Образование

Виступ на серпневій конференції педагогічних працівників Борівського району директора Піско- Радьківської ЗОШ І-ІІІ ст.: Тема «Шляхи підвищення якості освіти»

Виступ на серпневій  конференції  педагогічних працівників Борівського району директора Піско- Радьківської ЗОШ І-ІІІ ст.:

Тема «Шляхи підвищення якості освіти»

 

rusanovaLLШановні колеги! Дозвольте з нагоди Дня знань побажати Вам міцного здоров'я, оптимізму, успіхів у Вашій нелегкій, але такій важливій праці!

Тема «Шляхи підвищення якості освіти» викликає сумні думки у більшості вчителів сільської школи. Питання підвищення якості шкільної освіти останнім часом більше стосується елітних  навчальних закладів, де крім своїх норм вантажу знань, кількості уроків, існує безліч можливостей застосування новітніх  мультимедійних засобів навчання і технологій, без яких сучасну модель освіти вони не можуть навіть уявити.

 

В сільській школі  неможливості створення сучасної матеріально-технічної бази навчально- виховного процесу вже достатньо, щоб говорити про погіршення якості освіти. А розташування сіл далеко від районного центру створює певні незручності для учнів, які б хотіли відвідувати гуртки і музичну школу.

Отже, створення умов в сільській школі для підготовки освіченої особистості, здатної визначитись у своїх уподобаннях, цілеспрямовано йти до омріяної професії, здобувати знання з певних предметів, доволі проблематично!

А відзначитись на високому рівні майже неможливо, думає більшість колег. Так думала і я. Навіть на обласних семінарах вчителів іноземних мов підтримувала пропозицію колег  з  проведення окремих олімпіад  обласного рівня для сільських та міських шкіл з поглибленим вивченням іноземних мов, мотивуючи це різним рівнем підготовки та якістю знань.

Сьогодні мені соромно за це, бо не потребують наші учні ніякого поблажливого ставлення. Вони такі самі цілеспрямовані, розвинені, творчі, а де в чому і перевищують учнів міських шкіл, бо ведуть їх до якісних знань і перемог творчі і цілеспрямовані, сповнені ентузіазму вчителі.

Я переконана, найважливішою ланкою поліпшення якості освіти  був і залишається вчитель, його любов і небайдужість до дітей та своєї професії, його педагогічна і методична майстерність!

І підтвердженням цього є  результати участі учнів Піско- Радьківської школи в районному та обласному етапах Всеукраїнської учнівської предметної олімпіади та роботі в Малій академії наук, які вказують на систематичну та якісну роботу вчителів, спрямовану на пошук та постійну підтримку обдарованих дітей. Переможцями у ІІ етапі Всеукраїнської учнівської олімпіади з української, німецької, англійської мови, світової літератури та математики  стали 12 учнів (вчителі Титаренко З.І., Русанова Л.Л., Семененко Н.А., Носата І.Д), з них представляли Борівський район на обласній олімпіаді  5 учнів, одна учениця здобула ІІІ місце на обласній олімпіаді з німецької мови, це вже втретє за останні три роки і ІІ місце (здобула 94 бали  із 100 можливих) у конкурсі – захисті науково - дослідницьких робіт Малої  академії наук з німецької мови, в минулому році ми мали  третє місце в області, та здобули друге місце в обласній олімпіаді з історії ( Вчитель Кононенко В.С., яка неодноразово готувала переможців МАН з історії на обласному рівні). Кандидатами  в дійсні члени  Малої  академії наук України стали цього року учні в секції біологія та  народознавство ( вчителі Чмирьова Т.В. , Зайцева В.І.).

Практика свідчить про те, що найбільш ефективним засобом поліпшення якості освіти є система моніторингових досліджень. Саме вони дають інформацію про рівень  навчальних досягнень учнів, а також дають можливість виявити освітні недоліки  та своєчасно внести корективи. Моніторинг якості навчальних досягнень учнів школи за останні три роки показав необхідність зміни фізико- математичного профілю, за яким працювала школа багато років на різнопрофільний, залежний від уподобань учнів та іх професійного вибору, та за згодою батьків.

Вибір профілю навчання тісно пов'язаний з системою профорієнтаційної роботи в нашій школі, яка поставлена на високому рівні. Крім виховних заходів ми тісно співпрацюємо з центром зайнятості, який встановив у школі і обслуговує профорієнтаційний термінал, ми радо вітаємо в школі представників вузів, коледжів з рекламними кампаніями. Профорієнтаційна робота стимулює підвищення якості освіти, бо пов'язана з вибором предметів Державної підсумкової атестації та зовнішнього незалежного оцінювання. Це дуже ефективний інструмент впливу на якість освіти. Адже за їх результатами випускники вступають до вузів.

Щорічно до 85% учнів нашої школи вступають до вишів, серед яких є й найпристижніші в країні: Національний університет ім. Каразіна, педагогічний ім. Сковороди, Київський політехнічний, Одеська юридична академія, Горлівський інститут іноземних мов та інші.

Ми пишаємось учнями, які перемогли  в Каразінському та педагогічному університетах у конкурсі серед сільської молоді. Лише одне бюджетне місце в цьому році було виділено для сільської молоді  на факультеті романо-германської філології і воно за результатами конкурсу дісталось випускниці Піско- Радьківської школи, так само минулого року його здобула наша випускниця на історичному факультеті Національного університету.

Ми вважаємо, що не лише високі бали з певних предметів впливають на якість освіти, а і загальний розвиток учнів, виховання в наших учнів почуття національної свідомості та гідності. Що може пробудити національну свідомість і гордість за  Батьківщину в наших дітях в умовах сьогодення краще, ніж побачити її красу своїми очима? І ми провели наших учнів по Україні від верхівки Говерли до шахт Соледару. Не кожен учень міської школи може сказати, що він був там, де були учні Піско-Радьківської школи: Київ, Одеса, Львів, Івано- Франківськ, Запоріжжя, Ялта, Судак, Яремче, Буковель, музей  козацької слави на Хортиці, славнозвісні замки Львівщини, замок «Паланок» в Мукачево,  Ужгородський музейний комплекс, Лівадійський і Воронцовський палаци, озеро Синьовир, водоспади, монастирі в ущелинах гір, печера Еміне-Баїр- Хосар, вулкан Карадаг, гора Ай-Петрі,  ми пройшли стежкою Довбуша в Карпатах і тропою Голіцина в Криму, зустрічались з автором мініатюр в музеї Києво- Печерської  Лаври і бачили парад тюльпанів в Нікітському ботанічному, картини Айвазовського в Феодосії, ікону Богородиці з тисячи писанок в Софійському соборі  і  конференц-зал Донбас-арени, ми торкались соляних залежів древнього моря на глибині 300 м під землею і піднімали прапор України на Говерлі. Не вистачить дня розповісти про всі місця наших подорожей.

Ми бачили, як з кожною подорожжю змінювалась свідомість дітей, з досвідом зростав загальний освітній рівень учнів, культура поведінки, зростав інтерес до мови, культури, традицій і звичаїв сходу і заходу України,  ми бачили, як діти впитували в себе життєвий досвід рідного народу і відкривали для себе його духовність, а з тим і свою подальшу долю.

Отже, підвищення якості освіти ми вбачаємо в тому, щоб:

  • навчити учнів вирішувати проблеми в сфері навчальної діяльності, при цьому проводити дослідження рівня знань учнів для своєчасного введення коректив;
  • навчити учнів вирішувати проблеми професійного вибору та підготувати до подальшого навчання;
  • залучати до творчих конкурсів і предметних олімпіад;
  • навчити орієнтуватись у світі духовних і культурних цінностей;
  • активізувати здоров'язберігаючий напрямок роботи.

І хай не переведуться ентузіасти серед сільських освітян! Вчителі, які віддають серце дітям!

 

Русанова Людмила Леонідівна

31.08.2011