Советы юриста

Строк пред’явлення виконавчих документів. Вересень 2012 р.

Строк пред’явлення виконавчих документів

Ст. 21 Закону України "Про виконавче провадження" (далі – Закон) встановлені строки пред'явлення виконавчих документів до виконання. 
Тобто, виконавчі документи можуть бути пред'явлені до виконання в такі строки:
- виконавчі листи та інші судові документи - протягом трьох років;
- посвідчення комісій по трудових спорах - протягом трьох місяців;
- постанови органів (посадових осіб), уповноважених розглядати справи про адміністративні правопорушення, - протягом трьох місяців;
- інші виконавчі документи - протягом року, якщо інше не встановлено законом.
По інших виконавчих документах строк пред'явлення їх до виконання встановлюється з наступного дня після їх видачі, якщо інше не встановлено законом.
Рішення про стягнення періодичних платежів (у справах про стягнення аліментів, про відшкодування шкоди, заподіяної каліцтвом чи іншим ушкодженням здоров'я, втратою годувальника тощо) можуть бути пред'явлені для виконання протягом усього періоду, на який присуджені платежі.
Строки пред'явлення виконавчих документів до виконання встановлюються для кожного платежу окремо.
Законодавством визначено випадки, в яких можуть перериватися строки давності пред'явлення виконавчого документа до виконання:
а) пред'явленням виконавчого документа до виконання;
б) частковим виконанням рішення боржником;
в) надання судом, який видав виконавчий документ, відстрочки виконання рішення.
    Після переривання строку пред'явлення виконавчого документа до виконання перебіг строку поновлюється. Час, що минув до переривання строку, до нового строку не зараховується.
У разі повернення виконавчого документа стягувачу у зв'язку з неможливістю повного або часткового виконання рішення строк пред'явлення виконавчого документа до виконання після перерви встановлюється з дня повернення виконавчого документа стягувачу.
Стосовно поновлення пропущеного строку для пред'явлення виконавчого документа до виконання, Законом визначено, що якщо державний виконавець відмовляє у прийнятті до провадження виконавчого документа, строк пред'явлення для примусового виконання якого минув, про це він виносить відповідну постанову.
Стягувач, який пропустив строк пред'явлення виконавчого документа до виконання, має право звернутись із заявою про поновлення пропущеного строку до суду, який видав відповідний документ, або до суду за місцем виконання. Суд розглядає таку заяву у 10-денний строк, якщо інше не встановлено законом.
По інших виконавчих документах пропущені строки поновленню не підлягають.

Алла КАЛЮГА.

Начальник відділу  ДВС Борівського  РУЮ.