податкова служба була готова до новації ще рік тому. А з січня цього року в країні запрацювала програма електронного декларування, за допомогою якої надіслати декларацію можна, не виходячи з дому.
Але критики, як і раніше, лякають людей величезними чергами пенсіонерів, які не розуміються на ЗДД і не знаються на Інтернеті.

Дійсно, страшно уявити бабусю з села Маліївка  Борівського району,  яка намагається скласти декларацію.
Але, за словами міністра доходів і зборів Олександра Клименка, опублікованими газетою «Сегодня», непрацюючим особам похилого віку, дохід яких обмежується пенсією, «не буде потреби будь-що заповнювати». Не мають подавати декларації також неповнолітні. Більш того, зараз вирішується питання про звільнення від ЗДД тих українців, чиї доходи значними не назвеш.

Олена МИХАЙЛОВА.

Журналіст.